A sziget déli részén fekvő hegyvonulat tűzhányója szeptember 19-én 50 év után először lépett működésbe. Kedd éjjel az izzó lávafolyam már elérte az Atlanti-óceánt, és mintegy 100 méterről a vízbe ömlött egy meredek sziklafalról.
Amint kölcsönhatásba lépett a nagyjából 20 Celsius-fokos óceánnal, a mintegy ezer Celsius-fokos láva megkövesedett és egy 500 méter széles kis félszigetet formált – látható a spanyol nemzeti kutatóintézet (CSIC) által a Twitteren bemutatott felvételen.
La isla de La Palma crece. Imagen de la plataforma de medio kilómetro de ancho ganada al mar por la colada, que genera nubes de gases en contacto con el agua.
Autor: Manuel Nogales, investigador del @IPNA_CSICpic.twitter.com/LsW7BybBXX— CSIC (@CSIC) September 29, 2021
A láva és a sós tengervíz találkozásakor felszabaduló mérgező gázokat az erős északkeleti szél gyorsan a tenger felé sodorta, így a térség lakóira nem jelentenek veszélyt.
Equipos del @CSIC están investigando en los 200 primeros metros de la colada de la lava y a 500 metros cerca del volcán. Se están encontrando con cambios en el orden ecológico. Así lo contaba en @BDCanariasTV Manuel Nogales #LaPalma#erupciónvolcan#animales#volcánLaPalmapic.twitter.com/IyHkCqaYTU
— RTVC (@RTVCes) September 30, 2021
Ugyanakkor a négy közeli kerületre, annak mintegy 300 lakosára kiterjesztett kijárási tilalom elővigyázatosságból érvényben marad.
Vulkanológusok szerint az, hogy a láva elérte az óceánt, némiképp enyhítette a szigeten kialakult helyzetet, csökkentette ugyanis annak kockázatát, hogy a forró láva a szigeten terjed szét.
A vulkánkitörés miatt eddig mintegy 800 épület semmisült vagy sérült meg. Több légitársaság közben újraindította La Palmára tartó és onnan induló járatait.
(MTI)