A repülés egyik varázslatos pillanata a landolás, amikor a gép egyre jobban ereszkedni kezd, és eleinte még madártávlatból nézed a makettszerű formákat a mélyben, majd egyre aprólékosabban tárulnak fel a formák, miközben az egész tested érzi, ahogy a repülő veszít a magasságából. A kecses ereszkedést követően – jó esetben – puhán érinti a gép a talajt, és egy utolsó, lassuló gurulással búcsúzik utasaitól.
Az AllClear utasbiztosítási specialistái által elvégzett aprólékos kutatásnak köszönhetően most már tudományos alapon összeállított lista mutatja, hogy mely repülőterek nyújtják a világ legjobb landolásait – számolt be az Aviation A2Z.
Az AllClear nem viccelt, globális szemmozgáskövető vizsgálatot végzett, melynek során azt mérték, hogy mely repülőtereken ragadja meg a figyelmet a leszállás leggyorsabban és a legtovább. Az eredmény egy landolási bakancslista olyan célállomásokkal, ahova már a repülés élménye miatt is érdemes ellátogatni.
Ausztrália elszigetelt paradicsomától London városi panorámájáig, ezek a landolások felejthetetlen élménnyé varázsolják az átlagos utazásokat. Szóval foglald le a jegyed, készítsd a kamerád, és figyelj, nehogy lemaradj a legjobb pillanatokról.
1. Lord Howe Island repülőtér, Ausztrália
A lista élén az ausztráliai Lord Howe Island repülőtér (LDH) áll. Ez a távoli helyszín az UNESCO Világörökség részét képezi, és felejthetetlen képekkel mutatja be a szigetet, ahogy a repülő ereszkedik az azúrkék vizek és buja hegyek közé ékelődött keskeny kifutópálya felé.
2. Queenstown repülőtér, Új-Zéland
Új-Zéland kalandfővárosa, Queenstown (ZQN) olyan leszállással fogadja a látogatókat, amely vetekszik az extrémsportokkal. Miközben a repülőgép a Déli-Alpokon keresztül navigál, az utasok szemtanúi lehetnek, amint a hófödte csúcsok átadják helyüket a Wakatipu-tó kristálytiszta vizének.
3. Madeira repülőtér, Portugália
A harmadik helyen a madeirai repülőtér (FNC) áll, ahol a mérnöki csoda a természet szépségével találkozik: az Atlanti-óceán fölé nyúló, részben cölöpökre épített kifutópálya a vízre való leszállás illúzióját kelti.
4. Pitkin County Airport, Amerikai Egyesült Államok
A coloradói Pitkin megyei repülőtér (ASE), amely az FNC-vel holtversenyben áll, a luxus síparadicsomot, Aspent szolgálja ki. A reptér megközelítéséhez a pilótáknak több mint 14 000 láb magas hegyek között kell haladniuk ereszkedés közben.
5. Rio de Janeiro-Santos Dumont repülőtér, Brazília
Ha Rio belvárosi repülőterére, a Rio de Janeiro-Santos Dumont repülőtérre (SDU) érkezünk, rögtön megpillantjuk Brazília vibráló esszenciáját. Az utasok landoláskor szemtanúi lehetnek az ikonikus Megváltó Krisztus szobornak, a Cukorsüveg-hegynek és a Guanabara-öbölnek.
6. London City Airport, Egyesült Királyság
A London City Airport (LCY), amely Rióval végzett holtversenyben, páratlan városi látványosságot kínál, olyan építészeti nevezetességekkel, mint a Shard, a Tower Bridge és a kanyargó Temze folyó.
7. Innsbrucki repülőtér, Ausztria
Az ausztriai Innsbruck repülőtere (INN) az alpesi táj csodáival ajándékozza meg az utasokat, a landoláshoz szűk völgyeken keresztül kell navigálni, amelyeket magas hegyek vesznek körül, és egy sor pontos kanyart kell végrehajtani, mielőtt a leszállópályához igazodhatna a gép.
8. Paro repülőtér, Bhután
A Himalájában fekvő bhutáni Paro repülőtér (PBH) kivételes képességeket igényel a pilótáktól, amiért cserébe páratlan kilátással jutalmazza az utasokat. A 18 000 láb magas hegyeket éles süllyedés követi a völgyfenékre.
9. Juancho E. Yrausquin repülőtér, Karibi Hollandia
A karibi Saba sziget Juancho E. Yrausquin repülőtere (SAB) a világ egyik legrövidebb kereskedelmi kifutópályájának ad otthont, ami a leszállás élményét egyformán gyönyörű és izgalmas élménnyé teszi.
10. Daniel K. Inouye nemzetközi repülőtér, Amerikai Egyesült Államok
A top tízes listát Honolulu nemzetközi belépőkapuja, a Daniel K. Inouye nemzetközi repülőtér (HNL) zárja, ahol egy tipikusan hawaii fogadtatásban lehet részünk.