Az első hét
A következő héten közel 50-re nőtt a fertőzöttek száma az országban, mindegyikükről kiderült, hogy Észak-Olaszországban illetve Ausztriában kapta el a vírust.
Az első fertőzöttek csoportos síutazásokon résztvevő izlandi állampolgárok voltak.
Ezek a baráti társaságok, csoportok együtt utaztak, egy repülőn ültek, egy hotelben szálltak meg. Az első fertőzött megjelenésétől számítva egy hét múlva megjelent az első belföldi fertőzött is.
A jelenlegi állapot
Március 17-én 199 fertőzöttet tartanak számon, és közel tízszer annyian vannak karanténban. Az utóbbi 6 napban minden nap 15-25-tel nőtt a betegek száma. A fertőzések közel 30%-a már belföldön történt, tehát azok körében is elkezdett terjedni a vírus, akik nem jártak külföldön.
Az első időszakban a betegek csak rendkívül enyhe tünetekről számoltak be, és mindenki házi karanténban gyógyult. E cikk keletkezésekor azonban már három olyan fertőzött van, akik kórházi ellátásra szorulnak, közülük egy személyt az intenzív osztályon kezelnek. (A frissített adatokat a helloizland.hu oldalon találjátok.)
Koronavírus tesztek
A fertőzés megjelenésétől kezdve izlandi lakosok számára elérhető ingyenesen a koronavírus teszt, március 13-a óta pedig tömeges szűréseket végeznek, tekintet nélkül arra, hogy ki mutat tüneteket és ki járt külföldön.
Napi 1000 teszt elvégzése a cél, ennek érdekében pedig felállítottak egy olyan tesztközpontot, ahol a vírus átadásának minimalizálása érdekében autóval lehet áthaladni.
Az első eredmények alapján a kutatók arra következtetnek, hogy az izlandi lakosság 1%-a, vagyis kb, 3600 ember lehet fertőzött eddig, amely szerintük egy rendkívül alacsony arány. A tömeges tesztelés során kiszűrt vírusos betegek 40-50%-a tünetmentes.
A betegek
A betegek között jelenleg két 9 év alatti gyermek, tíz tinédzser és három 70 év feletti idős ember van, a többiek 20-69 év közöttiek. A legtöbb beteg a 40-49 év közötti korosztályból kerül ki. A fertőzöttek és a karanténban lévők túlnyomó többsége a fővárosban és vonzáskörzetében él.
A turisták között egyelőre nem ütötte fel a fejét a betegség, de már felkészítettek egy 70 szobás hotelt Reykjavíkban, ahol szükség esetén karanténba helyezhetik a fertőzötteket és a velük kapcsolatba kerülteket. A Vöröskereszt munkatársai képzéseken vesznek részt, hogy az érkező betegeket szakszerűen tudják ápolni és pszichológiai segítséget nyújtsanak nekik.
Korlátozások
A vírus terjedésének megfékezésére az izlandi kormány a legmagasabb készültségi fokozatot vezette be, ami látogatási és gyülekezési tilalmat, az iskolák, egyetemek, fürdők, sportcentrumok bezárását és a nagyobb tömegek befogadására alkalmas intézmények bezárását jelenti.
Az utazásra nem javasolt országok listája tovább bővült, így Kína, Kína, Dél-Korea és Irán mellett Olaszország, az Alpok összes síterülete (így Ausztria, Svájc, Németország, Franciaország, és Szlovénia területén található síterületek), Spanyolország (beleértve a Kanári-szigeteket is), Németország és Franciaország is magas rizikójú területnek számít. Az innen hazatérőket 14 napos karanténra kötelezi az állam. Ha valaki elhagyja a karantént, komoly pénzbírságra vagy akár börtönbüntetésre is számíthat.
Március 13-tól bevezették továbbá a kötelező távolságtartást is. A boltokban, intézményekben, buszokon az embereknek kötelező legalább két méter távolságot tartani egymástól. Az a szolgáltató vagy intézmény, amely nem tudja biztosítani a szükséges teret a várakozóknak, határozatlan ideig nem folytathatja a tevékenységét.
Egyes szupermarketek meghirdették, hogy a nyitvatartás első óráját a veszélyeztetett vásárlóknak tartják fenn. Ez idő alatt fokozottan fertőtlenítenek, az eladók maszkot, kesztyűt viselnek és kizárólag a magas rizikócsoportba tartozó (idős, diabéteszes, szív-és érrendszeri betegséggel küzdő, várandós) vevőket fogadják.
