Összegyűjtöttük Magyarország libegőit, amivel a magasból nézheted a mesés tájakat
A környező országokhoz képest Magyarország jóval kedvesebb heggyel rendelkezik. Így is akad 6 olyan hely, ahol van libegő és aminek segítségével pillanatok alatt feljuthatunk a kiszemelt csúcsra. Az már csak a mi tervünktől függ, hogy itt teszünk egy kört és visszalibegőzünk, vagy gyalogosan a környéket felfedezve térünk vissza a kiindulóponthoz.
Ebben a cikkben nem csak a felvonókat, hanem azt is megmutatjuk, hogy azok környékén milyen látnivalókat érdemes felkeresni.
Magas-hegyi és Szár-hegyilibegő (Sátoraljaújhely)
Megannyi látnivalót és programlehetőséget kínál a Zemplén, ahová közvetlen vasúti járattal is eljuthatunk Budapestről. Ide azért is érdemes ellátogatni, mert különleges élményt nyújt a Magas-hegyet a Szár-heggyel összekötő, zárt kabinos kötélpálya, ami 1332 méter hosszan visz fel 152 méteres szintkülönbséggel.
A Dongó névre hallgató libegő pillanatok alatt felvisz a Magas-hegy csúcsán található kilátóhoz, ahonnan nem csak a közeli hegyeket, hanem Sátoraljaújhely épületeit, Hegyalját, és a Bodrogközt is látni. Szintén kihagyhatatlan a tavaly átadott lombkoronasétány, ami a kilátóból nyúlik ki, és amit itt ténylegesen lombkoronák vesznek körül.
De a bátrabbak lecsúszhatnak a 2016-ban átadott drótkötélpályán, ami 80 km/órás sebességgel csúszik át a szemközti magaslat tetejére több, mint egy kilométeren át.
Újdonságnak számít a 2023. április 1-én átadott, a dombtetőről tovább induló Szár-hegyi libegő.
Aki nagyobb túraútvonalat járna be, annak érdemes felutazni a következő állomásra. A libegő 1261 méter hosszú és 268 db székkel rendelkezik, ami egy óra alatt összesen 1100 fő képes a magasba vagy a kiinduló állomásra szállítani. Az átcsúszó- illetve a kabinos kötélpályák vonalában szeli keresztül a Magas-hegy és a Szár-hegy völgyét.
A csúcsról nagyobb gyalogtúrával sétálhatunk le egészen a mesebeli Ungvári Pincékhez, amit még az 1200-as években kezdtek felépíteni a pálos rendi szerzetesek és mára az UNESCO Világörökségi helyszíneként van számon tartva.
A kalandpark, így is libegők is hétfőtől vasárnapi várják a látogatókat reggel 9 órától egészen 16 óráig.
Lillafüredi libegő
A Bükk-hegységet egy egészen különleges szemszögből csodálhatjuk meg, ha felülünk a Lillafüredi Libegőre. A felvonó a lillafüredi üdülőövezetből szállítja az utasokat egészen a Bükkszentkereszten található Jávorhegyre. Indulás előtt érdemes az üzemeltető oldalán a nyitvatartásról tájékozódni, mert az az időjárástól függően folyamatosan változik.
Az 16-18 perces utazás idején feltárul előttünk a régió számos Natura 2000 védelem alatt álló természeti szépsége.
A drótkötélpályás felvonó 333 méterről indul és a 606 méter magasan fekvő hegyi állomásra szállítja az utasokat 1080 méter hosszan.
Egyszerre több mint 180 embert képes szállítani a 2,2 kilométer hosszú útvonalon.
A libegőhöz érdemes Miskolcról a kisvasúttal megérkezni, ami Magyarország egyik legszebb vasúti útvonalán halad keresztül. Sőt, 2023-ban a vonalon a szerelvények, a teljes vasúti pálya, de még a kiszolgáló létesítmények is megújultak.
Lillafüreden található Magyarország legnagyobb függőleges esésű vízesése, a húsz méteres magas Lillafüredi-vízesés. Az erdőben pedig számtalan túraútvonal közül választhatunk. Érdemes felsétálni a nemrég felújított és 2022-ben az év kilátójának megválasztott Zsófia-kilátóba, ahonnan szemet gyönyörködtető panoráma nyílik a környező hegyekre.
Sástó, Kalandpark (Mátra)
Magyarország legmagasabb pontjától mindössze néhány kilométerre található az Oxygen Adrenalin Park, ahol számtalan szórakozási lehetőség várja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt. A kalandpark egyik legismertebb eleme a Mátra libegő.
A kötélpálya hossza közel 500 m egyetlen irányba. A közel 7 perces út alatt elhaladunk a Gyöngyös felől érkező út felett és megcsodálhatjuk a környék településeit és a mesebeli hegyeket. Összesen 62 darab 2 személyes szék található a felvonón, így egyszerre 124 főt tud szállítani. A két végpont közötti szintkülönbség egyébként nem túl jelentős, mindössze 50 méter.
A magasabbik végállomásnál található Oxygen Adrenalin Parkba mindenki számára ingyenes a belépés, de minden eszköz – így a libegő is – úgynevezett fityingekkel vehető igénybe. Ezeket a felvonó mindkét állomásánál megvásárolhatjuk. Az eszközök használata előtt pedig egyszerűen csak be kell dobni az automatába, vagy át kell adni a személyzetnek.
