A május 1-jei hosszú hétvégén számtalan helyen várják az érdeklődőket különféle programokkal, a majálisok mellett ugyanakkor a természetjárás is jó választás lehet a tavaszi időben, így most a Velencei-tótól a Zemplénen és Kőszegen át a Dunakanyarig gyűjtöttünk felfedezésre váró helyszíneket.
Körtúra a Velencei-tónál
A Velencei-tó köré épített kerékpárút sokkal kevesebb figyelmet kap, mint a balatoni bringakör, pedig az itt található településeken áttekerve hasonlóan szép látvány fogad minket.
Ha erre járunk, érdemes megnézni a Dinnyésen található Madárdal tanösvényt. A természetvédelmi területen kiépített utakon több kilátót is találhatunk, amiről megnézhetjük a Velencei-tavat. A különös tanösvény az év minden napján nyitva van és ingyenes a belépés. Innen továbbhaladva megnézhetjük a Pákozdi Vadasparkot vagy a bátrabbak egy kis emelkedőt megtéve feltekerhetnek a Sukorón található különleges kövekhez, amit mindenki csak Gyapjaszsákként ismer.
Ha nem lenne elég a magaslatokból, akkor a napot megkoronázhatjuk a Bence-hegyen található kilátóval, ami a tó körüli legmagasabb pont.
Innen nem csak a tavat, hanem a távolabbi településeket is belátni. Érdemes figyelni az út során a házakra is, ezeknek a nagy részén a mai napig a hagyományos nádtetőket láthatjuk.
A körút végén a napunkat a tó partján található lángosos egyikénél zárhatjuk. Ha viszont egy mozgalmasabb programot is közbeiktatnánk, akkor érdemes ellátogatni az ilyenkor hagyományosan megtartandó Velencei-tavi Hal-, Vad-, Bor- és Pálinkafesztiválra, ahol a népművészeti programokon túl megismerhetjük a tó környékén tevékenykedő gasztronómiai szereplőket.
Ha esetleg nincs saját kerékpárod, vagy nem szeretnéd elvinni a Velencei-tóig, akkor sem kell aggódni, hiszen számtalan bérlési lehetőség van a településeken – a helyszínekről a Google Térkép segítségével is lehet tájékozódni, ha a keresőbe beírjuk, hogy “Velencei-tó kerékpárkölcsönzés”. Fontos azonban, hogy minél hamarabb foglalj kerékpárt, mert a népszerű időpontokban nagyon gyorsa elkapkodják őket.
Zempléni kalandok
Megannyi látnivalót és programlehetőséget kínál a Zemplén, ahová közvetlen vasúti járattal is eljuthatunk Budapestről. Ide azért is érdemes ellátogatni, mert különleges élményt nyújt a Magas-hegyet a Szár-heggyel összekötő, zárt kabinos kötélpálya, ami 1036 méter hosszan visz 152 méteres szintkülönbséggel.
A Dongó névre hallgató libegőbe azért is érdemes bepattanni, mert gyorsan felvisz a Magas-hegy csúcsán található kilátóhoz, ahonnan nem csak a közeli hegyeket, hanem Sátoraljaújhely épületeit, Hegyalját, és a Bodrogközt is látni. Szintén kihagyhatatlan a tavaly átadott lombkoronasétány, ami a kilátóból nyúlik ki, és amit itt ténylegesen lombkoronák vesznek körül.
De a bátrabbak lecsúszhatnak a 2016-ban átadott drótkötélpályán, ami 80 km/órás sebességgel csúszik át a szemközti magaslat tetejére több, mint egy kilométeren át.
Újdonság, hogy 2023. április 1-én adták át a dombtetőről tovább induló Szár-hegyi libegőt, így aki a túrázást választja, az tovább utazhatnak a következő állomásra.
Innen érdemes elsétálni a mesebeli Ungvári Pincékhez, amit még az 1200-as években kezdtek felépíteni a pálos rendi szerzetesek és mára az UNESCO Világörökségi helyszíneként van számontartva.
Fedezd fel a határ menti Kőszeget
Az osztrák határnál fekvő kis település és annak környéke rengeteg látnivalót rejt magában. A mindig pezsgő Fő tér mellett kihagyhatatlan program a Jurisics-vár, ami a 13. században épült és ahonnan később névadójával, Jurisics Miklóssal nem kevesebb, mint 19 ostromot vertek vissza.
Akik a környéket szeretnék a magasból is megtekinteni, azoknak érdemes elsétálni a belvárostól mindössze 20 percre található Szulejmán-kilátóhoz vagy a valamivel távolabb lévő Óház-kilátóhoz.
Akik szeretik magukat a történelembe beleásni, azoknak érdemes ellátogatniuk a Kálvária domb lábánál található földalatti pincerendszerhez, ahol a Szálasi-kormány idején három hónapig őrizték a Szent Koronát. A Korona bunkerként elhíresült hely viszont rendszerint zárva van és csak előzetesen egyeztetett időpontokban nyitják ki.
Kőszegre egyébként azért is érdemes ellátogatni, mert 2023. április 30. és május 1. között rendezik meg a Kézműves Sörmajálist, aminek keretében számtalan színpadi programot tekinthetnek meg az arra járók. Ezt elsősorban azoknak ajánljuk, akik érdeklődnek a népművészet és a hagyományok iránt, ugyanis lesz néptánc, májusfa állítás és retro party is.
Kirándulás a Dunakanyarban
Hasonlósan kellemes kirándulást lehet tenni a Dunakanyar mindkét oldalán. Míg a nyugati oldalon Esztergom és Szentendre, addig a keleti oldalon Zebegény, Nagymaros és Vác várja látogatóit.
Május 1. alkalmából Vácról két alkalommal is indul dunai sétahajózás, amivel még különlegesebbé tehetjük a hétvégi programunkat. A hajó 11:30-kor és 14:30-kor indul útnak, a helyszínen lehet rá jegyet vásárolni, 1500 forintért.
Akik inkább túrázni mennénk, azoknak érdemes a Prédikálószéket megnézniük, ahonnan az egész Dunakanyar belátható Váctól Szobig. Igaz, ezt a túrát csak az edzett olvasóinknak ajánljuk, mivel a meredek utak és a nagy távolságok miatt a legrövidebb útvonal is meghaladja az 5 órát.
A másik oldalon jóval kevesebb idő alatt fel lehet jutni Nagymarosról a Julianus-kilátóhoz, ahonnan 360 fokban nézhetjük meg a környező településeket. Innen pedig könnyen és gyorsan lejuthatunk Zebegénybe, ahol számtalan vendéglő és a mesés Duna-part vár, hogy a túra végeztével kifújjuk magunkat.
Családosoknak kifejezetten jó választás lehet a Kismarosról induló Királyréti Erdei Vasút, ami május 1-én sűrített menetrenddel viszi a Nagybörzsönybe a természetbe vágyókat.