Spanyolország északkeleti részén, a Costa Braván nehezen tudnak megbirkózni a medúzák tömeges megjelenésével. Az állatok szaporodását segíti tenger emelkedő hőmérséklete – írja a Guardian.
A katalán partoknál található medúzafajok többsége viszonylag ártalmatlan, júliusban azonban két strandot is lezártak Tarragona déli részén, miután egy súlyosan mérgező fajt, a portugál gályát észlelték. Ennek a tengeri lénynek a csípése különösen fájdalmas.
Május és augusztus között csaknem 7.500 ember keresett orvosi segítséget medúzacsípés miatt a katalán partoknál – ez 41%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A csípések fájdalmasak, és kellemetlen következményekkel járhatnak azok számára, akiknek legyengült az immunrendszerük.
Már applikációt is fejlesztettek
A MedusApp egy olyan közösségi alkalmazás, amely lehetővé teszi a lakosság számára, hogy bejelentsék a medúzák és a csípések előfordulását. A népszerű platformon idén nyáron naponta több száz esetet regisztráltak. Az alkalmazás valós időben frissített térképet is közzétesz, amely segít az embereknek elkerülni azokat a strandokat, ahol nagy számban találhatóak medúzák.
Macarena Marambio, a barcelonai Tengertudományi Intézet kutatója szerint a klímaváltozás és az emelkedő tengeri hőmérséklet okozza a gondot.
„Ugyan minden kutatásunk azt mutatja, hogy a medúzák populációjának növekedése ciklikus, amit a Costa Braván látunk, az az, hogy ezek a ciklusok egyre rövidebbé válnak.” Ez azt jelenti, hogy fokozatosan egyre több a medúza ezekben a vizekben.
Más tényezők is közrejátszanak
Bár Marambio szerint a klímaválság a fő tényező, a túlhalászás – amely csökkenti a medúzák természetes ellenségeit – valamint a hullámtörők, kikötők, mesterséges strandok építése is nagy szerepet játszik a jelenség kialakulásában. Az emberi tevékenység rontja a vízminőséget is, és a medúzák azon kevés fajok közé tartoznak, amelyek jól boldogulnak a szennyezett vizekben.
Nem egyedülálló jelenség
Hozzátette, hogy bár a kutatók a katalán partokra összpontosítanak, hasonló medúza-növekedés figyelhető meg a Földközi-tenger más részein is. Azt azonban egyelőre nem tudta megjósolni, hogy a növekedés csak átmeneti-e. Josep Maria Gili, Marambio munkatársa úgy fogalmazott:
„Nincs rövid távú megoldás, hiszen ezt a klímaváltozás eredményezte. Meg kell szoknunk, hogy osztozunk a strandjainkon a medúzákkal.”