Május közepén nyithattak itthon a magánállatkertek, ám nem túl fényes a helyzetük: a hosszú zárás miatt az utolsó tartalékaikat is felélték. Noha a nyári szezonban a jegyekből volt bevételük, de ez csak a napi költségeket fedezte, ősztől viszont kevesebben látogatják az állatkerteket, így többen attól tartanak, hogy be kell zárniuk és el kell adniuk az állataikat.
Nem maradtak el a látogatók
A járvány miatt kénytelen volt bezárni a Balatoni Madárkert is, melynek tulajdonosa, Rácz Sándor arról számolt be az ATV Híradójának, hogy az emberek a nyitást követően jöttek, amint lehetett. „A májusunk hihetetlenül erős volt a korábbi időszakokhoz képest. Úgyhogy nyilvánvaló, hogy az emberek vágytak arra, szerették volna, hogy kimozduljanak” – véli. A madárpark azonban nem kapott támogatást, így az is csoda, hogy egyáltalán az ott élő 120 fajú, többszáz madár élelmezését biztosítani tudták.
„Itt a tenyésztés az emberek előtt zajlik. Így a madarak közelről megtekinthetőek. Az érdekes költések, például papagáj, galamb sikeres költéseit állatkerti körülmények között sikerült. Ez azt jelenti, hogy látogatók előtt neveltek fiókát” – indokolta a park népszerűségét Ráczné Csóti Tímea. A belépők azonban még így is csak a túlélésre voltak elegendők. Azok a magánállatkertek, amelyeket alapítványok segítenek, könnyebb helyzetben vannak, de azok, ahol ilyen segítség nincs továbbra is komoly nehézségekkel küzdenek. Ezek vezetői abban bíznak, hogy lesznek olyan pályázatok, amelyek segíthetnek a fenntartási költségeket előteremteni.