Január vége, február eleje az egyik olyan időpont, amikor semmi látható dolog nem történik a vendéglátásban, a szilveszter már rég lecsengett a farsangi, illetve karneváli időszak még nem indult be, a Valentin-nap környékén romantikázó párok hadosztályai is odébb vannak, szóval ideális alkalom arra, hogy elmenjünk egy jót pihenni.
Semmi aktívkodás, nem síelünk, nem mászunk hegyre, nem túrázunk, csak szépen belehelyezzük habtestünket egy gyógyvizes medencébe és hagyjuk, hogy történjen körülöttünk az élet, anélkül, hogy részt vennénk benne. Jól hangzik, ugye?
Most itt a remek lehetőség arra, hogy ezt valóra is váltsuk a Szallas.hu-nak köszönhetően, akik találtak nekünk öt wellness szállodát, ahol kiereszthetjük az ünnepekből és a rapid évkezdésből bennünk maradt stresszt és frusztrációt. Külön jóság, hogy ha az alábbi hotelek bármelyikében február 16-ig foglaltok, akkor bármilyen felmerülő probléma esetén a foglalás árának száz százalékát visszakapjátok.
Hévíz
Magyarország egyik legnépszerűbb idegenforgalmi úti célja kétségkívül ez a Zala megyei fürdőváros, amely már több mint 100 éve elég előkelő helyet foglal el az ország gyógyfürdőtérképén. Hévíz annyira felkapott hely lett, hogy egyetlen magyar városként bekerült a European Best Destination 2020 szavazásba. Hévíz még a Festeticsek alatt indult el az elfürdővárososodás útján, egyáltalán nem véletlenül, hiszen az
itt található gyógyvíz remekül segít a reumán, a csontritkuláson és egyéb gyulladásos ízületi betegségeken, valamint rehabilitációhoz is jó választás, ráadásul minden évszakban alkalmas a fürdőzésre, még a zord téli hónapokban is csak ritkán csúszik a víz hőmérséklete 25 fok alá.
Mint minden rendes múlttal rendelkező fürdővárosnak, így Hévíznek is megvannak a maga történelmi villái, melyeket az annak idején az úri közönség építtetett a maga kényelme érdekében.
Érdemes egy kisebb sétára indulni a városban már csak azért is, mert Egregyen (ez ma már Hévíz egyik külvárosa, régen viszont még önálló település volt) találunk egy 13. századból származó templomot és ha már itt járunk, akkor megnézhetjük az itt maradt római emlékeket, hiszen Egregy a császárkorszakban egy elég sűrűn lakott települése volt a régióban a Birodalomnak. Megtalálni itt egy hajdani villagazdaságnak a romjait csak úgy, mint egy katona sírját, aki II. Konstantin császár uralkodása idején hunyt el valamikor.
Visegrád
Nem véletlen, hogy egy időben királyok éltek itt, mindjárt négy is. Károly Róbert alatt épült meg a hegyen a királyi palota, mert az uralkodó úgy érezte, hogy Visegrád sokkal menőbb hely, mint Buda, így itt rendezte be a székhelyét, sőt még a cseh meg a lengyel kollégáit is idecsődítette – ebből született a visegrádi királytalálkozó, ami a mai V4-ek együttműködésének az alapját képezte.
Károly Róbert után fia, Nagy Lajos is szívesen időzött itt, majd a némi huzavonát követően a magyar történelem legrövidebb ideig uralkodó királya, II. (Kis) Károly is itt halt bele egy merénylet során szerzett sebeibe. Visegrád ezután Mátyás király alatt lesz ismét kedvelt uralkodói nyaralóhely.
Tulajdonképpen napokat, de akár heteket is el lehet tölteni Visegrádon úgy, hogy az ember a természeti és a történeti kincsekben gyönyörködik és, hogy közben még egy kellemes szállodában is lehet wellnessezni, ez már tényleg csak a habostorta tetején a marcipán.
Ha pedig nincs kedvünk régi kövek között a múlton ábrándozni, akkor inkább fogjuk magunkat és nézzük meg vásárfia reményében a pálinkamúzeumot.
Hajdúszoboszló
A Debrecentől mintegy 20 kilométerre lévő hajdúváros Hévízhez hasonlóan szintén a gyógyvizével került fel az ország turisztikai térképére még valamikor a 20. század elején. Onnantól kezdve pedig nem volt megállás, úgy özönlöttek a városba az ízületi bántalmaktól szenvedők, mintha csak valaki elkiáltotta volna magát, hogy világ reumásai, egyesüljetek.
Az ezredforduló természetesen ebben is változást hozott, persze nem úgy, hogy kitiltották a reumásokat, hanem abban az értelemben, hogy észrevették azokat, akik a gyulladt ízületű kedves beteget kísérték, de maguk nem kívánkoztak bele a gyógyvízbe.
Nekik a 2000-es évek elejétől van egy aquapark a városban, továbbá a belvárosban való korzózást is csak ajánlani tudjuk nekik, boltok, éttermek, borozók, tudjátok, hogy megy ez. Érdemes még bekukkantani a néprajzi múzeumba, vagy ha a wellnessezés után valami városiasabb élményre vágyunk, beugorhatunk Debrecenbe is akár, megnézni, hogy mit tud a cívis város.
Velence
Ugyan Velence is már az ókortól kezdve lakott település, az itt szereplő kollégáihoz képest nem jutott neki olyan tündöklő szerep, mint Visegrádnak és Hévízhez, valamint Hajdúszoboszlóhoz képest is későn, a második világháború előestéjén vált csak felkapott üdülőhellyé. Persze ettől még helyi nevezetességekben ő sem szenved hiányt.
A közismert tó mellett több szép kastély is található itt, ami azért jelzi, hogy nem kell hivatalos üdülővárosi pecsét ahhoz, hogy kikapcsolódni járjanak valahova az emberek.
Itt találni továbbá Molla Szadik sírját, aki egy üzbég tatár figura volt és Vámbéry Ármint kísérve jutott el Magyarországra, majd megtanulta a nyelvet és több üzbég mesét lefordított magyarra, illetve Arany Jánost meg üzbégre és végül Velencében halt meg.