A portugál fővárosban elindított új, biztonságos jövedelem program célja, hogy a kulcsfontosságú munkavállalók visszatérjenek a városközpontba, miután az árak megemelkedtek a turisztikai fellendülés miatt. Fernando Medina polgármester szerint Lisszabon belvárosában lévő ingatlanoknak körülbelül egyharmadát nyaralóként használják, ami az egekig nyomta az árakat, a lakók pedig inkább kiköltöztek a belvárosból.
Fenntarthatóbb Lisszabon
“Azt akarjuk, hogy az emberek, akik a Lisszabon vérkeringésében voltak, visszatérjenek a város központjába, eközben zöldebbé, fenntarthatóbbá és végső soron jobb tartózkodási hellyé válunk.” – kezdte a polgármester, hozzátéve:
“Prioritássá tesszük a megfizethető lakásokat a kórházi személyzet, a közlekedési dolgozók, a tanárok és mások ezrei számára, akik az alapvető szolgáltatásainkat nyújtják. Fizetünk a bérbeadóknak, hogy ezernyi rövid távra bérbeadott lakást biztonságos albérletekké alakítsanak a kulcsfontosságú munkavállalók számára.”
Jelentős szelet a turizmus
Portugáliában minden 5 euróból körülbelül 1 származik az idegenforgalomból, az ágazat az ország munkaerő-állományának több mint 20% -át foglalkoztatja a Utazási és Turisztikai Világtanácsának kutatása szerint.
Közel 23 millió nemzetközi turista járt Portugáliában 2018-ban, ez 8,1 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbit. Ez az EU-ban az egyik legnagyobb növekedés, 34,8 milliárd euróval járult hozzá az ország gazdaságához.
A CBRE ingatlanügynökség szerint erős keresletet volt a rövid távú bérletek iránt, így a becslés szerint 2018 elején Lisszabonban a bérleti díjak 21 százalékkal magasabbak voltak, mint az előző év azonos időszakában – az átlagos havi bérleti díj 1 492 euró, nagyjából 528 789 forint volt – írja az Euronews. A COVID-19 terjedésének megfékezése érdekében bevezetett zárolási intézkedések súlyosan érintették a rövid távú bérleti piacot, a második hullám kockázata pedig továbbra is veszélyezteti az idegenforgalmat.
A világjárvány következtében visszatérhetnek a hagyományos, hosszú távú bérbeadáshoz, mivel azok kevésbé érzékenyek a hirtelen “sokkokra”.
Bíznak a hosszú távú bérbeadásban
A biztonságos jövedelem programot aláíró lisszaboni bérbeadók havi bevétele garantált öt évre, ezenkívül mentesülnek a bérleti díjból száramzó adó fizetésétől. A város azt reméli, hogy a kedvezmények hatására az év vége előtt 1000 ingatlan bekerül a rendszerbe – eddig 177 pályázat érkezett.
Környezeti hatások
Medina szerint a rövid távú bérbeadás lecsökkentésének előnyei nemcsak társadalmi, hanem környezeti hatásokkal is járnak.
“Ez a megközelítés elősegíti az éghajlati válság kezelését és javítja a közegészséget… Ha naponta kevesebb ember ingázik a központba, a közúton kevesebb jármű lesz, így kevesebb a szennyeződés és károsanyag-kibocsátás, ami mérgezi a levegőt, amelyet belélegzünk, és hozzájárul a globális felmelegedéshez is “- közölte. Az Airbnb egy nyilatkozatában kijelentette: komolyan veszik az aggodalmakat, ezért már együttműködnek a kormánnyal annak érdekében, hogy az Airbnb a helyi családok, vállalkozások és közösségek számára előnyös legyen.