Kölcsey nyomába eredhetünk országszerte - Programajánló a Magyar Kultúra Napjára
Idén kiemelt figyelmet kap a Magyar Kultúra Napja, mivel Kölcsey Ferenc kereken 200 éve fejezte be a Himnuszt. Ennek apropóján mostani programajánlónkban is Kölcsey nyomába eredünk, és körbejárjuk azokat a helyeket, melyek élete során fontos szerepet játszottak.
Álmosd
Ha megismernénk Kölcsey gyermekkorát, akkor érdemes a magyar-román határ közelében fekvő Álmosdra ellátogatni, ahogy a gyönyörű vert falú, nádfedeles, tornácos parasztház állandó kiállítása mutatja meg, hol élte le a költő gyermek- és ifjúkorát, ahová aztán tanulmányai után is visszatért három évre.
Az emlékház 1968 óta várja az érdeklődőket, ahol a Bocskai István vezette álmosdi csata történetét is megismerhetjük.
A történelem kedvelőinek már csak azért is érdemes Álmosdig elutazniuk, mert a több mint 200 éves épület a Kölcsey család egyetlen épségben megmaradt kúriája, mely népi klasszicista stílusban épült.
Debrecen
Kölcsey 14 éven keresztül tanult a Debreceni Református Kollégiumban, így nem véletlen, hogy a város is méltóképpen emlékezik meg a költőről.
Bár számos kiállítás már január 18-tól megtekinthető, hivatalos megnyitó csak január 21-én lesz a Kálvin tér 16. szám alatt található kollégiumban. Itt délután emlékülést is tartanak a Himnusz 200. évfordulója alkalmából és bemutatják Kölcsey diákéveit.
Igazi különlegességnek számít, hogy a Déri Múzeum Történeti Képtárában
öt napon keresztül, január 22-ig lehetőség van megnézni Kölcsey eredeti kéziratban őrzött végrendeletét.
De ha az ország második legnagyobb városában járunk, érdemes felkeresni a Református Nagytemplomot, ahol nemcsak ünnepi istentisztelet lesz, de különböző túrák körül is választhatunk, melynek során a templomteret, a padlásteret, a Rákóczi-harangot vagy akár az épület tetején lévő panorámajárdát is megnézhetjük.
Érdemes megemlíteni, hogy Debrecenbentalálható az ország második legnagyobb kiállítóhelye, a MODEM, ahol mindig érdekes és izgalmas kortárs kiállításokat nézhetünk meg.
Budapest
A kollégiumi tanulmányokat követően Kölcsey Pestre költözött, így természetesen érdemes a fővárosban is a nyomába eredni a Magyar Kultúra Napján. A Várkert Bazárban például annak próbálnak utánajárni, hogy minden idők legfontosabb magyar verse mit jelent egy előadónak, egy zenésznek, egy olimpiai bajnoknak vagy épp egy színésznek, akik a legkülönfélébb szituációkban találkoznak a Himnusszal.
De persze nem mehetünk el a kultúra más területei mellett sem. A Virág Benedek Ház a Magyar Kultúra Napja alkalmából több művészeti ágba is bepillantást enged január 22-én. A Kultúraválasztón kipróbálhatjuk a festészetet, vagy táncolhatunk közösen saját testünk ritmusára Grecsó Zoltánnal, improvizálva kipróbálhatjuk a színházat Tárnoki Márk vezetésével, Kis Kata Linda segítségével egy napra fotóművésszé válhatunk, trükköket, tippeket kaphatunk. Ezen kívül többféle hangszer is kipróbálható lesz a nap folyamán a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola vezetésével.
És ha már zene, akkor említést érdemel az az időszakos kiállítás is, ami a Magyar Zene Házában nyílik. Az ígéret szerint izgalmas technikai megoldásokkal kalauzolják el a közönséget közel ezer négyzetméteren a magyar popzene első bő három évtizedén társadalmi, politikai és szociológiai kitekintéssel.
Érdekesség még, hogy egészen 1939-ig, azaz Kölcseynek a halálának 101. évfordulójáig nem volt szobra a fővárosban. Végül a Batthyány tér közepén kapott helyett az emlékszobra, ami akkor még a Parlamentre nézett. A metróépítés miatt azonban innen is elbontották és most a tér szélén találhatjuk meg a költőt ábrázoló emlékművet.
Szatmárnémeti
A Szamos által kettészelt települést gyakran nevezik Kölcsey városának is, hiszen nem csak a vármegye főjegyzője, de országgyűlési követe is lett.
Emléke előtt tiszteleg a partiumi városban a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, ami Erdély egyik legszínvonalasabb magyar tannyelvű iskolája. A református templom előtt megtalálható az őt formáló mellszobor.
Rossz hír, hogy ha jobban megismernénk a várost, akkor továbbra is várakoznunk kell a határon. Románia 11 éve szeretne csatlakozni a schengeni övezethez, azonban a legutóbbi tárgyaláson sem sikerült egyezségre jutniuk a tagállamoknak.
Szatmárcseke
A Tisza-menti településre 1815-ben került Kölcsey, miután megörökölte a család birtokát. Rövid megszakításokkal haláláig itt élt.
Nem csak életművének jelentős részét alkotta meg, de 1823. január 22-én itt írta meg a Himnuszt is.
Kölcsey 48 évesen, egy betegség során hunyt el Szatmárcsekén. Sírját a Csónakos fejfás református temetőben találjuk meg. Arra egyébként a mai napig nincs pontos magyarázat, hogy a település lakói régen miért csónak alakú fejfákat kezdtek állítani a sírok fölé. Mindenesetre érdemes itt is körülnézni, hiszen ilyen különleges temetőt sehol nem találunk az országban.
Szatmárcseke azonban egy másik érdekességgel is büszkélkedhet. A Tiszához közel egy székely kapun keresztül juthatunk el egy hatalmas lombkoronájú kocsányos tölgyhöz, amit Petőfi fájának neveznek.
A legenda szerint ugyanis Petőfi Sándor itt írta meg a híres Tisza című versét és nem Pesten, ahogyan azt a kéziratában feljegyezte. Persze az igazságot nem fogjuk megtudni, mindenesetre érdemes egy sétát tenni a környéken. A Nagyari Galériában megnézhetjük a Petőfiről szóló kiállítást, vagy elsétálhatunk, sőt meg is szállhatunk a régi időket megidéző Kende kastélyban vagy akár a Lúby kúriában.
Programok az ország minden pontján
A Himnusz megírásának 200. évfordulója alkalmából országszerte rengeteg programot szerveznek, így érdemes helyben tájékozódni arról, hogy egy-egy településen mivel várják a kultúra iránt érdeklődőket.
A programsorozatok keretében kiállításokat, zenei programokat, különféle előadásokat, sőt történelmi sétákat is találhatunk.
Az általunk javasolt helyszíneket és programokat az alábbi térképen foglaljuk össze: