Gozo – az aktív kikapcsolódás paradicsoma
Gozo a második legnagyobb tagja a Földközi-tengeren lévő bájos szigetcsoportnak, csak Málta felől, legegyszerűbben a Valletta és Mgarr között közlekedő gyorsjárattal közelíthető meg (keresd a Virtu Gozo Ferries-t vagy a Gozo Fast Ferryt). A parányi sziget egyszerűen imádnivaló: mérsékelt mediterrán éghajlata miatt – aminek köszönhetően télen is sokat süt a nap és a meleg sem ritka vendég – tökéletes úti cél egy élménydús nyaraláshoz az év minden szakában. A békés vidéki sétáktól a panorámás kilátást nyújtó sziklacsúcsok mentén haladó túrákig, rendkívüli természeti adottságok mellett húzódó parti ösvényektől a Szent János rendi lovagok idejéből származó emlékeken át, és az egyedülálló őskori tájon keresztülvezető utakig mindenki számára tartogat valami izgalmasat.
A vízi sportok szerelmeseinek Gozo abszolút paradicsom: a merülőhelyek széles és színes tárháza a kezdőknek és a profiknak egyaránt tartogat meglepetéseket. Sznorkelezésre a Gozo nyugati részén található San Dimitri-pontot vagy az északi részen lévő Wied il-Għasri Gozót javasoljuk, esetleg a híres kék lyukat Dwejránál. Ez utóbbi egy 25 méter mély lyuk, amelyből nyolc méterrel a tengerszint alatt egy íves sziklahasadékon át lehet kijutni a nyílt tengerbe. A kajakozás, a csónakázás, a jet-ski vagy a SUP szintén kiváló módja annak, hogy felfedezzük Gozo gyönyörű partvonalát. A sziget kiváló útvonalakat kínál a kerékpárosnak és gyalogosoknak is – Gozo hivatalos turisztikai honlapjáról számos séta és kirándulás útvonal ingyenesen letölthető. A “hagyományos túrák” mellett hatalmas keletje van az extrémebb szárazföldi kikapcsolódási lehetőségeknek is, legyen szó sziklamászásról, ereszkedésről vagy épp dzsipszafariról, segway-es vagy quados kirándulásról.
Tudtad? Az 1981-es „Titánok harca” című film az ember és a szörnyeteg harcának háttereként a gozói Azúr Ablak felhasználásával alapozta meg Málta filmipari hírnevét. A sziklaképződmény azóta már sajnos leomlott, de a partszakasz még így is lenyűgöző.
Sőt, mi több, ezt a lélegzetelállító helyszínt a George R. L. Martin-féle regényfolyamból készített Trónok Harca-tévésorozatban is megörökítették a Drogo és Daenerys között kötött dothraki házasság háttereként sok más fantasztikus máltai helyszínnel egyetemben.
Ha az aktív kikapcsolódás mellett nézelődni is szeretnél, akkor bejárhatod a csodálatos székesegyházakat és kápolnákat – ezek közül kiemelkedő a sziklákon nyugvó Szűz Mária-kápolna -, de a Történeti Múzeumot, a Folklór Múzeumot és a sziget egykori erősségét és menedékhelyét, a Citadellát is érdemes bejárni – utóbbinak a falairól szinte az egész sziget belátható. Egészen különleges élményben lehet részed, ha ellátogatsz Xagħra község határába, ott ugyanis a Ġgantija kőkori megalitikus ikertemplom romja található; ugyancsak misztikus látványosság az úgynevezett keréknyomok – az egymással többnyire párhuzamosan futó, több kilométer hosszan a felszíni mészkőbe vájt nyomok eredete és rendeltetése sok kutatót foglalkoztat. Természeti örökségek közül mindenképpen keresd fel a Dwejra partjai előtt a magasba nyúló Generális-sziklát, vagy a Ramla-öböl hatalmas, vörös homokos strandját és a fölötte elnyúló hegyeket, esetleg a Qbajjar-öböl melletti sakktáblaszerű sólepárlókat. A Qbajjarnál lévő Marsalforn nevű tengerparti üdülőhely kavicsos strandjánál a pihentető napozás mellett ismerkedni lehet a történelemmel és a helyi hagyományokkal, mint például a csipkeveréssel és filigránkészítéssel.
