Tíz évvel a maláj utasszállító rejtélyes eltűnése után sem tudják, hol lehetnek az utasok
Több száz ember gyülekezett vasárnap a malajziai főváros, Kuala Lumpur közelében, hogy megemlékezzenek a malajziai légitársaság 2014. március 8-án rejtélyes módon eltűnt MH370-es járata áldozatairól, és új kutatást követeljenek.
A repülőgép a Kuala Lumpurból a kínai fővárosba, Pekingbe tartó úton tűnt el. Bár később az Indiai-óceánból előkerült néhány, a géphez tartozónak tűnő roncs, a fedélzeten tartózkodó 239 személynek – akiknek kétharmada kínai volt – azóta sem találták nyomát.
A rokonok és a támogatók egy Kuala Lumpur közelében lévő bevásárlóközpontban gyűltek össze. A hozzátartozókkal találkozó Loke Siew Fook közlekedési miniszter megígérte, minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a kormány jóváhagyjon egy újabb keresőakciót.
“Az elmúlt tíz év egy érzelmi hullámvasút volt számomra” – nyilatkozta az AFP francia hírügynökségnek Grace Nathan, egy 36 éves malajziai ügyvéd, akinek édesanyja, az 56 éves Anne Daisy is a gép fedélzetén volt.
Az eltűnés okairól – a modern polgári repülés legnagyobb rejtélyéről – sok találgatás kering. Az évek során számos elmélet – a pilóta öngyilkossága, tengeri baleset, rakétacsapás – született magyarázatként az eltűnésre, amelyet az első keresést koordináló ausztrál nyomozók “szinte felfoghatatlannak” neveztek.
A tengeri kutatások, amelyek közel három éven át 120 000 négyzetkilométeren folytak az Indiai-óceánon, a történelem legnagyobb keresőakcióját jelentették, végül 2017 januárjában megszakadtak. Ezt követően egy amerikai cég 2018-ban magánkutatást indított, de a tengerfenék több hónapon át tartó vizsgálatát követően ezt is lezárták.
Az áldozatok számos hozzátartozója azzal vádolja a Malaysia Airlines-t és Malajziát, hogy visszatartja az információkat.
(MTI)