A világ legritkább útleveléből olyan kevés van, hogy a vámosok szelfizni akarnak vele
A Szuverén Máltai Lovagrend nem csupán egy közel 1000 éves múltra visszatekintő katolikus vallási rend, és nem is csak egy dollármilliós költségvetésű humanitárius segélyszervezet. Szuverén nemzet is, ENSZ-megfigyelői státusszal, alkotmánnyal, saját rendszámtáblákat ad ki, bélyegeket, valutát, és bizony útleveleket is – írja a CNN.
A szervezet 1099 körül Jeruzsálemben alakult lovagrendként, és 1530-ban a spanyol király ajándékaként került birtokukba a máltai szigetvilág. Napóleon az 1798-as francia invázió során kiszorította a lovagokat Máltáról, napjainkban a rend székhelye Rómában van. A lovagrend elnöke, Daniel de Petri Testaferrata a CNN-nek elmondta, hogy
a mára világszerte szétszórtan élő 13 500 lovag, lovagnő és káplán közül csak mintegy 100 lakik a máltai szigeteken.
Az első útleveleket a Máltai Lovagrend az 1300-as években állította ki, hogy diplomatáik nagyköveti szerepüket igazoló dokumentumokkal utazhassanak más államokba. Jelenleg mindössze mintegy 500 ilyen diplomata útlevél van forgalomban – ezzel ez a legritkább útlevél a világon.
A rend bíborvörös útlevelére a Szuverén Tanács, vagyis a kormány tagjai, valamint a diplomáciai képviseletek vezetői jogosultak, családtagjaikkal együtt. Az útlevélen egy címer található, és aranyszínű betűkkel olvasható rajta a szervezet francia neve: Ordre Souverain Militaire de Malte.
“A rend a kormányuk tagjainak a megbízatásuk idejére biztosít útlevelet” – mondja de Petri Testaferrata. A nagymesterek útlevelei érvényesek a leghosszabb ideig, mivel őket 10 évre választják meg, és egyébként két cikluson át szolgálhatnak, de 85 éves korukig nyugdíjba kell vonulniuk. A többi útlevél négy évig érvényes, és csak diplomáciai küldetésekhez használják. Az útlevelek 44 oldalát a máltai kereszt vízjelével látják el, nem található rajtuk semmilyen különleges díszítő elem.
Eugenio Ajroldi di Robbiate, a rend korábbi kommunikációs igazgatója a CNN-nek elmondta, hogy vicces látni a vámtisztviselők reakcióját, amikor szembesülnek az útlevéllel.
Valószínűleg még soha nem láttak ilyet. Egyszer, amikor megérkeztem a bangkoki repülőtérre, az útlevélellenőrzésen dolgozók tömege akarta látni a ritka útlevelemet, és szelfizni akartak vele
– fogalmazott. De Petri Testaferrata elmondta, a schengeni térség kétharmada elismeri a diplomata útlevelet, és a rend szorosan együttműködik számos olyan országgal, amellyel nem állnak hivatalos diplomáciai kapcsolatban, például Franciaországgal, az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal.
Gyors orvosi és humanitárius ellátást biztosítunk a konfliktusok vagy természeti katasztrófák áldozatainak. Kórházakat, mentőegységeket, egészségügyi központokat, idősek és fogyatékkal élők otthonát, ingyenkonyhákat és elsősegélynyújtó állomásokat működtetünk
– magyarázza de Petri Testaferrata.