Gyerekkorom egyik legmeghatározóbb helyszíne Mártély. Egy alig 1300 fős kisfalu, ami a Holt-Tisza ágánál fekszik és Hódmezővásárhelytől alig tíz kilométerre található.
Itt volt ugyanis egy kedves családbarátunk sok-sok évig a falu első embere, így évente több alkalommal is ellátogattunk ide. Persze nem csak azért, mert itt mindig meleg öleléssel és kedves szavakkal vártak minket, hanem mert Édesanyám óriási rajongója volt a Holt-Tisza ágának.
Megértem a lelkesedését, nem csak ő rajongott ezért a csodás Árpád-kori kistelepülésért, amelyet 1019-ben alapítottak, hanem hazánk egyik leghíresebb építésze is, a Kossuth- és Ybl Miklós-díjas művész, Makovecz Imre is. Makovecz háza is megtalálható Mártély üdülőkörzetében, ahonnan csupán néhány lépés a még mindig szabadstrandként működő vízpart.
És ha minden jól megy, hamarosan megkezdődik a Boldogasszony kápolna építése is, amely szintén Makovecz Imre tervei alapján készül majd el.
Ha szereted a retro életérzést, akkor itt nagy kanállal és szódával fogod kapni!
Megvan az a strandtípus, ahol szinte fekete a homok, hatalmas tavakban áll meg a füvön a szabadtéri tusolóból kihordott víz és recsegve szólnak napjaink slágerei a lakókocsis büféből?
Nos, Mártély pont ez és még ennél is autentikusabb! Jó idő esetén a szúnyogokkal együtt megjelennek a turisták is, akik hűtőtáskában hozzák le a partra a behűtött dobozos üdítőt, lelkesen várják ki a sorukat a fahéjas palacsintáért és meglehetősen gyakran szisszennek fel, ha nem néznek a lábuk elé. A sulyom ugyanis nem válogat és borzalmasan tud fájni, ha beleáll az ember talpába! Ettől függetlenül is páratlan élmény itt tölteni pár napot.
Talán emlékeznek még néhányan a Mártélyi Kavalkádra, amikor akár 30-40 ezren is ellátogattak a faluba, a környék megtelt élettel, a vízen lampionos felvonulás, sőt, még menyegző is volt! Sosem láttam még olyan szépet, mint ezekben a napokban, ahogy a fák között beszűrődő rézsutos fényt lecserélte az esti sötétség, majd apró vibráló pontonként világítottak a lampionok! Egyszerűen beleremegett az ember lelke!
Az elmúlt években sajnos ez a kavalkád már nem került megrendezésre, de ettől függetlenül is számos élmény vár itt minket: sétálni a töltésen, beülni valamelyik ártéri étterembe, csónakázni egyet a holtágban és bejárni a mártélyi tanösvényt.
Úton, vízen, lóháton vagy két keréken
Nem csak nyáron (például június derekán, amikor látható a tiszavirágzás) nyújt ugyanis programot hazánk harmadikként védetté nyilvánított tájvédelmi körzete, hanem egész évben.
A tanösvény az egész család számára remek kikapcsolódás lehet.
1979 óta a terület megtalálható a vadvizek jegyzékében, köszönhetően annak, hogy 245 madárfajta és 112 költőfajta él itt a környéken.
Ha pedig befagy a Holt-Tisza ága, és eléri a jég a megfelelő vastagságot, akkor a bátrabbak jégre merészkednek, és korcsolyával a lábukon fedezik fel a környéket.
Mártély nem csak madárvilágáról ismert, hanem mindig is híres volt lovairól is, így lovaglásra és kocsikázásra is van lehetősége az ide látogatóknak. Ha pedig szeretnénk összekötni a tanyavilág megismerését egy kis sporttal, akkor válasszuk valamelyik biciklitúrát, amely alkalmával akár még egy épségben maradt szélmalmot is felfedezhetünk.
Tényleg mindig van itt mit csinálni, a környékbeli egyetemek egy része gyakran szervez ide gólyatábort, anno még én is jurtában laktam a töltés túloldalán és innen jártunk le fürdeni, bulizni és lazulni a vízpartra. De ez már egy másik történet…
Megközelíthetőség: A kortárs művészek egyik legkedvencebb településére te is könnyedén eljuthatsz, akár biciklivel Hódmezővásárhelyről, hiszen végig bicikliút vezet ide, akár busszal és autóval Szegedről.