Ezt a szigetet nem tudják ellepni a turisták: csak 400-an lehetnek rajta egyszerre
Lord Howe szigete Ausztrália partjaitól nem messze bővelkedik a természeti kincsekben, írja a CNN. Az apró földdarabnak minden adottsága meglenne, hogy túlzsúfolt turisztikai célponttá váljon, ezt azonban megakadályozza a rendelet, amely szerint a szigeten csupán 400 turista tartózkodhat egyszerre.
400 lakosra 400 turista
Lord Howe Ausztrália keleti partjától 600 kilométerre található. A sziget állandó lakosainak száma körülbelül 400 – pont ugyanannyi, mint ahány látogató érkezhet a szigetre. Bár a Lord Howe ideális célpontnak tűnhet a tömegturizmus számára, a varázslatos partszakaszok mégis ürességtől konganak. Az érintetlen táj titka a korlátozás:
egyszerre legfeljebb 400 turista tartózkodhat a szigeten, amit a szálláshelyek számának rögzítésével érnek el.
A korlátozás több mint 40 éve van érvényben, és segít megőrizni a sziget egyedülálló ökoszisztémáját, amely miatt Lord Howe 1982-ben felkerült az UNESCO világörökségi helyszínek listájára. A szabályozás megvédi a sziget őshonos fajait, és biztosítja, hogy a turisták és helyiek aránya 1:1 maradjon.
Évekre előre foglaltak a szállások
“Itt az adja az élményt, ami nincs – ez az, ami igazán egyedi“, mondta a CNN-nek Lisa Makiiti, egy hatodik generációs szigetlakó, aki a Bowker Beach House butikhotelt vezeti.
Értékes, hogy van egy hely a világon, ami fordítva működik, mint más turistacélpontok. Nem egyre jobbat, nagyobbat és többet akarunk mindenből.
Makiiti hozzáteszi, hogy a korlátozások miatt a szálláshelyek általában évekre előre teltházasak. A szigetre való utazás és a szállás költségei is magasak: a szigetre vezető repülőút ára 666 dollárnál (240 ezer forintnál) kezdődik, a szállások ára két személy részére pedig éjszakánként 200 és 3,000 dollár (70 ezer és egymillió forint) között mozog.
A természetvédelemé a főszerep
“Itt lakni olyan, mint egy David Attenborough-dokumentumfilmben élni“, mondta Ian Hutton természetfotós, aki már a ’80-as évek óta a szigeten lakik.
A csupán 7 mérföld hosszú földdarabot sűrű erdő borítja, ami otthont ad olyan állatfajoknak, melyek sehol máshol nem találhatók. A sziget lakói és látogatói egyaránt támogatják a természet megóvását célzó intézkedéseket. Lord Howe 85%-át őshonos erdő borítja, és 70%-a pedig állandó rezervátumnak minősül, ahol mindennemű infrastrukturális fejlesztés tilos.
A szigeti élet ezer szállal kapcsolódik a természethez. Az őshonos növények és állatok különlegessé teszik a mindennapokat, és a látogatók is részt vehetnek helyi természetvédelmi programokban. Számos biztonsági intézkedés van érvényben az invazív fajok ellen:
érkezéskor minden csomagot szimatkutyákkal ellenőriznek, és kötelező a túracipők fertőtlenítése is.
Nem egyszerű a szigeti élet
Az izoláció ugyanakkor számos kihívást is jelent a szigetlakók számára: a magas megélhetési költségek mellett a szigeten nem találhatók felsőoktatási intézmények, ezért az ott élő gyerekeknek és fiataloknak távoktatásban kell részt venniük.
A szigeten egy alma 2 dollárba (720 forintba) kerül, egy liter benzinért vagy tejért pedig 2,66 dollárt (950 forintot) kell fizetni.
A közösség összetartása és a természettel való szoros kapcsolat azonban kompenzálja ezeket a nehézségeket a szigetlakók szerint. Sokan saját kertjeikben termelik meg a betevőt, és ha nem fogyasztják el a megtermelt mennyiséget, továbbadják a szomszédjaiknak. “Ez egy nagyon szép aspektusa az összekovácsolódott közösségnek: mindent megosztasz a körülötted levőkkel, és ha túl sok van valamiből, abból is mindenki profitál“, mondta a CNN-nek Darcelle Matassoni, egy önkormányzati dolgozó.
A helyiek a profit maximalizálása helyett a különleges állapotok megőrzését tűzték ki célul: az újrahasznosításra és a környezet megóvására helyezik a hangsúlyt, és tudatosan cselekszenek annak érdekében, hogy megvédjék a sziget egyedülálló természeti értékét.