A látogatóknak az érkezésük előtt legalább 14 nappal meg kell kapniuk az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinák valamelyikének utolsó adagját. Az így teljesen beoltottaknak a továbbiakban nem lesz szükségük negatív tesztre vagy karanténra az országba érkezés után. Az oltottakkal együtt utazó, be nem oltott gyermekeknek, valamint a terhes vagy szoptató nőknek negatív PCR-tesztet kell benyújtaniuk, amit legfeljebb négy nappal az érkezés előtt végeztek el.
Hogyan kell igazolni az oltást?
A dán állampolgároknak covid-útlevéllel kell rendelkezniük, ami bizonyítja, hogy az érintett személy teljesen be van oltva, korábban megfertőződött, vagy negatív eredményt kapott az elmúlt 72 órán belül. Habár arról beszéltek, hogy ezt minden utazó számára kötelezővé tehetik, hivatalosan nem jelentettek be új protokollt – írja a Lonely Planet. Ami konkrétan a magyar utazókat illeti, a szabályok közel azonosak: a vakcina révén kialakult védettséget azon személyek esetében ismernek el a dán a hatóságok, akik az EMA által elfogadott vakcina egyikéből megkapták a szükséges számú oltást (általában 2 adag), és azóta legalább 14, de nem több, mint 180 nap eltelt. Tehát védettségből fakadó mentességet azok élveznek, akik az EU és a Schengeni térség egy tagállamában állandó lakóhellyel rendelkeznek, s az oltásokat is ezen tagállamok egyikében kapták meg. Dánia noha kizárta nemzeti oltási stratégiájából az AstraZenecát és a Johnson&Johnsont, az oltási igazolványokon elfogadja mindkét vakcina általi védettséget – tájékoztat a Konzuli Szolgálat. Mindaddig, amíg az egységes európai korona-útlevél nem kerül kiadásra, addig a dán hatóságok elfogadnak minden olyan dokumentációt, amely megegyezik a dán koronaigazolványban („coronapas”) feltüntetett adattartalommal. Azaz tartalmazza, az utazó személy
- nevét,
- születési dátumát,
- mi ellen van a védőoltás,
- oltóanyag nevét,
- beoltottság státuszát,
- oltás(ok) időpontját.
Dánia elfogadja a magyar hatóságok által kiállított kétnyelvű védettségi igazolványt az oltással egyidőben kiállított oltási kézikönyvvel együtt, ugyanis a két igazolás adattartalma együttesen tesz eleget a dán követelményeknek. A magyar nyelvű oltási kézikönyvet nem szükséges külön hiteles fordítással ellátni. Koronavírus fertőzésen korábban átesett személyt nem tekintenek fertőzőnek a dán hatóságok, amennyiben ezt az adott személy igazolni tudja egy 14 napnál régebben, de 180 napnál korábban elvégzett pozitív PCR vagy antigén teszttel.
A nem védett magyarokra is vonatkozik a tesztkötelezettség: egy darab 48 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszt kell (PCR vagy gyorsteszt), amely tartalmazza a belépni szándékozó személy nevét, a mintavétel időpontját és eredményét angol nyelven. Dániában egyébként enyhültek a korlátozások, ahogy számos más európai ország, például Görögország, Franciaország és Spanyolország is bejelentette, hogy ezen a nyáron megkezdi az nemzetközi utazók fogadását (és mentesíti a karantén és teszt alól az oltottakat).