Magyarország tele van gyönyörű arborétumokkal. Mivel októbertől kezd csak igazán színessé válni a természet, most jött el az idő ahhoz, hogy felfedezd a legszebb hazai botanikus kerteket és arborétumokat.
Budai Arborétum
A Budai Arborétum területe 7,5 hektár, amit 2000 fásszárú dísznövényfaj és fajta, több száz hagymás virág, illetve csaknem 250-féle egyéb évelő dísznövény alkot. A kert fő feladatai közé tartozik, hogy bemutatókertként szolgáljon egyetemi hallgatók számára.
A kertben barangolva érdemes pár igazi hungarikumnak számító növényt felkutatni.
Hazai kincsnek számít például a Bükk-hegységben őshonos kereklevelű berkenye, a vértesi berkenye, Dégen berkenyéje és a balatoni berkenye. Mint az arborétum oldalán írják, a Felső Kert része leginkább a szép és ritka idős fáiról ismert. Itt található például az ország legöregebb perzsafája és libanoni tölgye. Ősszel mindenképp ajánlott megtekinteni a keserű hikorit és a kínai páfrányfenyőt, mivel a lombjuk a csodás aranysárgára színeződik.
Cím: Budapest, Villányi út 29-43, 1114 – A Budai Arborétum a Gellért-hegy déli lábánál található, a Villányi út – Szüret utca – Somlói út között. Területe két részből, Alsó és a Felső Kertből áll.
Ár: A Budai Arborétum nyitvatartási időben ingyenesen látogatható.
Budakeszi Arborétum
A Budakeszi Arborétum a nyugalom oázisa. Az itt eltöltött békés séták mellett az arborétum remek választás gyerekekkel is, hiszen a klassz játszótér, a színes programok, állatsimogató és élénk mocsári élővilág biztosan lefoglalja a legkisebbeket is.
Az arborétum nevezetes a tavaszi élővilágáról is, ezért ne keseredj el, ha esetleg ősszel nem jut időd a kirándulásra. Tavasszal többek a hóvirág, a nárcisz, a krókusz és a gyöngyvirág is virágba borul, de például bazsarózsa is illatozik a kertben.
Cím: Budapest, Erzsébet puszta, 2092
Ár: A teljes árú jegy 1700 forintba, míg a kedvezményes belépők (például nyugdíjas, diák) 1200 forintba kerülnek. A 3 év alatti gyermekek ingyenesen léphetnek az arborétum területére.
Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert
A Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert Magyarország legjelentősebb botanikus kertje, mivel itt található az ország legfajgazdagabb élőnövény-gyűjteménye. Az intézmény 2016-ban Magyar Örökség Díjat is kapott.
Mint a kert oldalán írják, a mai területének túlnyomó részét kétszáz évvel ezelőtt homokpusztagyepek, valamint a Sződrákosi-patak mentén gazdag, cserjeszintű keményfa ligeterdők foglalhatták el. A kocsányos tölgynek, a vénic-szilnek és a magyar kőrisnek az idős példányai például ma is fellelhetők a kert patakmenti ligeterdőfoltjában.
A kertben a kikapcsolódáson túl élménysétákon, tudományos túrákon és egyéb érdekfeszítő programokon is részt lehet venni.
Cím: Vácrátót, Alkotmány út 2-4, 2163
Ár: A felnőtt jegy ára 2200 forint (a hétfőtől csütörtökig tartó munkanapokon 1800 forint, a kedvezményes belépők pedig 1500 forintba kerülnek. 3 éves korig a gyermekek a kertet díjtalanul látogathatják. Látogatóknak emellett ingyenes parkolási lehetőséget biztosít az arborétum.
Jeli arborétum
A Szombathely és Keszthely közti Jeli varázskert talán a rododendronok virágzásakor a legkülönlegesebb, de a csodás színek, növények és állatvilág miatt ősszel is érdemes elutazni a helyszínre. A területén van ráadásul egy közel 130 méter hosszú lombkoronasétány, amelyen végigmenni különleges élmény kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A kert mágikus varázsa már a kapun belépve magával ragadhatja a látogatókat, hiszen jobbra tekintve azonnal impozáns atlaszcédrusokat lehet látni. Mint az arborétum oldalán olvasható, ezek a rendkívül hosszú életű örökzöld növények akár 2-3000 évig is elélnek. A lenyűgöző megjelenés és rendkívül jó minősége miatt ez a fa vált az ókori hajóépítők kedvelt alapanyagává, sőt, ezen növényekből készültek az egyiptomi múmiák koporsói is.
További helyi nevezetességnek számít például a kínai szúrósfenyő, a kaukázusi jegenyefenyő és az egyszer már kihaltnak vélt mamutfenyő.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Cím: Az autóval érkezőknek Kám felé kell venni az irányt. A településre érve a 8-as főútról az arborétumot jelölő táblánál kell letérniük a 3,6 kilométeres szilárd burkolatú bekötő útra.
Ár: Felnőtteknek a belépőjegy (15 főig) 2300 Ft/fő, a diák- és nyugdíjas belépőjegy (15 főig) 2000 forint/fő, a gyermek belépőjegy pedig 1000 forintba kerül. 3 éves kor alatti gyermekeknek az arborétum látogatása ingyenes.
Szarvasi Arborétum
A Szarvasi Arborétum (vagy “Pepi-kert”) 82 hektáros területén rengeteg lehetőség van a kikapcsolódásra és szórakozásra. A hely híres például a hegyi mamutfenyőről, de számos más érdekességre bukkanhatsz.
A Fehér tölgy legnagyobb közép-európai példányát is felkutathatod a Pepi-kertben. Ez a növény Észak-Amerikában honos, Európában ritka fajnak számít.
De van itt egy fantasztikus gyógynövénykert is, ahol több mint 100-féle növény látható.
Sőt, akár rövidebb, vagy hosszabb vezetett túrákon is részt lehet venni a Szarvasi Arborétumban. A gyerekek kipróbálhatják magukat továbbá a Ökojátékparkban, de itt találhattok rá a Mini Magyarország Makettparkra is.
Cím: Szarvas, I.kk 9, 5540
Ár: Felnőtteknek a belépőjegy 2100 forint (hétvégén 3000 forint), a kedvezményes belépőjegy (gyermek, diák és nyugdíjas ) 1600 forint (hétvégén 2300 forint). 3 éves kor alatt a belépés ingyenes.
Alcsúti Arborétum
A Székesfehérvár és Tata között lévő Alcsúti Arborétum Magyarország egyik legrégebbi angolpark jellegű kertje. Az intézmény 40 hektáros területére minden évszakban más miatt éri meg ellátogatni. A kert kora tavasszal nyíló hóvirágmezője egyedülálló az országban, de egy őszi séta miatt is megéri elutazni a területre.
A kert legszebb és legidősebb példányai között a platánok, a török mogyorók, a tulipánok, a vasfák, a vérbükkök, a mocsárciprusok, a jegenyefenyők, és a japánakácok megemlítendők. De mint megjegyzik, értékes a hárs, – juhar-, tölgy- és gesztenye-fajok gyűjteményük is.
Az arborétum egyébként az Alcsútdobozi Kalandpark mellett található, így akár aktív pihenéssel is vegyíthetsz egy kellemes őszi sétát.
Cím: Alcsútdoboz, Kastély 2, 8087
Ár: Felnőtt jegy 2000 forintba, míg a kedvezményes belépő 1500 forintba kerül.
Zirci Arborétum
A Zirci Arborétum Magyarország egyik legmagasabban fekvő élőfa gyűjteménye. A kertben közel hatszáz fa-, cserjefaj szín- és formagazdagságát élvezhetik az utazók. Az egyedi növényvilág mellett az is ad egy sajátos atmoszférát az arborétumnak, hogy a Cuha-patak szeli át, sőt, a vize a bejáratnál egy kis tavat is táplál.
Ha látni akarod a terület egyedi, különleges növényfajait, az ajánlott parki útvonalat követve mintegy száz különleges faegyed, köztük a 170 éves jurányi hársot és a gumiszerű kéreggel büszkélkedő amúrmenti parásfát is megnézheted – írják.
Az Arborétumban emellett műemléki védettségű filagória és kerti pavilon is áll, de igazi szépségnek számít az északi bejárattól induló kétszáz éves kislevelű hársfasornak is.
Cím: Zirc, Damjanich u. 19, 8420 / A belépésre csak az apátsági udvar (Rákóczi tér 1.) felől van mód.
Ár: A felnőtt jegy 1500 forintba, míg a kedvezményes belépő 1200 forintba kerül.