Nagy élmény lehet még itt a bobpálya, vagy a sziklák közé kifeszített függőhíd, a kisebbeknek a kisvasút, a hajtányok vagy az ugrálóvárak.
Érdemes ide időben elindulni, mert a parkolóhelyek gyorsan megtelnek. Akik a Budapestről érkező közvetlen buszjárattal érkeznének, azoknak is érdemes időben megváltani a jegyüket a járatra, mert a népszerű időpontokban gyorsan elfogynak a helyek. A kalandpark télen 10:00-16:00 között, nyáron pedig 9:00 és 19:00 között várja a vendégeket. Az átmeneti időben pedig 10:00 és 18:00 között tartanak nyitva.
A környéken érdemes még a Sástót és a mellette lévő kilátót is megnézni. Ha pedig időnk engedi, akkor a Kékestetőt is felfedezhetjük az ott található TV-toronnyal együtt.
Síközpont és Kalandhegy (Eplény)
A mesés Bakonyt és annak környezetét érdemes Eplényben is felfedezni a 757 méter hosszú libegővel. Egyik legismertebb látnivaló a hegy tetején lévő Ámos-hegyi kilátó. Innen remek kilátás nyílik a környező településekre, tiszta időben pedig a Balaton vize is megcsillan a horizonton.
A hegytetőre érve felfedezhetjük a bakonyi erdők gazdag élővilágát.
Ehhez eligazodást a jelölt ösvények adnak. Végig sétálhatunk a Mezítlábas Ösvényen, amely a libegő végállomását köti össze a kilátóval. A 1,5 kilométeres Kalandösvényen keresztül pedig eljuthatunk a gyönyörű Boszorkány-tóhoz is. A 2 kilométeres Tekergó Túraösvény pedig visszavisz a völgybe, a központhoz.
Ha erre járunk és nem csak a természetben barangolnánk, akkor érdemes a 7 kilométerre lévő Zircre is ellátogatni, amit a Bakony fővárosaként is emlegetnek. Érdekesség, hogy a 400 méteres tengerszint feletti magasságával ez Magyarország legmagasabban fekvő városa.
Legfontosabb látnivalói közé tartozik a Ciszterci Apátság és látogatóközpont, a Zirci Arborétum, a Bakonyi Természettudományi Múzeum, a Zirci Mayer-tó és a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház.
A libegő nyitvatartása szezontól és időjárástól függően változhat. Általában szombat és vasárnap üzemel 9:00 és 17:00 között.
Zugligeti libegő (Budapest)
A Zugligeti libegőnek meglehetősen kalandos története van. Először 1930-ban merült fel annak ötlete, hogy építsenek egy felvonót, ami a túrázni vágyókat a csendes erőbe viszi. A kábelvasútként emlegetett ötlet végül nem valósult meg. Az engedélyezések 1939-ig tartottak, ezt követően viszont kitört a második világháború és ezzel a libegő megvalósítását is lefújták.
Csak 1967-ban került elő újra a drótkötélpálya ötlete. A korábbihoz képest jóval gyorsabban megtörtént a tervezés és engedélyezés, így 1969. március 24-én megkezdődött az építkezés. 1970. augusztus 20-án birtokba is vehették az érdeklődők az 1040 méter hosszú és 262 méter szintkülönbséget áthidaló kötélpályát.
A libegő a mai napig – időjárástól függően az év szinte minden napján közlekedik, azonban az üzemidő minden hónapban változik, amiről a BKV honlapjáról lehet tájékozódni. A két állomás között a menetidő körülbelül 12 perc. Ha itt vagyunk, akkor kihagyhatatlan program a János-hegyen megépült és 1910-ben átadott Erzsébet-kilátó megtekintése. Szép időben még a Magas-Tátra is látható.
Innen felvonóval, gyalog, vagy a 1948. július 31-én útnak indult Gyermekvasúttal is folytathatjuk a programunkat. A kisvasút a Jánoshegy megállótól Hűvösvölgybe vagy a Széchenyi-hegyi végállomásig szállítja utasait.
Sípark Panorámalift (Mátraszentistván)
A Mátra egyik legszebb településén 2017-ben adták át a Panorámalift névre keresztelt felvonót. Az egyedi tervezésnek és kivitelezésnek köszönhetően ezt tartják hazánk legbiztonságosabb liftjének. Gyermek kiesés elleni lábtartókkal szerelték fel és a különböző színű ülésborításnak köszönhetően biztonságot ad a beszállóknak is.
Ahogy a Sípark nincs nyitva egész évben, úgy sajnos a felvonó sem üzemel mindig. Mielőtt útnak indulunk, tájékozódjunk a nyitvatartásról. Télen garantáltan feljuthatunk a magasba, de ha a környéken nagyobb rendezvényt tartanak, akkor év közben is beindul a felvonó 1-1 napra. Éppen ezért a nyitvatartásról érdemes előre tájékozódni a Sípark oldalán.
Akár télen, akár nyáron gyönyörű túrákat tehetünk a környéken. Itt halad el a Kéktúra 19-es számú, legnehezebb útja is. A Mátraverebély és Bekecs közti szakasz 73,9 kilométer hosszú, ezért érdemes egy rövidebb szakasszal számolni vagy több napos útra érkezni.