Fizetett szabadság minden betegnek és karanténban tartózkodóknak
A kormány minden nap nyilvános sajtótájékoztatót tart a fejleményekről és a következő lépésekről, elejét véve az álhíreknek. A reykjavíki kórház és a városvezetés a médiában megjelent közleményeken felül fizetett online hirdetéseken keresztül is terjeszti a megelőzésre vonatkozó információkat és a tünetek jelentkezése esetén érvényes tudnivalókat.
A karantén megszegése elkerülése érdekében az állam magára vállalta a karanténban lévők fizetését. Teljes fizetett szabadság jár minden olyan helyinek, aki veszélyesnek nyilvánított területen járt, megfertőződött vagy kapcsolatba lépett egy fertőzöttel.
Példás társadalmi összefogás
Az izlandi társadalom példás összetartása és együttműködése ebben a helyzetben is megmutatkozik. A különböző intézmények és szervezetek szorosan együttműködnek a vírus megállítása érdekében.
A kereső- és mentőcsapat részt vesz a teszt központok és karanténpontok felállításában, és számos izlandi szolgáltató járul hozzá erőforrással/segítséggel a helyzet kezeléséhez. Az ingyenes tömeges szűréshez a laboratóriumot és a kutatókat például a DeCode nevű génkutató cég ajánlotta fel és a cég vezetője volt az, aki elsőként szorgalmazta a tömeges ingyenes szűrés bevezetését, melyhez minden erőforrást biztosít.
Higiénia mindenek felett
Habár a cikk írásának pillanatában nincs kijárási tilalom vagy határzár Izlandon, mindkettő nagyon valószínűnek tűnik a közeljövőben.
A munkahelyeken, szolgáltatóhelyeken mindenhol elérhetők nagy számban kézfertőtlenítők. A boltokban, éttermeknek, kávézókban minden kassza mellett, a bajáratoknál és kijáratoknál is található egy-egy flakonnal. Mindenhol intenzív fertőtlenítés folyik napi többször. Maszkot senki nem hord, de egyre többen kerülik a boltokat, közösségi tereket, ahol több ember lehet egyszerre.
A korlátozások hatása a turistákra
Habár az Izlandra utazók száma az utóbbi időben természetesen nagyon lecsökkent, azért akadnak, akik most is utaznak. Március 16-tól egyre kevesebb látogatóközpontot, kávézót, éttermet fognak nyitva találni, ezáltal a vidéken utazók csak az autójukban tudnak megmelegedni, nem lesz hol forró levest, kávét venni útközben.
A hangulat egyre feszültebb
A helyiek is, az utazók is egyre feszültebbek. Természetesen mindenki szeretné elkerülni a megfertőződést. Az utazók a foglalásaik, a repülőgépjáratok és a közelgő határzár miatt aggódnak joggal, a helyiek pedig a turizmus megállásának következményei miatt.
Reykjavík főutcáján már most számos üres kirakatot látni, üzletek, éttermek zártak be. A kisebb túracégek a csőd szélére sodródnak, a nagyobb cégeknél tömeges leépítések vannak. Hotelek, vendégházak eresztik szélnek a személyzetet, sokakat fizetés nélküli szabadságra küldenek. Mivel Izland gazdasága jórészt a turizmusra épül, a más ágazatban dolgozók is feszült figyelemmel kísérik a történéseket.
Most ne utazz Izlandra!
Senkinek sem tanácsoljuk, hogy a következő 1-2 hónapban Izlandra utazzon. A helyzet, akárcsak Magyarországon, rendkívül bizonytalan és egyelőre nem látszik jól, hogy a járvány elvonulásához mennyi időre lesz szükség.
Európának most arra van szüksége, hogy összetartsunk és a saját érdekeink helyett a köz érdekét tartsuk szem előtt. Súlyos veszteségek érnek mindenkit az utazás korlátozása miatt, de úgy tűnik, ez az ára annak, hogy a gyengébb, veszélyeztetettebb embertársainkat megvédjük az életveszélytől és az egészségügyet a teljes összeomlástól.
Kérünk mindenkit, hogy maradjon otthon, Izland nem megy sehová! Bízzunk abban, hogy a nyárra rendeződik a helyzet és Izlandot a teljes pompájában, szorongás nélkül látogathatjátok meg!