Gödöllői Arbo-park
A főváros közelében elhelyezkedő Gödöllői Arbo-park lenyűgöző területén jelenleg 147 fenyő és nyitvatermő, illetve 875 lombos fa és cserje található. Az arborétum remek úti cél gazdiknak is, hiszen itt kutyát is lehet sétáltatni – kizárólag pórázon.
A hatalmas területen különböző tisztások közt válogathatnak a látogatók.
A Tücsök és Hangya tisztáson információs pont, büfék és zenepavilon várnak rátok, a Maci tisztás egy sütős-főzős rét, a Süni tisztás arbo-park játszótér, a Mókus tisztáson és Kismókus tisztáson pedig erdei fitneszeszközöket, fejlesztő játékos feladatokat próbálhattok ki.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Cím: Gödöllő, Isaszegi út 164, 2100
Ár: A felnőtt jegy 1000 forintba, míg a kedvezményes belépő 500 forintba kerül.
MATE Gödöllői Botanikus Kert
A MATE Gödöllői Botanikus Kert több mint tizenöt tematikus gyűjteménnyel várja a látogatókat. A 4,5 hektáros területén két mesterséges tavat is kialakítottak a legfontosabb vízi, vízparti növények számára. A gyűjtemény hazánk szántóföldi és kertészeti haszonnövényei, fűszer- és gyógynövényei mellett távoli kultúrák ehető ritkaságait is bemutatja az érdeklődőknek.
A kert egyik nevezetessége a 288 éves Vén Vackorfa, de a különlegességek között említik még például a tökfélék családjába tartozó lugaspaprikát és a luffatököt, vagy a burgonyafélék családjába tartozó kannibálparadicsomot.
Cím: Gödöllő, Páter Károly u. 1, 2100
Ár: A felnőtt jegy 1000 forintba, míg a kedvezményes belépő (nyugdíjas,diák) 800 forintba kerül, az óvodásoknak pedig 500 forint a belépés. 3 éves kor alatt ingyenesen lehet belépni a kertbe.
Erdőtelki Arborétum
Az Erdőtelki Arborétum jelenlegi 25,5 hektáros területe fokozottan védett, így a látogatók ebből csak 6 hektárt csodálhatnak meg.
Itt található például az országban a legnagyobb, három és fél méteres cukorsüveg fenyő, amit már megkeresni is igazi élménynek számít.
A kert növényzetét emellett díszfák, díszcserjék, örökzöldek, évelők, vízi növények alkotják.
Az arborétum kifejezetten gazdag juharfákban, de nagy a választék vár az orgonák, borbolyák és madárbirsek szerelmeseire is itt. Szóval tavasszal se hagyd le a helyszínt az úti céljaid listájáról.
Cím: Erdőtelek, Fő u. 129, 3358
Ár: A felnőtt jegy 1200 forintba, míg a kedvezményes belépő (nyugdíjas,diák) 1000 forintba kerül. A 3 és 6 év közti gyerekeknek 500 forintot kell fizetni a belépőkért, a fogyatékkal élő személyek és 3 éven aluli gyermekeknek ingyenes a belépés.
Folly Arborétum
A badacsonyörsi Folly Arborétum tényleg a Balaton édenkertje. A csodás növényritkaságok megtekintése mellett akár érdekes programokon, izgalmas vezetett túrákon és különböző borozós eseményeken is részt vehettek itt. A túra során mindenképp keresd meg az arborétum kilátóját is.
A kert büszkeségének számít például az andalúziai jegenyefenyő, a himalájai selyemfenyő és a szír boróka.
Ez utóbbiról azt írják, hogy ez arborétum egyik legidősebb büszkesége. A növényt 1910-ben ültetett el a kert alapítója, dr. Folly Gyula. A 110 éves ikonikus növény tehát szinte egyidős az arborétummal, a hatalmas méreteivel és életkorával tökéletes kiegészítője a kert százéves cédrusainak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Cím: 8257 Badacsonyörs, Kápolnavölgyi út 25.
Ár: A teljes árú jegy 2900 forintba, míg a kedvezményes belépők (például nyugdíjas, diák) 2200 forintba kerülnek
Soroksári Botanikus kert
A Soroksári Botanikus Kert valóságos zöld sziget a nyüzsgő nagyváros szélén. A terület nagy részén a földrajzi elterjedésüknek megfelelően helyezték el a növényeket, így bejárni az arborétumot igazi kis túra a világ körül.
