Túrahelyek Budapesten és környékén, amiket érdemes felírni a tavaszi bakancslistádra
Zebegény
Szeretnéd felfedezni a lehengerlő látványt nyújtó Dunakanyart? Akkor Zebegény jó megálló lehet. A Duna bal partján, Pest megye északi részén található, területén izgalmas épített emlékek – köztük a Dunára néző Napraforgó-házak és a Sziklakápolna -, környékén remek sétalehetőségek kínálkoznak. Érdemes ellátogatni a Trianoni emlékműhöz vagy a zebegényi hegyen a Kós Károly-kilátóhoz – innen csodás kilátás nyílik a községre, a Dunára és a Pilisre. A zebegeny.hu azt ajánlja, aki teheti, Zebegényből a sárga, Nagymarosról a kék jelzést követve sétáljon 3-4 kilométert a 482 méter magas Hegyes-tetőhöz, melynek csúcsán a csaknem tizenöt méter magas, középkori bástyát idéző Julianus-kilátó áll, ami a Dunakanyar legszebb körpanorámáját kínálja. Hosszabb túrával be lehet térni a Törökmezőn lévő Turistaház – Kalandpark és Kis-Állatparkhoz is.
Ördög-orom
Budapest XII. kerületében, a Farkas-völgy és az Irhás árok között található az Ördög-orom, egy jelentős természeti látványosság. Aki a legegyszerűbben szeretne odajutni, felpattan a 8E jelzésű buszra, és egészen az Eper utcai megállóig utazik. Nagyjából egy-két perc séta, és egyből köszöntenek a táblák.
Felkapaszkodva az oromra, kiváló panoráma nyílik a Széchenyi-hegyre, a Sas-hegyre és a Tétényi-fennsíkra.
Legmagasabb pontja a 317 méteren található Ördög-szószék nevezetű szikla. A közelben egyébként számtalan látnivaló lakozik, köztük a Rupp-hegy, Normafa vagy az eldugott a Tűzkő-hegy.
Kamaraerdő
Kamaraerdő Budapest egyik legnagyobb erdeje a XI. kerületben és Budaörs déli városrészén, legmagasabb pontja a Vadász-hegy (224 méter). Legegyszerűbben a Móricz Zsigmond körtérről érhető el, a Kamaraerdei Ifjúsági Parkig kell menni – a megállótól nem messze egy parkoló is található annak, aki autóval érkezne. Mit lehet itt csinálni? Leginkább bejárni a nagyszerű, 4 kilométer hosszú Kamaraerdei Tanösvényt. Budapest egyik leghosszabb túraútvonalának 12 állomásán az érdeklődők betekintést nyerhetnek az erdő növény-és állatvilágába, a geológiájába, a kisebbeket pedig egy játszótér is várja (a Nagyréten, azaz a 6. állomáson). Az interaktív táblák által ismerkedhetnek például az erdei fák kérgével és az ottani állatokkal. Egy kellemes kutyasétáltatás, kocogás, nordic walking, bicajozás, piknik, sütögetés – a lehetőségek tárháza kifogyhatatlan.
Róka-hegy
A Budapest “Grand Canyonjaként” is emlegetett Róka-hegy a Pilis legkeletibb magaslata – egykor kőbánya volt, ám az utóbbi évtizedekben a sziklamászók és a túrázók közkedvelt célpontjává vált. A bánya a csillaghegyi HÉV és a 160-as busz megállóhelytől másfél kilométer távolságra, felfelé található. Az oda vezető Ürömi út meredeken emelkedik, amelyiken eleinte a piros sáv turistajelzést kell követni. A hegytetőre a piros sáv turistajelzésből kiágazó piros háromszög jelzés visz fel. A Magyar Természetvédők Szövetsége azt írja: a hely autóval is jól megközelíthető, a parkoló mögött egy tábla (Ürömi-tanösvény D 8.) és egy sorompó jelzi a bejáratot. Eddig lehet járművekkel közlekedni, és nem tovább – a terület védett, így csak gyalogosan látogatható. Aki a sétálás/túrázás mellett kicsit jobban megismerné a Róka-hegy történetét, flóráját és faunáját, járjon nyitott szemmel a kitáblázott tanösvényen, így tájékozódhat az ott élő ritka állat- és növényfajokról. Találkozhat vetővirággal vagy a gyapjas gyűszűvirággal, feketefenyővel, állatok közül több denevér-, gyík és siklófajnak ad otthont a táj. Az élményt tovább tetézi a lenyűgöző kilátás a Pilis (Kevélyek) felé és a pesti oldalra.
Pilisborosjenő
Autóval 20 perc, busszal nagyjából egy óra alatt el lehet jutni Budapestről Pilisborosjenőre, a természetjárás szerelmeseinek kedvelt úti céljára. A település határától nem messze épült fel az Egri csillagok című film forgatása során használt díszlet-vár, ami még ma is áll, közel van hozzá a Teve-szikla és az Országos Kéktúra útvonala. Két kiemelkedő túraútvonalat érdemes említeni: az egyik a Kevély-kör, egy 8,35 kilométer hosszú vonal, mely a pilisborosjenői Művelődési Háztól indul, érinti a Kevélyhegyi nyerget, a Nagykevély csúcsát, Ezüsthegyet, majd az Ezüsthegyi bányánál visszatér Pilisborosjenőre – írja a pilisborosjeno.hu.
A másik a Kevélyhegyi Tanösvény, ami 2008 tavaszán készült el. Útvonala nagyjából 10 kilométer hosszú, Pilisborosjenő és környékének legfontosabb kultúrtörténeti és természeti értékeit mutatja be – többek közt a Kálváriát, a Kevély-hegyi kőfülkét („Szódás-barlang”), a már említett Teve-sziklát és a Szent Vendel-emlékművet. Az egyes állomásokon elhelyezett tájékoztató táblák leírást adnak az adott hely érdekességeiről, értékeiről.
Kő-hegy
A Kő-hegy Szentendre és Pomáz határában fekszik, a Visegrádi-hegység legdélibb hegyeinek egyike. Különlegessége abban rejlik, hogy a környéki hegyekkel együtt egy kialudt tűzhányó maradványa. Pomáz irányából érdemes megközelíteni, a Damjanich utca végétől a zöld jelzés felvisz a Petőfi-kilátóhoz és pihenőhöz. Itt egyébként szállást is kapni, ráadásul a nyári időszakban kedvelt sátorozóhely. Érdekes látványosság a Gomba-szikla – vagy más néven Napóleon kalapja – a Kő-hegy oldalában, vagy a turistaháztól nem messze, az északra vezető sárga jelzésű útnál a bal, nyugati oldalon a Kis-Kő-hegyi-kőfülke és a hegy déli oldalán lévő sziklafal alján található barlang.
Aki pedig további izgalmakra vágyik, látogasson el a közeli Dömörkapuhoz, ahol egy különleges barlang, bájos vízesés, karnyújtásnyira pedig a népszerű kirándulóhely, a Lajos-forrás várja.