Gigafizetést kapnak a mászótársak Kínában, de nem csak az a baj, hogy szépnek kell lenniük
Wendy Chen úgy döntött, hogy megmássza a Taj-hegyet, egy jól ismert kelet-kínai hegyet. Egyetlen problémája volt: nem talált egy úti társat, aki csatlakozott volna hozzá az ötórás túrára. Ahelyett, hogy lemondott volna a terveiről, a 25 éves nő felfogadott egy „hegymászó cimborát”, egy komoly természetjáró tapasztalattal rendelkező fiatalembert, aki elkísérte és támogatta őt az 1500 méteres csúcs magas csúcs megmászása során – írja a CNN.
A kínai nyelvben
„pei pa”, vagyis hegymászó kíséret néven ismertek ezek a fiatal kínai férfiak, akik idegenekhez csatlakoznak a népszerű hegyek megmászása során,
és ezért fizetést kapnak. A trend idén egyre nagyobb népszerűségre tett szert a kínai közösségi oldalaknak köszönhetően.
Sportos fiatalok, gyakran egyetemi hallgatók vagy akár katonai veteránok hirdetik magukat az olyan közösségi médiaplatformokon, mint a Xiaohongshu és a Douyin, profiljaikon feltüntetve magasságukat, fittségi szintjüket és túrázási tapasztalatukat. Általában 200 és 600 jüan (10 ezer és 32 ezer forint) közötti összeget kérnek egy túráért.
A kirándulás során a mászócimborák mindent megtesznek, hogy eltereljék ügyfeleik figyelmét a kimerültség érzéséről, és motiválják őket:
énekelnek, vicceket mesélnek, bátorítják őket, de akár a táskájukat is cipelik, vagy fogják a kezüket, és fizikailag is segítenek nekik.
Chen táskáját végig cipelte a mászócimbora, a hegycsúcshoz közeledve vastag kabátot biztosított neki a hideg ellen, és a menedékhelyre vezette. Majd amikor a nap felkelt, egy nemzeti zászlóval és más kellékekkel készült, hogy Chen megfelelő fotót készíthessen. A szolgáltatás 350 jüanba, vagyis 18 ezer forintba került.
Chen átlagos árat fizetett, ugyanakkor a jóképűbb túratársak magasabb összeget kérhetnek.
A vonzerő is az előnyeik része
– mondja Chen. A mászótársak fő ügyfelei ugyanis még mindig egyedülálló fiatal nők – igaz, ez a tendencia lassan változik.
A kínai átlagbér többszörösét is megkereshetik
Chris Zhang, egy 20 éves egyetemi hallgató idén nyáron élt ezzel a különös pénzkereseti lehetőséggel. Mivel a nemzeti ünnepek miatt megnőtt a kereslet, Zhang az elmúlt három hónapban már mintegy 20 000 jüant, több mint egymillió forintot keresett, miközben ugyanezen időszak alatt néhány osztálytársa mindössze 2000 jüan (107 ezer forint) havi bért kapott ügyfélszolgálatosként.
Van, aki főállásban végzi a mászást. Chen Wudi például közel 40 foglalást vállal havonta, 20 000 jüant keres, ami több mint kétszerese a kínai havi átlagfizetésnek a legfrissebb kormányzati adatok szerint. Az üzlet annyira jól megy, hogy a férfi másik városba költözött, közvetlenül a Taj-hegy lábához.
Alapvetően minden nap hegyet mászok. Néha naponta kétszer vagy akár háromszor is
– nyilatkozta. A hozzá hasonló népszerű hegymászó cimborák az egész országból kapnak megrendeléseket különféle hegyekre, és ő bármilyen hegyet megmászik, ha az ügyfelek fedezik az utazást. A vonzó jövedelem ellenére Chen elismeri, hogy munkája nem biztos, hogy fenntartható, mert fizikailag rendkívül megterhelő.
Nagyon fáj a térdem, ezért lehet, hogy csak néhány hónapig vagy fél évig tudom ezt csinálni.