Mi vár az utazókra 2024-ben? Fontos változások Párizstól Velencén át Mallorcáig
A 2024-es év számos olyan változást hoz, amelyek hatással lesznek az utazókra. Összegyűjtöttünk néhány fontos és hasznos tudnivalót, ha az idén külföldi nyaralást tervezel.
Pluszköltségek a népszerű nyaralóhelyeken
2024-ben sajnos sok szempontból drágábbá válik a nyaralás, ugyanis számos népszerű nyaralóhely vet ki új vagy magasabb díjakat az utazókra. A görög kormány például el akarja törölni a jelenlegi idegenforgalmi adót, és helyette éghajlati adót vetne ki a turistákra. Az üdülési díjak az évszaktól és a szálláshely típusától függően emelkednek majd a tervek szerint. Előreláthatólagaz egy- vagy kétcsillagos görögországi szállodákban 1,5 eurót, tehát körülbelül 570 forintot kell majd fizetni.
A háromcsillagos görög hotelekben naponta három euró – átszámolva 1140 forint -, a négy csillagos szállásokon pedig hét euró, vagyis 2260 forint lesz a fizetendő adó.
A legmagasabb adót az ötcsillagos hotelek esetén kell fizetni, egészen pontosan 3800 forintnak megfelelő eurót.
A Velencébe kirándulóknak 2024 tavaszától szintén új díjra, egy már régóta beharangozott turistajegyre kell beruházniuk, ha szeretnének időt eltölteni a „víz és fény városában”. Ahogy arról beszámoltunk, megnyílt a VenicePass nevű internetes regisztrációs oldal, amelyen előre le lehet foglalni a belépést Velence városába. Bár egyelőre kísérleti jelleggel vezetik be a kötelező foglalást, de az előrejelzések alapján minden bizonnyal állandósítják majd.
Tunéziában, Barcelonában, Baliban, Horvátországban és Amszterdamban is növekszik az idegenforgalmi adó 2024-ben. Balin a nemzetközi és belföldi utazóknak is egyaránt körülbelül 3500 forintnak megfelelő összeget kell majd fizetniük, Barcelonában áprilisban kerül sor emelésre (3,25 euró/nap), Horvátországban az utazási szezontól és a tartózkodási helytől függ az idegenforgalmi adó összege (de napi 1,5 euró körül mozog), Amszterdamban pedig 12,5 százalékkal megemelik az adó, tehát egy átlagos, 150 eurós szobaár után 21,8 euró idegenforgalmi adót, vagyis nagyjából nyolcezer-ötszáz forintot kell majd fizetni 2024-től.
Lisszabon pedig bejelentette, hogy 2024. január 1-jétől a hajózási társaságok 2 eurós idegenforgalmi adót vetnek ki minden utas után, aki kiszáll a hajóból a portugál főváros kikötőjében. És nagyon valószínű, hogy a hajózási társaságok felszámítják majd a partra szállásért fizetendő díjat az ügyfeleiknek.
Okosan a bulizással, szigorúbb büntetések jönnek
Csehországban szigorítják a közlekedési szabálysértések büntetését 2024-ben. Ez azt jelenti, hogy akár 25 000 cseh koronára (1013 euró) is számíthat, aki alkoholos befolyásoltság alatt vezet az országban. Azok, akik megtagadják az alkoholszondás vizsgálatot, akár 75 000 cseh korona (3040 euró) bírságot is kaphatnak. A jövőben a sebességhatár túllépéséért kiszabott bírságok is jelentősen drágulnak.
Olaszországban szintén jelentősen magasabb büntetéseket terveznek egyes közlekedési szabálysértések után. A tervek szerint szigorúbban büntetik, ha valaki mobiltelefont használ vagy alkoholos befolyásoltság alatt vezet. Az előírások várhatóan 2024 elején lépnek hatályba.
Rossz hír vár azokra, akik Mallorcán buliznának 2024-ben. Idén egy új törvény miatt szigorúbban léphetnek fel a nyaralók mértéktelen alkoholfogyasztása ellen. És igen, ez egyet jelent a szigorúbb büntetésekkel.
Kötelező beutazási engedély az Egyesült Királyságba
Mindenkinek, aki 2024-ben be akar lépni az Egyesült Királyságba, elektronikus beutazási engedélyt kell majd igényelnie. Egy ehhez hasonló rendszer működik az USA-ban és Kanadában is. A katari útlevéllel rendelkezőkre már 2023. november 15. óta vonatkozik a szabályozás, 2024 februárjától pedig Bahrein, Jordánia, Kuvait, Omán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek számára is kötelező lesz.
Az európai országok esetében még nem határoztak meg pontos dátumot, de a tervek szerint valamikor 2024-től az uniós tagállamokra is kivetik a kötelező beutazási engedélyt.
