Az amerikai űrsiklóflotta kilenc évvel ezelőtt történt leállítása óta az Amerikai Űrhajózási és az Űrkutatási Hivatal (NASA) az orosz Szojuz rakétáktól függött asztronautáinak az űrállomásra juttatásában, most a SpaceX szállította az amerikai űrhajósokat az ISS-re.
A hordozórakéta is újdonság
Az amerikai űrkutatási hivatal hangsúlyozta, hogy most először használtak “újrahasznosított”, vagyis egy előző űrrepülésnél használt hordozórakétát.
Az Endeavour űrkapszulát pénteken indították egy Falcon 9-es hordozórakétával a floridai Kennedy űrrepülőtérről. A NASA közölte, hogy az űrhajó az Indiai-óceán felett 425 kilométeres magasságban csatlakozott az ISS-hez.
Válogatott, nemzetközi legénységgel utazott a SpaceX
A repülési parancsnok az 53 éves amerikai Shane Kimbrought, a légierő nyugalmazott helikopterpilótája ezredesi rangban. 2004 óta űrhajós, 2008-ban űrsiklón repült, nyolc évvel később pedig az űrállomás orosz részlegében segédkezett az űrállomás bővítésén.
A pilóta, a 49 éves Megan McArthur, ugyanabban az ülésben utazott a SpaceX-en, mint közel egy éve a férje, Bob Behnken. Tizenegy éve járt az űrben egy űrsiklón, a Hubble űrteleszkópot javító csapat tagjaként. McArtur eeredeti szakmája óceanográfus, 2000-ben lett űrhajós.
A 43 éves francia Thomas Pecquet a francia légierő pilótája volt, amikor az Európai Űrügynökség 12 éve űrhajósnak választotta. 2016-ban a Szojuz űrhajó fedélzetén utazott az ISS-re, ahol fél évet töltött.
Az 52 éves, mérnök foglalkozású Hoside Akihito 1997-ben az ISS Kibo laboratóriumának kifejlesztésén dolgozott. Ő szerelte fel a Kibót (Remény) 2008-ban, amikor a Discovery űrsiklóval az ISS-re utazott. Az űrállomásra 2012-ben tért vissza fél évre, ezúttal a Szojuz fedélzetén.
Ha valaki esetleg ki akarja próbálni, milyen nehéz is volt csatlakozniuk a Nemzetközi Űrállomáshoz, akkor csak ide kell kattintania, és azonnal meg is kezdheti a műveletet az oldal betöltése után.
(MTI)