Az épületet a XIX. század második felében Lónyay Menyhért, az Andrássy-kormány pénzügyminisztere, későbbi miniszterelnök megbízására maga Ybl Miklós tervezte – írja a Roadster.hu. Az 1870-72 között épült villa a budai Vár keleti lépcsőjénél terült el. Különlegessége volt, hogy csodás, elvehetetlen panoráma nyílt innen a pesti oldalra. Ahogyan ez így van a mai napig is.
1915-ben báró Hatvany Ferenc műgyűjtő és festőművész tulajdonába került, aki az 1920-as évek elejére az épületbe költöztette világhírű, közel 800 műtárgyból álló műkincsgyűjteményét, melyben olyan művészek munkáit tudhatta magáénak egyebek között, mint Picasso, Cézanne, Manet, Monet és Renoir.
Az épületet a háború során 1944. decemberében súlyos bombatalálat érte, így 1946-ban a magyar állam kezdeményezésére lebontották, helyére játszótér épült. A villa rekonstrukciója huszonegy évvel ezelőtt, 2000-ben kezdődött, Ybl eredeti terveit megtartva. A külső korhű megjelenésért Kerényi József építészmérnök, míg a belső enteriőrért a japán Tadao Ando és az angol Ilse Crawford tervezők feleltek.
A 77-év után életre kelő épületben megnyíló Aranybástya étterem és kávéház nem titkolt szándéka az egyszerűségében nemes, tiszta ízek tálalása, amelyek összhangban vannak az épület szellemiségével.
“Az őszinte, jóízű konyhában hiszünk olyan ételekkel, amit a pesti konyhából is ismerhetünk: fellengzés nélküli fogásokkal, amelyek egykor a polgárok asztalára került nap mint nap. Letisztult, de gazdag ízekkel, amit mindannyian ismerünk és bármikor fel tudunk idézni a nagyszülői házból, legyen szó az ország bármelyik területéről”- mondta Tóth Tamás, a ház séfje.
“Szerencsés helyzetben vagyunk, hogy amit öt vagy tíz évvel ezelőtt még nem tehettünk meg a hazai vendéglátásban, ma már nem akadály éttermi környezetben és valóban friss, minőségi, termelői alapanyagok felhasználásával tudunk megalkotni egy-egy étlapot. A hazai ízek előtt tisztelegve, szezonálisan, a Kárpát-medence minden tájáról érkező forrásokból. Ez nagy kincs ma.” – teszi hozzá Keresztes Gábor, az étterem vezetője.