Fedezd fel Európa rejtett kincsét! - Csodás strandok és titkos látnivalók Lettországban
Lettország, Észtország, Litvánia – ha még nem jártál a Baltikumnál, nem nehéz összekeverni a három országot. A pezsgő kulturális életéről híres Észtország északon, az egyedi Litvánia délen helyezkedik el, a csodás természeti kincseiről ismert Lettország pedig a két állam között található. Most ez utóbbit ismerheted meg velünk egy kicsit jobban.
Cikksorozatunkban a balti államok legszebb úti céljait járjuk körbe. Az első két részben Észtország és Litvánia lenyűgöző helyszíneit és legfinomabb ételeit ajánlottuk az utazók figyelmébe.
Lettország legszebb helyszínei
A legfontosabb, amit egy utazónak érdemes tudnia a nagyvárosi kifinomultságáról és vidéki vendégszeretetéről híres Lettországról, hogy tele van szebbnél szebb látnivalókkal.
A helyszínek közt kiemelkedő a Baltikum legnagyobb és legizgalmasabb metropolisza, Riga. A lett fővárosban vár rád egy csodás szecessziós negyed, a Feketefejűek háza, a Szent Péter templom, aztán vannak érdekes állatszobrok szerte a városban, a helyi dóm igazán gyönyörű, de érdemes sétát tenni az óvárosi részben és a központi piacon is.
A főváros mellett közkedvelt helyszín Jelgava, Lettország negyedik legnagyobb városa és Daugavpils Lettország második legnépesebb városa.
Na de ennyi elég is a városokból. Lettország a természetimádók helyszíne, hiszen gyönyörű környezettel büszkélkedhet. A területének több mint 50 százalékát erdők borítják, emellett a lettek gyakran dicsekednek a gyönyörű strandjaikkal és rétjeikkel. De náluk bukkanhatunk Európa legszélesebb vízesése, a Venta-vízesésre. Szélessége 249 méter, a tavaszi áradások idején pedig néha eléri a 270 métert. A vízesésen át lehet sétálni, de nyáron akár fürdőzhetünk is benne.
View this post on Instagram
A helyi Gauja Nemzeti Park is tökéletes hely a kikapcsolódásra. A helyszín híres a több kilométernyi túraútvonaláról, amin találhatóak lenyűgöző középkori várak, az aktív kikapcsolódás szerelmesei pedig a bungee jumpingba, a bobozásba és más kalandos tevékenységekbe kóstolhatnak bele itt.
View this post on Instagram
Ha szeretsz minél több szép utazós képet készíteni az albumodra, irány Lettország egyik legfestőibb tája, a Nagy Kemeri láp. A Kemeri Nemzeti Park (Ķemeru nacionālais parks) a fotósok nagy kedvence az országban, hiszen a napfelkelte és a napnyugta lélegzetelállító a helyszínen.
View this post on Instagram
Aztán ott a balti Versailles-nak is nevezett Rundale palota (Rundāles pils). Ez egy kiválóan felújított barokk és rokokó remekmű, amely tele van művészeti kincsekkel, és amelyet egy csodálatos rózsakert vesz körül.
View this post on Instagram
Lettország? Irány a tenger!
Azoknak, akik elutaznak az országba, érdemes a tengerpart felé is orientálódniuk.
Lettország tengerpartja több mint 500 kilométer hosszú, és Európa legszebb strandolós helyszínei közé tartozik. A Balti-tenger partvidékét elszigetelt, fehér homokos strandok jellemzik, a partrészeket pedig gyakran gyönyörű fenyőerdők szegélyezik.
Jūrmala tengerparti városa30 perc autóval Rigától. A hely a gyönyörű strandjairól, valamint az itt található 19. századi faházak és a szovjet korszak nevezetes épületeinek – mint például a Dubulti állomás és a betonmonolit, a Ķemeri szanatórium – egyedülálló építészeti keverékéről ismert.
Rigától mintegy háromórányi autóútra, Lettország nyugati partján helyezkedik el Kurzeme tengerparti régiója. A szovjet korszakban szigorúan őrizték a határvidéket, így többnyire elzártak a fejlődés elől. Öröm az ürömben, hogy így itt pihenve tényleg kicsit úgy érezheted, hogy eggyé válsz a természettel.
Úgy tartják, Liepaja az a „város, ahol a szél születik”. A helyszínen mindent megtalálhatunk, amit utazó kereshet: vannak itt szecessziós remekművek, történelmi épületek, a szovjet brutalista Karosta katonai kikötői negyed, egy csodálatos tengerpart és gazdag zenei hagyományok.
View this post on Instagram
Jurkalne, a legszebb strand
A lett tengerpart egyik legszebb strandja Jurkalne. Ez egyben az ország legmeredekebb partja is, a források szerint a sziklák helyenként 20 méteresek. Jurkalne városkát pedig joggal nevezhetjük az erős szél és a magas dűnék otthonának, az úti cél épp ezért közkedvelt a siklóernyősök közt.
View this post on Instagram
Ezt kóstold meg, ha Lettországban jársz
Hús- és krumpliimádó vagy? Akkor Lettországban felszedhetsz pár kilót! A helyiek ugyanis a két hozzávaló felhasználásának rengeteg módját találták már fel. A konyhájukra hatással volt Svédország, Dánia, Finnország, Oroszország, Lengyelország, Németország, és természetesen Lettország balti testvérei, Litvánia és Észtország.
A lett étlapon nagy szerepet kapnak a kiadós húsételek mellett a füstölt és pácolt halak, illetve a pelmeni, ami egy húsgombóc. A szezonális termések (például az erdei gombák, bogyók, sóska) is jellegzetes stílusokat és ízeket adnak a fogásoknak. Érdemes megkóstolni a pelēkie zirņit, ez egy a csicseriborsóhoz hasonló nagy szürke borsó, amelyet főzve, majd zsíros füstölt szalonnával együtt sütnek meg. Aztán kár kihagyni a finom rupjmaize, azaz a helyi sötét rozskenyér ízét.
A maizes zupa, vagyis rozskenyérleves egy hideg, sűrű, édes leves, amely édesített sötét rozskenyérből, vízből, aszalt gyümölcsökből és tejszínből készül.
Mindenképp ízleld meg a kvaszt is, ami egy frissítő, hagyományos lett italt. Az íze a sörhöz hasonlít.
Aztán ott a rupjmaizes kārtojums, ami egy rozskenyérrel rétegezett desszert, amely a trifle-re hajaz.
Egyéb tudnivalók utazás előtt
Ha télen látogatsz a lettekhez, elengedhetetlen a megfelelő ruházat. Januárban és februárban különösen hideg van az országban, így amennyiben szeretnéd aktívan tölteni a pihenést, készülj fel a réteges öltözködésre és csomagolj be meleg ruhákat. Persze ha kerülnéd a nagy mínuszokat, az áprilistól júniusig tartó tavaszi időszakot, valamint szeptemberi és októberi hónapot tartják a leginkább ideálisnak az utazásra.
A téli hónapokban mindenképp szűkséged lesz hosszú termo alsóneműre, kesztyűre, sálra, sapkára és kabátra. A gyapjúból készült ruházatnál nem is választhatsz jobbat, mert segít a testhőmérséklet természetes szabályozásában. Emellett vigyél magaddal vízálló csizmát, a napszemüveget szintén ne felejtsd otthon, hiszen ha napos az idő, a fehér hó visszaveri a napsugarakat.
Lettországban az anyanyelv, illetve a nemzeti nyelv a lett, amely a két fennmaradó balti nyelv közé tartozik. A másik a litván, tehát az észt más nyelvcsoportba sorolható. Ami a kommunikációt illeti, a nagyobb lett városokban beszélnek angolul, németül és oroszul is. A fővárosban nem lesz gond, ha csak angolul tudunk, de ahogy távolodunk a nagyobb városoktól, egyre kevesebb lesz az angolul értő ember, így azt ajánljuk, hogy utazás előtt érdemes elsajátítani néhány hasznos kifejezést lett nyelven.
A lettországi bűnözési arány megnőtt, mióta Lettország elszakadt a Szovjetuniótól. Az ország ugyanakkor még mindig biztonságos úti célnak számít, és nem vakmerő vállalkozás, ha egyedül vágsz neki az útnak. Arra azért mindenképp ügyelj, hogy ne hagyj értéktárgyakat vagy pénzt a szállodai szobában, és semmiképpen se mutogasd azokat nyilvánosan.
Budapest-Riga repülőjegy
Budapest és Riga között jelenleg közvetlen repülőjáratok is elérhetők. Az airBaltic heti háromszor (hétfőn, csütörtökön és vasárnap) indít közvetlen járatokat, amelyek repülési ideje körülbelül 2 óra. Emellett a Ryanair, a Wizzair és más légitársaságok közvetett járatokat is kínálnak, különböző átszállási lehetőségekkel, amelyek akár kedvezőbb árakat is biztosíthatnak. A jegyárak ősszel 83-100 euró között mozognak, de érdemes előre foglalni a legjobb árakért.
Rigába busszal is el lehet jutni, 40-50 euer forint körüli jegyárért.