Maakalla szigete egy elbűvölő, különleges és kevesek által ismert hely, amely Finnország nyugati partjainál, a Botteni-öbölben található.
Ez a kis halászsziget már évszázadok óta lakott. A sziget története szorosan összefonódik a helyi halászközösségek életével, és sok régi épület és halászház található itt, amelyek betekintést nyújtanak a múltba. A sziget nevezetessége egy kis fatemplom, amely 1780-ban épült, és a finn szigetvilág egyik legérdekesebb temploma.
Amikor a szigetet felfedezték a halászok és fókavadászok a 15. században, mindössze 9 mm magasan volt a vízfelszín felett” – árulta el a BBC-nek Matti Hautala hajóskapitány.
View this post on Instagram
A nyugalom szigete
A sziget csendes környezete valóban a nyugalom szigetévé teszi ezt a mesés finn helyet. A legközelebbi nagyobb város Kokkola, amely könnyen elérhető hajóval vagy kompjáratokkal is. Maakalla szigete része a Kallankarit szigetcsoportnak, amely a Kalajoki nevű településhez tartozik.
Nehéz megközelíteni
Az utazók csak hajóval és privát idegenvezetővel látogathatják meg Maakallát. A SeaFox Kalajoki májustól októberig háromórás kompkirándulásokat indít Keskuskari kikötőjéből. Egy túra 4,5 órás ez tartalmaz egy sétát a szigeten, egy adag helyi halászlevet, kávét és üdítőt is. A helyi szokás szerint, aki Maakallába látogat, annak az első követ, amelyre rálép, el kell vennie, és hozzá kell tennie a sziget aprócska világítótornyának lábához.
Boltok híján az egyetlen állandóan elérhető élelem a szigeten a hal – ezt frissen fogják és általában parázson füstölik, rozskenyérrel, sajttal tálalják.
View this post on Instagram
A sziget talán legszembetűnőbb épülete az 1780-ban épült fatemplom és a hozzá tartozó harangtorony. Homlokzatát vörös színűre festették, míg az ajtók és ablakok tojássárga színben pompáznak. A templom mennyezetét úgy tervezték, hogy egy fordított hajóra hasonlítson.
Maakallában semmi sem szokványos
A szigeten nincsenek üzletek, éttermek, autók, utak, panziók, sőt, többnyire még emberek sincsenek, csak fókák koponyái az üres kunyhók ajtaján. Ez azért van így, mert bár a szigetecske egykor a balti-tengeri heringhalászat és fókavadászat egyik legfontosabb központja volt, mára ezekre egyre kevesebb szükség van, így elnéptelenedett.
View this post on Instagram
A halászok töredéke visszatér minden nyáron családjaik ősi kunyhóiba, elegendő vízzel, fával, élelemmel. Ezekben a májustól szeptemberig tartó hetekben vagy hónapokban ez a szellemváros újra felébred. Bár technikailag Finnországhoz tartozik, Maakalla autonóm státuszt élvez, és a helyi halászok minden nyáron megválasztott tanácsa irányítja. Ez a hagyomány 1771-re nyúlik vissza.
Maakalla halászai tehát kettős törvények szerint élnek: azokban a hetekben vagy hónapokban, amikor a szigeten tartózkodnak, az általuk választott tanács irányítja őket, amikor pedig visszatérnek a szárazföldre, EU- és NATO-tagok, mint mindenki más Finnországban.