A kutatók egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy többet tudjanak meg a dél-amerikai Machu Picchuról, mivel egy új tanulmány feltárta az ősi inka romok valódi korát. Kiderült, hogy valójában több évtizeddel idősebbek, mint azt a szakértők eredetileg gondolták.
A szénizotópos kormeghatározási technológia segítségével egy kutatócsoport megállapította, hogy a Machu Picchut építő Pachacuti inka király korábban került hatalomra, mint ahogy azt az eredeti feljegyzések mutatták. Ez azt jelenti, hogy a legkorábbi hódításai, és végül a Machu Picchu építése is korábban történt.
A spanyol hódítók által írt történeti forrásokra hivatkozva a szakértők eredetileg úgy vélték, hogy a Machu Picchu 1440 után, vagy talán 1450 után épült. Richard Burger, a Yale Egyetem antropológia professzora kutatócsoportjával az emberi maradványok részecskegyorsításon alapuló tömegspektrometriás (AMS) kormeghatározásával jutott arra az új következtetésre, hogy a város évtizedekkel korábban épült.
„Ez az első olyan tudományos bizonyítékokon alapuló tanulmány, amely becslést ad a Machu Picchu megalapításának és fennállásának időtartamára” – mondta Burger az eredményeiket bejelentő sajtóközleményben.
A tanulmány 26 személy maradványait használta fel, amelyeket egy 1912-es ásatás során találtak egy Machu Picchu-i temetőben. Az AMS technológiának csak kis mennyiségű szerves anyagra van szüksége a vizsgálat elvégzéséhez, így Burger és csapata pontosabban meg tudta határozni a csontvázak korát.
Bár a tanulmány elismeri a szénizotópos kormeghatározás “korlátait”, de meg is kérdőjelezi a spanyol konkvisztádorok és más gyarmatosítók dokumentumainak megbízhatóságát az amerikai kontinensen található ősi romok pontos időbeli meghatározása szempontjából.
„Talán eljött az ideje annak, hogy a szénizotópos vizsgálatokon alapuló bizonyítékok elsőbbséget élvezzenek az inka uralkodók kronológiájának rekonstrukciójában, illetve a Machu Picchuhoz hasonló inka monumentális építmények datálásában” – áll a tanulmányban.
(Via)