Koronavírus-pánik: egyre több a beteg Németországban, világszinten 3 ezer halott
2019 végén, 2020 elején egy eddig ismeretlen koronavírus okozott felső légúti megbetegedéseket és tüdőgyulladást Vuhan városában, Kínában. A fertőzés kordában tartásának érdekében több kínai nagyvárost is lezártak, ennek ellenére február elején már csaknem harminc országban ütötte fel a fejét a makacs és akár halálos kimenetelű betegség – ez a szám azóta is növekszik. Mára már 77 ország érintett a világszintű járványban, aminek az ellenszeréről még hallani sem lehet…
Mennyi az annyi?
A 77 érintet országban eddig összesen 92.271 regisztrált eset van. Ebből 51,569 lezártnak tekinthető: 48.439 fertőzött épült fel, azonban 3.130-an nem élték túl (6 százalék). Jelenleg 40.702 még aktív esetről számolt be a Worldometers, melyek 83 százaléka, azaz 33.604 fő enyhe, míg a maradék, 7.098 rossz vagy egyenesen kritikus állapotban van (17 százalék) – ezek a számok persze percről percre változnak. Az új esetek legnagyobb számban Dél-Koreában, Iránban, Olaszországban és Kínában bukkannak fel, míg a többi országban ehhez képest csak szórványosan akadnak regisztráltak. Emellett 33 új halálos esetről számoltak be Kínában, újabb 11-ről Iránban. Ezzel szemben Srí Lankán, Nepálban, Kambodzsában és Vietnámban az összes (tegyük hozzá: nagyon kevés) fertőzött felépült.
Mi történik a közelben?
Magyarország környékén is bőségesen akadnak fertőzöttek: a szomszédos Horvátországban, Ausztriában és Romániában is vannak regisztrált esetek. Kicsit távolabbra tekintve, Németországban 31 új megbetegedést jelentettek kedden, amivel 188-ra nőt a fertőzöttek száma, ezzel együtt fokozódik a spanyolországi, svájci, hollandiai, belgiumi, csehországi helyzet is. A legfrissebb hírek szerint az ukrán Egészségügyi Minisztérium kedden bejelentette, hogy észleltek egy megbetegedést az országban. A fertőzött korábban Olaszországban járt. Eközben Gibraltáron is megjelent a koronavírus egy személynél, aki szintén Észak-Olaszországban járt a napokban.
Magyarországon lassan egy hete megállás nélkül fosztogatják a boltokat, felkészülve az esetleges lezárásokra. Péntek kora délután sajtótájékoztatón ismertette a koronavírussal kapcsolatos legfrissebb információkat Láng-Bognár Kinga, a Koronavírus-fertőzés Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs szóvivője és Schanda Tamás parlamenti és stratégiai államtitkár, miszerint Magyarországon továbbra sincsen fertőzött személy, de jelenleg 18 fő van karanténban. Itthon eddig 62 mintát vizsgáltak meg, 383 embert a közúti határátkelőknél, 4247 személyt pedig a repülőtereken ellenőriztek. Hozzátette: jelenleg 184 olyan kínai állampolgár tartózkodik az országban, akik vagy nem akarnak vagy nem tudnak hazatérni Kínába.
Mit tehetünk?
A COVID-19 leggyakoribb tünetei a láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Ezek a tünetek általában enyhék és fokozatosan kezdődnek. A legtöbb ember (kb. 80%) meggyógyul anélkül, hogy bármilyen speciális kezelésre lenne szükség. A COVID-19-cel megfertőződött 6 ember közül körülbelül 1 lesz súlyos beteg, és tapasztal légzési nehezítettséget – írja a WHO kutatásai alapján dr. Valiskó Gyöngyi, aki többek közt erről tartott előadást a hétvégi Járatlan Utakon Fesztiválon. Hozzátette: az idősebb emberekben és azokban, akiknek orvosi problémáik vannak, például magas vérnyomás, szívproblémák vagy cukorbetegség, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki súlyos betegség, de olyanok is vannak, akik ugyan megfertőződnek, de tünetmentesek és nem érzik magukat rosszul.
A koronavírusok jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal terjednek (és nem pedig levegő útján), azaz a betegség emberről emberre terjedhet az orrból vagy a szájból származó kis cseppekkel, amelyek akkor terjednek, amikor a COVID-19-es személy köhög, tüsszent vagy kilélegzi. Az emberek akkor is elkaphatják a COVID-19-et, ha beteg által kiköhögött cseppek közvetlenül jutnak be a légzőszerveikbe. Valiskó is azt javasolja, hogy fokozottan figyeljünk oda a higiéniára, tartsunk legalább 1 méter távolságot mindenkitől, aki köhög vagy tüsszent, emellett kerüljük a szem, az orr és a száj érintését. Azt is kiemelte, hogy fontos láz, köhögés és légzési nehézség esetén orvoshoz fordulni, de nem közvetlenül a háziorvosi rendelőben vagy kórházban. Ajánlott inkább telefonon értesíteni a háziorvost, súlyos esetekben a mentőket.