Koronavírus: sorra zárnak az országok az omikron miatt, ezek az intézkedések
Magyarország
A Magyar Közlönyben szombat délután jelent meg a dél-afrikai régióból érkezők beutazási korlátozásáról szóló rendelet, amely szerint azok a magyarok is karanténba kerülnek, akik a térségből érkeznek haza, vagy az érkezésüket megelőző két hétben a térségben jártak.
A hétfőtől hatályba lépő szabályozás hét országra terjed ki: a Botswanai Köztársaságra, a Dél-afrikai Köztársaságra, a Szváziföldi Királyságra, a Lesothói Királyságra, a Mozambiki Köztársaságra, a Namíbiai Köztársaságra, valamint a Zimbabwei Köztársaságra.
A kormányrendelet alapján a térségből érkező magyarok Magyarország területére belépve egészségügyi vizsgálaton eshetnek át és ha koronavírus gyanúja merül fel, kijelölt vagy – ha az nem jelent kockázatot – hatósági házi karanténba kerülnek. Azonban akkor is 14 napos hatósági házi karanténba kerülnek a térségből érkező magyarok, ha az egészségügyi vizsgálat nem állapítja meg a fertőzés gyanúját.
Ezekből az országokból főszabály szerint nem magyar állampolgár személyforgalomban nem léphet be, csak meghatározott esetekben, ha azt a rendőrség engedélyezi, például azért, mert az illető bírósági hatósági eljárás résztvevője.
Ha a beutazni szándékozó külföldinek van ilyen igazolása, az új szabályozás értelmében beléphet, de akkor is 14 napos hatósági házi karanténba kerül és ennek időtartama alól negatív PCR-tesztekkel sem mentesülhet.
Spanyolország
Korlátozzák a beutazást hét dél-afrikai országból a koronavírus új, omikron elnevezésű variánsának terjedése miatt.
A spanyol kormány döntése értelmében december 2-ától a Dél-afrikai Köztársaság, Botswana, Zimbabwe, Namíbia, Lesotho, Eswatini és Mozambik felől érkezők közül csakis a spanyol és az andorrai állampolgárok, valamint az ezekben az országokban letelepedési engedéllyel rendelkezők utazhatnak repülővel Spanyolországba.
Rajtuk kívül azok a tranzitutasok kapnak mentességet a korlátozás alól, akik a schengeni övezeten kívüli országba utaznak tovább Spanyolországból 24 órán belül. De a repülőtéri tranzitzónát ők sem hagyhatják el.
Az érintett országokból érkezőknek 72 órán belüli negatív PCR-tesztet kell bemutatniuk még akkor is, ha beoltatták magukat koronavírus ellen.
Emellett a hazatérőkre tíz napos karanténkötelezettség is vonatkozik, amely alól a hetedik napon készült negatív PCR-teszt alapján kérhetnek felmentést.
Izrael
Egyiptom és Marokkó kivételével az összes afrikai országot a tiltott országok közé sorolták, ahonnan csakis az izraeli állampolgárok térhetnek vissza, mások nem utazhatnak be, és ismét megnyitják a karanténszállodákat a veszélyesnek minősülő helyekről érkezők ellenőrzésére.
Első intézkedések között szerepelt, hogy az összes afrikai országból, az utóbbi napokban visszatért izraeli állampolgárt (Marokkó és Egyiptom kivételével) berendeltek azonnali PCR-tesztre, akiknek a negatív eredményének kézhez vételéig házi karanténban kell tartózkodniuk. 10 millió, az új vírustörzs azonosítására szolgáló különleges PCR-készletet vásárolnak, és megkezdik a szennyvíz mintáinak vizsgálatát az új változat okozta esetleges tünetmentes megbetegedések kimutatására.
Vasárnaptól viszont már két hétre megtiltotta a zsidó állam a a külföldiek belépését – írja az Utazómajom.hu. Izrael a más országok állampolgárai vonatkozó beutazási tilalom mellett háromnapos kötelező karantént ír elő minden beoltott izraeli állampolgár részére, hétnapos karantént pedig azoknak, akik nem kaptak védőoltást.
Marokkó
Az észak-afrikai ország 2021.11.29 hétfő éjféltől két hétre felfüggesztette a világ bármely tájáról érkező légi járatok számát, az omikron variáns gyors terjedése miatt.
Jelenleg Marokkóban az egyik legmagasabb az igazolt fertőzések aránya Afrikában, viszont az ország lakosságának 66%-a kapott legalább egy adag koronavírus-vakcinát.
Japán
A távol-keleti ország 2021.11.30. keddtől várhatóan egy hónapra lezárja határait a külföldiek előtt, és a hazatérők esetében is szigorít, hogy “elkerülje a legrosszabb forgatókönyvet” a koronavírus omikron variánsának terjedése miatt – jelentette ki Kisida Fumio japán kormányfő hétfőn.
Tokió szerdától csökkenti a határforgalmat is: ötezer helyett csak 3500 beutazót enged be naponta a határain. A hazatérő japán állampolgárokra és a Japánban élő külföldi állampolgárokra két hét karantén vár, függetlenül attól, hogy be vannak-e oltva.
A japán kormány több országra nézve még szigorúbb óvintézkedéseket léptetett életbe: azoknak, akik nemrég Angolában, Botswanában, Eswatiniben, Lesothóban, Malawiban, Mozambikban, Namíbiában, a Dél-afrikai Köztársaságban, Zambiában, Zimbabwében – vagyis Afrika déli vidékein – jártak, a karantén első tíz napját kormányzatilag kijelölt létesítményben kell tölteniük.
A Nagy-Britanniából, Izraelből, Olaszországból és Hollandiából érkezőkre hat nap karantén vár, szintén kormányzatilag kijelölt létesítményben, az Ausztráliából, Ausztriából, Belgiumból, Csehországból, Dániából, Franciaországból, Németországból, Hongkongból, valamint a kanadai Ontario tartományból beutazóknak pedig három napra kell karanténba vonulniuk.
Ausztrália
Az omikron koronavírus-variáns okozta bizonytalanság miatt az ország felfüggesztette hétfőn azt a tervét, hogy a több, mint húsz hónapig tartó lezárás után, december 1-jén megnyitja határait a diákok és a szakképzett vendégmunkások előtt.
Hivatalosan közölték, hogy a kontinensnyi országban is megjelent a SARS-CoV-2 Dél-Afrikából származó, omikronnak elnevezett variánsa, így elmarad a tervezett nyitás Ausztráliában.
Nagy-Britannia
Ismét PCR típusú koronavírus-szűrésnek kell alávetniük magukat érkezésük után mindazoknak, akik külföldről Angliába utaznak, és a negatív teszteredmény megérkezéséig a beutazóknak tartózkodási helyükön elkülönítésben kell maradniuk – jelentette be Boris Johnson brit miniszterelnök. Ugyanakkor nyomatékkal hangsúlyozta azt is, hogy a kormánya nem fogja ismét leállítani a külföldi utazásokat, az intézkedés csak a külföldről érkezők tesztelési kötelezettségeit érinti.
A PCR-tesztet az angliai érkezés utáni második nap végéig kell elvégezniük a beutazóknak. A kormány kéri, hogy azok is vonuljanak elkülönítésbe, akiknek közvetlen környezetében valakinél az omikron vírusváltozat jelenlétét mutatják ki.
A tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben mindenkinek maszkot kell viselnie.
Cikkünket frissítjük, amennyiben változnak a jelenlegi intézkedések, vagy újabb országok szigorítanak.