Február 27. és március 1. között tartották az Utazás 2020 kiállítást és vele párhuzamosan fotó rendezvényeket: többszáz kiállító és előadó 20 ezer négyzetméteren várta a kicsiket és nagyokat, itt tényleg mindenki megtalálhatta a számára érdekes programot.
A rendezvény belföldi díszvendége Eger, a külföldi Olaszország volt. Az előbbi csaknem ezeréves történelmével, finom boraival és látványos épületeivel egy életre beírta magát a kötelező belföldi látnivalók közé, ráadásul tavaly a legtöbb szavazatot kapta az év turisztikai települése kategóriában egy szállásfoglaló oldal versenyében. Olaszország turisztikai jelentősége pedig vitathatatlan: az ételektől kezdve a kultúrán át, folytatva a joggal és az építészettel, az ország minden szeglete és szelete a történelemről, a múltról és a tradíciókról mesél. Nem véletlenül közkedvelt célpontja a turistáknak, bár az utóbbi időkben a koronavírus melegágyává vált Európában. Jogosan merülhetett fel a kérdés, hogy ezek fényében mi lesz a kiállítással: kisebb óvintézkedésekkel, de megtartották az eseményt, ráadásul a jelenlévők felvilágosítást is kaphattak dr. Valiskó Gyöngyi gyógyszerésztől, aki a higiéniára való fokozott odafigyelést javasolta. (Következő cikkünkben az ő előadásáról írunk.)
Marokkó, Tunézia, Ciprus, Dominika, Indonézia, Székesfehérvár, a Balaton környéke, Bács-Kiskun megye – csak néhány azon területek közül, akik képviseltették magukat a gigantikus expón. A hazai és nemzetközi turisztikai szolgáltatók standjainál az aktív kikapcsolódás jegyében az érdeklődők tájékozódhattak a lehetőségeikről, az utazás szerelmesei pedig inspirálódhattak, új úti célokat gyűjthettek a világ felfedezésre váró tájairól. Emellett finom falatokat, ízletes italokat is meg lehetett kóstolni, és persze az adott helyre jellemző ajándéktárgyakat is be lehetett szerezni. Rengeteg nyereményjáték, sorskerék és ajándék várt a vállalkozó szelleműekre, sőt, a Nemzeti Sportügynökség standján bárki végig kerékpározhat a Giro d’Italia útvonalát VR szemüvegen keresztül, vagy kipróbálhatta a kajak/kenu szimulátort.
Az eseményt a Budapest Boat Show-val együtt rendezték meg, emellett zajlott az ország legnagyobb, extrém utazókat megszólító rendezvénye, a Járatlan Utakon Fesztivál. Úti beszámolókat, hasznos javaslatokat, érdekességeket hallgathattunk az előadásokon, a bloggertalálkozón és a kerekasztal-beszélgetéseken, a rendezvényt persze táncshow-k, koncertek is színesítették. A régió egyetlen Afrika tematikájú fórumát, az Afrika Expót ugyancsak ekkor tartották – tehát röviden összefoglalva: olyan széles volt a programkínálat, hogy alig lehetett dönteni.
Vasárnap volt szerencsém kilátogatni az eseményre, sok pozitívumra kaptam fel a fejemet. Az egyik a környezettudatosságra való nevelés: temérdek játékban újrahasznosított anyagból készült tollakat, vászontáskákat, vászonszatyrokat lehetett nyerni, nem is beszélve arról, hogy néhol műanyag tányér, pohár helyett inkább papírba rakták az ételt. Az Afrika Expo és Vásár keretein belül olyan kincsekre lehetett szert tenni, amiket az afrikaiak készítettek kézzel, sokat újrahasznosított anyagokból. Az összes pénzemet el tudtam volna itt költeni, hiszen párezer forintért olyan gyönyörű, egyedi, környezetbarát táskákat, tartókat, csecsebecséket lehetett venni, amilyenek garantáltan nem jönnek velem szembe az utcán holnapután. Az adomány, “jelképes adásvétel” jó célt szolgált: támogatni lehetett a nélkülözőket.
Nagyon tetszett, hogy az utazás eddig is ismert, de talán szűkebb körben alkalmazott formáit népszerűsítették: lakóautóval, terepjáróval vagy éppen stoppolva is be lehet járni a világot – sőt, sokkal kalandosabb! Emellett szót ejtettek arról, amit az emberek jelentős része még mindig tabuként kezel: a kerekesszékben ülőkről; mert bizony, ők is utaznak, és milyen jól teszik!
Emellett egy másik témában is érzékenyítették a jelenlévőket: minden kultúra más, de nem összemérhető!
És amikor a muszlim nők elfátyolozva tengetik a napjaikat, vagy bizonyos afrikai népek vagdossák magukat, majd sáros anyaggal fertőzik el a sebet, hogy kialakuljon a híres hegtetoválás, vagy amikor mi esszük a disznó belébe töltött kolbászt, míg megint mások a kutyahúst, akkor ne mondjunk értékítéletet, csak fogadjuk el, hogy mások vagyunk. Ezt lehet megtanulni ezen a szórakoztató, ugyanakkor tanulságos kiállításon – és az utazások alkalmával is. Ezért jó világot látni, mert az ismeretbeli horizontunk is tágul.
A koronavírusról…
A múlt héten borzasztó pánik lett úrrá a magyar embereken, szinte minden boltot kifosztottak, felvásárolták az összes tartós élelmiszert. A koronavírustól való rettegés már egy ok volt, hogy senki ki se menjen az utcára (kis túlzással). A kiállítás díszvendége Olaszország volt, ami köztudottan a COVID-19 vírussal fertőzöttek gyűjtőhelye, ez még egy ok arra, hogy ne jöjjenek az expóra. Én a vasárnap látogattam ki, arra számítottam, hogy egy árva lélekkel sem fogok találkozni a “pánik” miatt – persze ez nem így volt. Igaz, kényelmesen elfértem a standokkal tűzdelt utcácskákban, de boldogan tapasztaltam, hogy az embereket nem tartja otthon a tömeghisztéria. Időseket, fiatalokat egyaránt láttam, családok egész pici gyerekekkel is jót mulattak a rendezvényen, nekik mondjuk még külön játszórészleg is ki volt alakítva.
Talán néhány előadást kellett csak átszervezni, de minden úgy folyt, ahogy kellett. Összességében jó volt a kultúrák kellemes elegyében úszkálni, és néhány órára félretenni a világban zajló ellentéteket.