Az 1800-as évek végén telepedtek le Kiruna első lakói, a szó szoros értelmében a vasércbánya tetején. Most viszont épp a világ legnagyobb föld alatti bányája miatt kellett fontos döntést hozni a településen – írta meg a Player.hu.
A bánya felett bizonytalanná vált a talaj, de az állami tulajdonú LKAB úgy döntött, hogy nem a bányát záratja be, hanem inkább kétmilliárd dollárból elköltözteti a teljes várost. A projekt során nem csak a lakások, de a boltok, a középületek és a műemlékek is új helyet kapnak.
A költöztetés során mintegy 3000 új lakást építenek, ami 6000 embernek ad majd otthont.
Bár a projekt csak 2035-ben fejeződik be, 2022 szeptemberében már átadták Kiruna új városházát, ami körülbelül három kilométerre található az eredeti helyszíntől.
A költöztetés egyik különlegessége, hogy a városban található húsz történelmi vagy műemléképület költözik át a következő évtizedben az új helyszínre. Ilyen az ország egyik legnagyobb faépítménye, a gótikus templom, ami a tervek szerint 2025-re kerül az új helyére. A szintén fából épült óratornyot viszont már 2018-ban elköltöztették, ami most az új városháza mellett található.
A település eddig leginkább az északi sarkfényről, az itt található jéghotelekről és a végtelen nyugalmáról volt híres. Igaz, ezekről a későbbiekben sem kell lemondani annak, aki ide utazna.
Nem Kiruna az egyetlen város, aminek költöznie kell
A bányák máshol is okoztak fejtörést. Malmberg 3200 lakosa 5 kilométerrel odébb, Gällivarében kap majd 2000 új lakást, de építenek új óvodát és sportcsarnokot is. Az ő költöztetésük várhatóan 2032-ben ér véget.
Az első alkalmat, amikor egy egész települést kellett odább költöztetni, 1649-ben jegyezték fel Svédországban. Akkor Luleå lakóinak kellett 10 kilométerrel odébb költözniük, mivel a kikötőjükben túl sekéllyé vált a víz és megszűnt a hajósforgalom.