Az ETA kérelmezésekor az utazóknak meg kell adniuk a személyes adataikat, és válaszolniuk kell az utazásukkal kapcsolatos kérdésekre. Emellett várhatóan felszámítanak egy 11-12 euró összegű díjat, amelyet bankkártyával kell fizetni. A kérelmet 72 órán belül feldolgozzák, majd e-mailben küldik el az engedélyt. Az ETA feltehetően több évig lesz érvényes, és többszörös angliai, skóciai vagy walesi utazásra is használható lesz.
Bővül a schengeni térség
Márciustól Románia és Bulgária a schengeni térség része lesz, ami azt jelenti, hogy enyhítenek a belépési szabályaikon 2024-ben.
A schengeni térséghez tartozó államoknál nincs kötelező határellenőrzés, Bulgária és Románia esetében kezdetben ugyanakkor csak a repülővel illetve hajóval történő belépésekre vonatkozóan történik enyhítés.
Tehát a szárazföldi be- és kilépést egyelőre nem érinti a változás.
Párizs olimpiát rendez – és aggódik a poloskainvázió miatt
Idén Párizsban rendezik meg az olimpiát, csakhogy a poloskák ősszel elfoglalták a fények és szerelem városát. A francia fővárosban 2023-ra jelentős mértékben elszaporodtak a rovarok, aminek hátterében a sok turista és a poloskák rovarirtókkal szembeni rezisztenciája áll.
Párizs ennek ellenére természetesen 2024-ben is tárt karokkal várja az utazókat.
Érkezés, illetve foglalás előtt ugyanakkor nem árt megtenni néhány óvintézkedést: érdemes érdeklődni a szállodádnál vagy a szállásadónál, hogy előfordult-e már náluk poloskafertőzés, emellett informálódj arról is, hogy milyen preventív intézkedéseket tesznek a rovarok ellen.
Van továbbá néhány árulkodó jel, amelyre ajánlott odafigyelni a szállás elfoglalásakor is. A matracon, takarón lévő apró barnás foltok, illetve a dohos szag jelezheti, hogy rajtad kívül mások is beköltöztek a szobába.
Ha ilyen helyzetben találod magad, azonnal jelezd a problémát, továbbá semmiképp ne helyezd a bőröndöd és ruháid az ágyra, kanapéra, székekre. Amennyiben ez nem megoldható, a használt ruhákat tárold külön az utazás alatt, otthon pedig magas hőfokon mosd ki a szennyest.
Amennyiben a poloskahelyzet nem tart vissza egy párizsi úttól, jobb ha tudod, hogy az olimpia miatt lényegesen drágábbáválnak a szállások is. Az információk szerint a sportesemény alatt, tehát
július 26. és augusztus 14. között akár több száz százalékkal is megemelkedhet a szállodai szobák ára.
Utazás a németországi foci-Eb-re
Az idei év egyik legjobban várt eseményét, a 17. UEFA Európa-bajnokságot 2024. június 14. és július 14. között rendezik meg Németországban. Az idei év tartogat újítást azok számára, akik vonattal utaznának ki szurkolni a magyar labdarúgó-válogatottnak.
A Deutsche Bahn bejelentette, hogy 2024. nyarán kötelező előre helyet foglalni a szomszédos országokba tartó távolsági vonatokra. Tehát ha valaki vonattal utazna Ausztriából Németországba -majd vissza-, a szabályozás rá is vonatkozik június 1. és szeptember 1. között.
A foci-Eb szintén generál áremelkedést a szálláspiacon. Egyes esetekben akár 200-500 eurós növekedést is okozhat a sportesemény a mérkőzéseket rendező városokban.
Kulturális fővárosok, a világ legnagyobb múzeuma
Vannak helyek, amelyeket kár kihagyni az utazós listáról 2024-ben. Bár már sokszor elnapolták a megnyitót, a világ legnagyobb múzeuma valószínűleg végre tényleg megnyitja a kapuit a turisták előtt. A Nagy Egyiptomi Múzeum (GEM) a tervek szerint több mint 500 ezer négyzetméteren több mint 100 ezer kiállítási tárgyat mutat majd be. Összehasonlításképpen: az eddigi rekordtartó, a párizsi Louvre alig 80 000 négyzetméteres.
Idén érdemes elutazni azokba a városokba, amelyek megkapták az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ebben az évben az észak-norvégiai Bodø kikötővárosa, az ausztriai Bad Ischl és az észtországi Tartu városáé a titulus, míg az olaszországi Piemont régióban található Cuneot az év alpesi városává választották.
Fontold meg a nyári nyaralás időpontját
Az elmúlt néhány nyáron sorra dőltek meg a melegrekordok. A globális felmelegedés hatással van a nyári hőmérsékletre, így egyes országokban, többek között Görögországban és Spanyolországban gyakran mértek szélsőségesen magas hőmérsékletet a tavalyi évben.
A forróság miatt egészségügyi kockázatokkal, erdőtüzekkel és olyan kellemetlenségekkel is számolni kellett, hogy egyes turistahelyszínek zárva tartottak. Európa legforróbb úti céljait tehát biztosabb késő tavasszal vagy kora ősszel felkeresni.