Valószínűleg mindenki szívesen ellátogatna a világ hét új csodájának helyszíneire. A bolygónk viszont a Colosseumon, a kínai nagy falon és Tádzs Mahalon kívül is tele van igazán különleges, párját ritkító helyekkel. Egy-két helyszín ráadásul viszonylag pénztárcabarát alternatívát is jelenthet a magyar utazóknak.
Egy különleges tó a föld alatt
Bécstől alig néhány kilométerre található Európa legnagyobb földalatti tava. A különleges látnivaló helyén 1848-tól 1912-ig egy gipszbánya állt, ekkor azonban órási robbanás történt a területen, és több mint 20 millió liter víz öntötte el a föld alatti járatokat.
A bányát ezután lezárták két évtizedre, húsz évvel a robbantást követően viszont felfedezték a benne rejlő turisztikai lehetőségeket.
A Hinterbrühl városában lévő Seegrotte legkülönlegesebb helyszíne a Nagy-tó („Große See“) vagy más néven Kék-tó („blauer See“), ami 60 méterrel a földfelszín alatt található.
Érdekesség, hogy a tavat a második világháború alatt teljesen kiszivattyúzták, hogy itt gyárthassák a világ egyik első sugárhajtású vadászgépét, a Heinkel HE 162 “Salamander” típusú gépeket. Mint a stadt-wien.at írja, a létesítményt 1945-ben súlyos támadás érte, így a tóbarlangot 1948-ig nem lehetett látogatni.
A helyet egyébként nemrég újították fel, szóval azoknak is tartogathat újdonságot, akik korábban már jártak itt.
Stájerország Karib-tengere
És ha már Ausztria: a felsorolásból nem maradhat ki a Zöld-tó (Grüner See) sem, a szomszédunkban található ugyanis a világ egyik legkülönösebb helye is. A stájerországi Tragöß-Sankt Kathareinben lévő csodálatos tavat az olvadó hó táplálja, így a vízszintje évről évre nagymértékben változik. A víz a téli hónapokban általában sekélyebb, a nyári hónapokban pedig magasabb vízállás jellemző.
A terület nem véletlenül kapta meg a „Stájerország Karib-tengere” becenevet. Mint a mamilade.at írja, a tó és környékére ideális kikapcsolódási lehetőség lehet a családok, fotósok, természetkedvelők és túrázok számára is.
Hiszen a víz zöldes-kékes színjátéka szinte bárkit képes elkápráztatni.
Egy híd, ami különleges és félelmetes is
A németországi Rakotzbrücke szintén egy a világ furcsa helyei között. A 19. században épült híd híres az egyedülálló vonásairól és a csodás látványtól, amit az utazóknak nyújt. Az építmény egy tó fölé épült, így a tükörképével egy teljes és tökéletes kőkörré olvad össze, bárhonnan is nézzük.
A helyszín egyébként valahol a gyönyörű és kísérteties közti skála közepén helyezkedik el, valószínűleg ezért is nevezik a hidat “ördög hídjának” is. A traveltriangle.com hozzáteszi: a híd készítői nagyobb hangsúlyt fektettek az esztétikára, mint a hasznosságára. A Rakotzbrücke mindkét végére vékony sziklatornyokat építettek be, hogy úgy nézzen ki, mintha természetes bazaltoszlopok lennének, amelyek Németország számos részén gyakran előfordulnak.
Ha szeretnénk megnézni a hidat, a látogatást május és szeptember közé érdemes időzíteni.
Egy hely azoknak, akik szeretnek rettegni
A horvátországi Kringa első pillantásra egy tipikus isztriai falucska. A település apró temploma, kőházai, a római kori szárazkőfalak és kedves helyiek viszont ne tévesszenek meg senkit.
Itt élt ugyanis – ha hihetünk a legendáknak – a világ első vámpírja.
A helyi Jure Grando Alilović (vagy Giure Grando) az első személy, akit ténylegesen vámpírként írtak le a történelmi feljegyzésekben. A férfinek egy felesége és két gyermeke volt, továbbá kőművesként dolgozott az 1656-ban bekövetkezett haláláig.
Ekkor azonban teljesen felbolydult az addig békés Kringa élete.
A legenda szerint Jure Grando az 1672-es lefejezéséig visszajárt éjszakánként és rettegésben tartotta az isztriai falu lakóit. A helyiek nem sokkal később már strigonnak (štrigon/stregone – vámpír/varázslény) kezdték nevezni a férfit, Kringa plébánosa pedig többek között azt is észrevette, hogy ha Jure Grando kopogtatott valaki ajtaján az este folyamán, az a személy napokon belül meghalt.
Story from the Croatian folklore.
Jure Grando Alilović (1579–1656) is a first real person described as a vampire in historical records. He was born in the small town of Kringa in the region of Istria. The account of his death and vampire life was first recorded in 1689. [1/12]⬇️ pic.twitter.com/0ACo8Y34X8
— History of Croats (@HCroats) April 25, 2021
Mint a croatia.hr írja, emiatt kilenc bátor falusi úgy döntött 1672 egy éjszakáján, véget vetnek a rettegésnek. A helyiek karóval és feszületekkel eredtek Grando nyomába, miután pedig kiásták a férfi teljesen ép testét, megpróbálták átdöfni a szívét. A többszöri sikertelen próbálkozás után végül baltát ragadott az egyik falusi, majd levágta Grando fejét.
A vámpír a legenda szerint ezután békén hagyta Kringa lakóit.
A falu mindössze 20 kilométerre található Poreč, Vrsar és Rovinj városoktól, így ha már unjuk a tengert és a semmittevést, Kringánál izgalmasabb alternatívát nem könnyen találunk a környéken.
Ezt se hagyd ki, ha Szlovéniában jársz
Ha Szlovéniában járunk, a Bledi-tó valószínűleg hamar felkerül az úti céljaink közé. Bled község közelében ugyanakkor van egy még lélegzetelállítóbb helyszín. A Bohinji-tó köszönhetően a tóra nyíló lenyűgöző kilátásnak, a környező hegyeknek és növényeknek, varázslatos élményt nyújt az utazóknak – írja a adventureclues.com.
A különleges terület az ország északnyugati részén található. A tó és környéke pedig amellett hogy remek helyszín egy hétvégi túrához, kedvez a sportolóknak, de más kedvelt szabadidős tevékenységnek, köztük az úszásnak, horgászatnak és evezésnek is hódolhatunk itt.