Fontosabb hazai növénytársulásokat bemutató parcellák a középhegységek növényei sziklakert és a borostyán gyűjtemény számítanak.
A sziklakerti gyűjtemény nem a hagyományos értelemben vett „sziklakert”, hanem a közép-hegységeinkre jellemző karsztbokorerdők, sziklagyepek és lejtősztyepprétek növényfajait gyűjti egybe, kiegészítve a kertépítészeti gyakorlatban leggyakrabban használt idegenhonos fajokkal.
Cím: Budapest, M51 2760, 1239
Ár: A teljes árú jegy ára 800 forint, míg a kedvezményes belépőkért 500 forintot kell fizetni.
Budakalászi Kemotaxonómiai Botanikus Kert
A Budakalászi Kemotaxonómiai Botanikus Kert a Gyógynövény Kutató Intézet kertje. A területe egyedülálló, hiszen a növényeit a bennük termelődő kémiai anyagok alapján mutatják be. Ez pedig nemcsak Magyarországon, de még világszerte is különleges.
Cím: Budakalász, Lupaszigeti u. 4, 2011
Ár: A belépés díjtalan.
Avasi Arborétum Adorján Imre Fenyőkert
Az Avasi Arborétumban Magyarország leggazdagabb tűlevelű növénygyűjteménye vár rád. A 1,5 hektáros területen a legtöbb növényfaj örökzöld. Ezek hazai, európai és más földrészek fajait jelentik.
Az arborétum szuper választás az állatkedvelőknek is, hiszen többek között lepkéket, rengeteg madarat és mókusokat láthatsz itt.
Cím: Miskolc, Aulich Lajos u. 13003/3, 3529
Ár: Az arborétum oldalán nincsenek feltüntetve árak, a források szerint pedig ingyenes a belépés.
Szegedi Tudományegyetem Füvészkert
A legszebb hazai arborétumok listájáról nem maradhat le a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje sem. Az arborétum a fák és cserjék gyűjteménye, és elsősorban a hazánkban nem őshonos növények sokféleségének bemutatóhelye.
A juharfélék gyűjteménye élénk színekben pompázik ősszel.
Ilyenkor a tatárjuhar, a háromerű juhar, a vörösjuhar lombozata a piros minden árnyalatát felvonultatja. A legtarkább hónapok igazi csodája a kínai szil is, mely ebben az időszakban virágzik a borostyánnal együtt. A kert gyakran izgalmas eseményekkel is készül a látogatóknak, így utazás előtt érdemes az aktuális események után járni.
Ár: A teljes árú jegy ára 2200 forint október végéig, a diák belépőkért 1600, míg az óvodásoknak 800 forintot kell fizetni.
Cím: Szeged, Lövölde út 42, 6726
Kámoni Arborétum
A szombathelyi Kámoni Arborétum mintegy 25 hektáros területe valóban lélegzetelállító.
A helyszínen természeti kincsek, látogatóközpont, kiállítások és különféle programok is várják az érdeklődőket.
Az arborétum igazi növénykülönlegessége például a havasszépék faja és fajtája, de legalább ennyire érdemes felkeresni a japán juhart, hortenzia fajtákat. a botanikai és kertészeti fenyőváltozatok, az örökzöld és lombhullató liliomfákat vagy a fás pünkösdirózsát.
Ár: A Kámoni Arborétumban 1000 forint körül van a teljes belépők ára.
Cím: Szombathely, Szent Imre herceg utca 84/B, 9700
ELTE Füvészkert
Az ELTE Füvészkert 85 hazai veszélyeztetett fajt őriz és mutat be. Magyarország első botanikus kertje minden A Pál utcai fiúk című könyvért rajongónak kötelező állomás, hiszen a kert öreg pálmaháza nyújtott menedéket Nemecsek Ernőék számára a regényben.
A kert talán a tavaszi időszakban, pontosabban a cseresznyefa-virágzás alatt a legszebb, így ha szeretnéd megtekinteni a gyűjteményt, április környékén érdemes újra ellátogatni ebbe a csodás oázisba.
Ár: A teljes árú jegy ára 1400 forint, a diák belépőkért 700, míg a nyugdíjasoknak 1000 forintot kell fizetni.
Cím: Budapest, Illés u. 25, 1083
Címlapfotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba