2021 első három hónapjában a Covid19-járvány és a kapcsolódó korlátozások következtében a hazánkba látogató külföldiek számaaz egy évvel korábbihoz képest közel felére, 2019 első három hónapjához viszonyítva alig 40%-ára csökkent. A magyarok külföldre irányuló utazásainak száma az egy évvel ezelőttinek 45, a két évvel ezelőttinek pedig 37%-ára esett vissza. A hazánkba utazó külföldiek és a külföldre utazó magyarok kiadásainak egyenlege (az egy évvel korábbihoz mért 43%-os visszaeséssel) 121 milliárd forintot tett ki – derül ki a KSH összefoglalójából.
Feleannyian érkeztek külföldről, kiadásaik 56%-kal csökkentek
2021 I. negyedévében a hazánkba tett külföldi látogatások száma a járvány által már részben érintett előző év azonos időszakitól 52, a 2019. I. negyedévitől 59%-kal maradt el. Az egynapos utazások száma 47%-kal, 4,1 millióra csökkent, ezek 76%-a magánjellegű, 19%-a munkavégzési, valamivel több mint 5%-a pedig üzleti, üzletelési célú volt. A külföldiek 911 ezer többnapos utazást tettek Magyarországra, 68%-kal kevesebbet az egy évvel korábbinál. Jelentősen csökkent azon külföldiek aránya (18%), akik legalább egy éjszakát eltöltöttek hazánkban, ez az arány 2019 I. negyedévében még 27% volt. A több napra látogatók 41%-a magánjelleggel, 29%-a üzleti és üzletelési céllal, 30%-a munkavégzés miatt érkezett hazánkba.
Az előző év azonos időszakához képest a fő küldő országok közül a többnapos utazások száma Ausztriából csökkent a legkevésbé (40%-kal), a többi ország esetében ez 60% feletti volt.
A beutazók Magyarországon eltöltött ideje 47%-kal, 11,6 millió napra csökkent, a visszaesés 2019 I. negyedévének adatához mérten még nagyobb, 55%-os volt. A több napra érkezők egy utazás alkalmával átlagosan 8,2 napot töltöttek hazánkban, lényegesen többet, mint az elmúlt évek I. negyedéveiben. A hozzánk látogató külföldiek 2021 I. negyedévében folyó áron 164 milliárd forintot költöttek, az egy évvel korábbinál 56, a 2019. I. negyedévinél 59%-kal kevesebbet. Az egy napra érkezők kiadásainak összege (68 milliárd forint) az egy évvel korábbinak 60, a több napra érkezőké (97 milliárd forint) 37%-át érte el. A legtöbbet (35 milliárd forintot) az Ausztriából idelátogatók költöttek, főként egészségügyi célokra. A Németországból érkezők 20 milliárd forintot fordítottak a zömében munkavégzéshez és az üzleti utakhoz kapcsolódó kiadásokra.
Sokkal kevesebb alkalommal utaztunk külföldre
2021 I. negyedévében a magyar állampolgárok 2,0 millió alkalommal utaztak külföldre, 55%-kal kevesebbszer, mint a járvány által már érintett, egy évvel korábbi időszakban. 2019 I. negyedévhez viszonyítva 63%-kal esett vissza a kiutazások száma. Az egynapos utazások száma 51, a többnaposoké 61%-kal csökkent.
A rokon-, barátlátogatások száma majdnem harmadára esett vissza,a szabadidős célú utazások szinte teljesen elmaradtak.
A legtöbben Ausztriába, Szlovákiába és Ukrajnába látogattak, az utak mintegy 81%-a ebbe a három országba irányult. Ennek ellenére Ausztriába 39, Szlovákiába 51, Ukrajnába 62%-kal kevesebben utaztak 2020 I. negyedévéhez képest.
A magyarok átlagosan 1,9 napot töltöttek el utazásaik során külföldön, 0,6 nappal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A külföldre utazó magyarok az egy évvel korábbinál folyó áron 73%-kal kisebb összeget, 44 milliárd forintot, fejenként és naponta pedig átlagosan 11 600 forintot, 20, illetve a 2019. I. negyedévinél 76%-kal kevesebbet költöttek.
A kiadások közül a legnagyobb összeg az Ausztriába utazókhoz kapcsolódott, de jelentősek voltak a Németországba és a Szlovákiába látogatók kiadásai is.
Nemcsak az utazások száma és a kiadások összege csökkent jelentősen, hanem a kiutazások motivációs szerkezete is változott. Míg az előző év azonos negyedévében a magyarok utazásainak csak mintegy ötöde történt munkavégzési céllal, addig 2021 I. negyedévében túlnyomóan (61%) ez volt a fő motiváció, mivel az egészségügyi veszélyhelyzet miatt a határátlépés turisztikai célból nem volt megengedett. A szabadidős és a vásárlási célú utazások számának drasztikus visszaesése és a munkavégzési utak megnövekedett aránya is okozza, hogy az egy főre jutó napi átlagköltés jelentősen csökkent.