Marsaxlokk – egy ízig-vérig halászfalu
Marsaxlokk Málta egyik legkeletibb helyi tanácsa, neve a föníciai eredetű marsa ‘kikötő’ és xlokk ‘délkelet’ szavakból ered. A fővárosból, Vallettából 27 perc autóval, 40 perc busszal a hangulatos halászfalu, ami – nem meglepő – a kikötőjéről híres: tele van színpompás luzzukkal és nagyszerű, tenger gyümölcseit kínáló éttermekkel, ám a halpiac sem maradhat el (leggyakoribb finomság a kardhal, a tonhal és az aranymakréla). A kikötőben számtalan kék-sárga-zöld-piros csíkos luzzut láthatsz, a csónak elején bevésett vagy festett szempárral. A máltaiak úgy tartják, hogy a föníciaiak hagyományozták a szigetre az eredetileg Egyiptomból származó jelképet, ami Ozirisz vagy Hórusz, a gonosztól védelmező isten szeme. A különleges szimbólum a tengerre csónakázót is védi az ártalmaktól. A hajók apáról fiúra szállnak, vannak közöttük olyanok, amelyeken te is vízre szállhatsz, hogy felfedezd Málta történelmi tengerpartját vagy akár részt vehess egy mélytengeri halászaton.
Noha a kikötő, a hajózás és a strand itt a fő attrakció, nem mehetünk el szó nélkül a Szent Péter-plébániatemplom, a Szent Lucián-erőd, a Tas-Silġ erőd és a helyi piacok mellett sem. Az egyik legszebb nevezetesség mégiscsak az Xrobb l-Għaģin Nature Park, ami a félsziget természeti értékeinek védelmére és bemutatására alakítottak ki. A park létesítésekor 15 ezer fát ültettek a területen, ezen kívül épült egy öko-ház, amely oktatási célokat is szolgál. Négy strand is található Marsaxlokk környékén, egytől egyig nyugodt, érintetlen, sajnos nehezen megközelíthető is egyúttal. Ha mindenképpen ki szeretnéd próbálni a “helyi vizeket”, akkor a Szent Péter medencéjét javasoljuk. A természetes medence türkizkék vizébe a sziklákról ugorhatsz be, vagy egy létrán mászhatsz le, míg a törülközőket leterítheted a nagy sziklás felületen – ez a hely kevésbé zsúfolt, mint Málta egyéb strandjai, mivel távol esik a tömegközlekedéstől.
Comino királynője: a Kék Lagúna
Az elbűvölő Comino egy Málta és Gozo közt fekvő, mindössze 3,5 négyzetkilométeres szigetecske, nevét az egykor helyben tömegesen előforduló fűszerkömény után kapta. Talán egy kezeden meg tudod számolni, hányan laknak ott, parányi mérete ellenére mégis az egyik leggyönyörűbb természeti csoda található a területén. A gozoi Mġarrból vagy a máltai Ramla Bayből és Ċirkewwából induló menetrend szerinti csónakokkal és kirándulóhajókkal közelítheted meg, ha beleszeretnél, és maradnál, akkor két szálloda működik a sziget nyugati oldalán. Legfontosabb nevezetessége a Kék Lagúna (Blue Lagoon), ahol sziklás és homokos részek váltják egymást a fehér homokkal megágyazott türkiz lagúnát körülölelő vékony tengerparton. Ezt a földközi-tengeri paradicsomot is sok filmben láthattuk már: legutóbb a 2004-es, Brad Pitt főszereplésével forgatott, „Trója” című filmben használták Mellieħa strandjait és a cominói Kék lagúnát a jelenetek elkészítéséhez – egyébként a távolabbi, Kalkaránál lévő Ricasoli-erőd is szerepelt Trójaként a filmben.
Noha a szigetecske nagy része madár- és természetvédelmi terület (madárrezervátum), ezen kívül is tudunk ajánlani érdekességeket, például a nyugati parton 60 méter magasan álló Szűz Mária-tornyot, az 1700-as évek elején épített, Málta felé néző erődítményt vagy a kápolnát. Még egy lakatlan szigetet is “meghódíthatsz”! Cominótól mindössze 100 méterre található a 0,25 négyzetkilométeres Kemmunet, ami az Il-Fliegu ta’ Kemmuna csatornán keresztül hajóval vagy úszva is megközelíthető. A csatorna egykor kalózok búvóhelye volt, manapság a fürdőzők kedvenc zuga. A 400 méter hosszú sziget teljesen lakatlan, egyetlen nevezetessége a szigettől északnyugatra fekvő Cominotto Reef merülőhely, ahova hajóval juthatsz el.
Valletta – a kikötők és történelmi látnivalók fellegvára
Valletta Málta szigetének északkeleti partján, a Marsamxett öböl és a Nagy Kikötő közti Sceberras-félszigeten fekszik, a városba autóval – néhány rész kivételével – már csak engedéllyel lehet behajtani, a szomszédos Floriana szélén található parkolókból azonban néhány perc alatt megközelíthető. Noha főváros, kis méretének köszönhetően könnyen bejárható gyalog is – az élmény pedig páratlan. A szűk kis utcákon barangolva kémlelheted a gazdagon díszített, színes balkonokat, paloták, múzeumok, katedrálisok és éttermek között haladhatsz utcáról utcára. Mindenképp állj meg a Szent János-társkatedrálisnál, ez ugyanis Málta legnagyobb és leghíresebb temploma, egyben a római katolikus egyház egyik leghíresebb barokk székesegyháza, a világörökségi Valletta főváros központjában. Igazi barokk gyöngyszem, belül elképesztően díszes, és Caravaggio és Mattia Preti műveket rejt. A következő megálló a Nagymesterek Palotájánál legyen, ami ma a Máltai Lovagrend korszakából származó állandó fegyver- és páncélosgyűjteménynek ad otthont.
Valletta híres erődje, a Fort St Elmo sajnos jelenleg felújítási munkák miatt zárva tart, helyette ajánlott betérni a Casa Rocca Piccolába is, amely az egyetlen olyan magántulajdonban lévő palota Vallettában, ami nyitva áll a nagyközönség előtt. Csodálatos régiségeket és művészeti alkotásokat rejt a ház, ahol mind a mai napig a de Piro család lakik. Nem mindennapi élményben lehet részed a palota alatti sziklából kivágott alagutak hálózatát bejárva – óvóhelyként használták a II. világháborúban. Innen felsétálhatsz a Felső-Barrakka-kertbe, ahonnan pompás kilátás nyílik a Nagy Kikötőre és a szemben lévő úgy nevezett történelmi „Három Városra”. Egy rövid hajóúttal át is juthatsz a félszigetre, melynek három városa Birgu (Vittoriosa), Senglea és Cospicua volt a lovagok első otthona, mielőtt Vallettát a XVI. században felépítették. Itt is paloták, múzeumok, templomok és tengerparti éttermek várnak. Birgu a legnépszerűbb, és egyben a legtöbb látnivalóval is büszkélkedhet, mint például a Tengerészeti Múzeum, a Máltai Háborús Múzeumban, az inkvizítori palota és a gyönyörűen felújított Fort St, Angelo.
Sétálj egyet a Strait Streeten, Valletta legismertebb utcáján, ami egykor az éjszakai élet központja volt, a brit és amerikai katonák, valamint a helyiek minden este ellepték a 19. századtól a 20. század közepéig. Ma is őrzi a hagyományt nyüzsgő bárjaival, éttermeivel és élőzenéjével.
Színházak, múzeumok, templomok tömkelegét tudnánk még felsorolni, ám térjünk ki a városnézésen túl egy másfajta időtöltésre is – ez pedig a hajókázás. A már említett Nagy Kikötő – Grand Harbour – Valletta szívében található, számtalan vitorlás indul innen útnak a Három Város felé, Málta testvérszigeteire Gozóra és Cominóra. Akár bérelhetsz is egy hajót, ami lássuk be, a legbiztonságosabb módja annak, hogy felfedezd a gyönyörű földközi-tengeri partvidékét. Persze nem feltétlenül szükséges hajóra ülni, már maga a kikötő bejárása, az ott állomásozó jachtok szemügyre vétele és egy könnyű tengerparti ebéd is rendkívüli felüdülést nyújt.
Napestig sorolhatnánk Valletta további, valóban kihagyhatatlan értékeit, közülük még kettőt említenénk meg. Az egyik a „sötétség barlangja”, ahol fosszilis állatok lerakódásait fedezték fel, így ez a legfontosabb paleontológiai helyszín a szigeteken. A 144 méter mély barlangban ősi és kihalt állatok csontjai, illetve maradványai találhatók az utolsó jégkorszakból, köztük megtalálhatók törpeelefántok, víziló, szarvasok és medvék.
A másik pedig a Trónok Harca rajongóinak szinte kötelező: Vallettától északnyugatra, a Marsamxett kikötő és a Sliema öböl találkozásánál, a Manoel-szigeten található a Manoel erődítmény, ami szerepel a Trónok Harca máltai forgatási helyszínei között. Az első évad kilencedik epizódjának megjelenése óta számos „szelfi” készült az erődnél.
Mellieha – a homokos strandok varázsa
A bámulatos Mellieħa a nagy sziget északi partján fekszik, Vallettából autóval vagy busszal 45 perc alatt megközelíthető. A hozzá tartozó öblök rendkívül népszerűek, ráadásul Málta szigetén szinte csak itt találhatók homokos tengerpartok – ezek közül a leghosszabb és az egyik legszebb egybefüggő partszakasz a Ghadira Bay. Történelmi emlékekben Mellieħa viszonylag szegény, ám amit találunk, az érdekes és ép: a lovagok védelmi rendszerének elemei ugyanis itt maradtak fenn a legnagyobb számban. A település egyik jelképe a Szt. Ágota torony, ismertebb nevén a Vörös Torony, de a Bronzkori falak, a San Niklawbarlangok és a Selmun Palace is kiváló látnivalók. Egy izgalmas múzeumot is javasolunk, méghozzá a helyi tonhalhalászatot bemutató Tunnara Museumot (a Westreme Battery épületében).
Mellieħához tartozik a Szent Pál-sziget (Selmunett), ahol a hagyomány szerint Szent Pál apostol hajótörést szenvedett 60-ban.
A legtöbben valószínűleg a Popeye-faluért vannak oda: ez az 1980-as Popeye musical felvételére szolgáló helyszín, ma élménypark hajókirándulásokkal és étkezdékkel.
Milyen aktívabb programot ajánlunk még? Nos, Mellieħa bejárását mindenképpen. Ha teheted, látogass el a két öböl közötti földnyelvre, az északi parton a Marfa-gerinc (Marfa Ridge) lábánál Ċirkewwára (a kikötő), a délnyugati Pwales-völgybe – ha már a Marfa-gerinc szóba került, mindenképpen említésre méltó, hogy onnan milyen elképesztő kilátás nyílik Cominóra és a Fliegu ta’ Malta csatornára. Egyébként ċirkewwai terminálról indulnak a kompok a gozói Mġarrba, illetve innen és Ramla Bayről járnak csónakok a már említett Comino felé is.