A múzeum építészetileg a fejlett technológiát ötvözi a kulturális hagyománnyal. A tórusz (forgástest) alakú múzeumot arab kalligráfiával díszített ablakok ölelik körül. A dubaji Jövő Múzeuma azt mutatja be, hogy milyen lesz a világ 50 év múlva. Arra ösztönzi a látogatókat, hogy gondolkodjanak el a bolygó egészségéről és biológiai sokféleségéről.
Sarah Al-Amiri, az Egyesült Arab Emírségek fejlett technológiáért felelős államminisztere és az Egyesült Arab Emírségek Űrhivatalának elnöke szerint a múzeum koncepciója az, hogy a fenntartható jövő és az egészséges bolygó megteremtése nem akadályozhatja a fejlődést és a gazdasági növekedést. Hozzátette: “ez inkább arra ad alkalmat, hogy új lehetőségeket teremtsünk ebből a kihívásból, amellyel mindannyiunknak szembe kell néznünk”.
A múzeum kreatív igazgatója, Brendan McGetrick szerint a klímaváltozás elleni küzdelem nem azt jelenti, hogy vissza kell térni a vadászó-gyűjtögető életmódhoz. De a fejlődés és az innováció folytatása közben tudatában kell lennünk annak, hogy milyen kapcsolat fűz bennünket a bolygóhoz, és annak is, hogy még sok tennivaló áll előttünk – fűzte hozzá
A Jövő Múzeumának látogatóit Aya, egy mesterséges intelligenciával rendelkező idegenvezető kalauzolja. Bemutatja a repülő taxikat, a szélerőműveket és Nap-projektet.
A projekt elképzelése szerint a Holdra számtalan napelemet telepítenek, amelyek a napenergiát a földi csomópontok felé irányítják
A múzeumban mindenütt tetten érhető az arab kultúra hatása: a meditációs térben például az Arab-félszigeten élő törzsek életét megalapozó három elem, a rezgések, a fény és a víz jelenik meg.
A múzeumba 40 dollárba kerül a belépőjegy. Az épületet az Egyesült Arab Emírségekben működő Killa Design építésziroda tervezte. Az építésziroda szerint az épület megkapta a LEED Platinum minősítést, amely a világ leghatékonyabb energia- és környezetvédelmi terveit ismeri el.