Kilmartin Glen Oban és Lochgilphead között helyezkedik el, Kilmartin falu mellett, Skócia nyugati részén. A terület 5000 év történelmét öleli fel, számos kőhalommal, faragott sziklákkal, kőkörökkel, erődökkel és kastélyokkal – és itt áll a rejtélyes skót Stonehenge is. Kilmartin Glen-t Skócia egyik legfontosabb neolitikus és bronzkori maradvány lelőhelyeként tartják számon.
A falutól hat mérföldes körzetben több mint 350 ősi emlékmű található.
Az emlékművek között vannak állókövek, valamint egy temető is, amely öt temetkezési kőhalomból áll. Több ezek közül, valamint sok környékbeli szikla csésze- és környomokkal van díszítve.
Kihalt táj rejti a kincseket
Glasgowból északnyugat felé haladva, az Argyll dombjain át vezető úton, a táj fokozatosan egyre kopárabbá és kopárabbá válik. Amint elhagyjuk Loch Fyne-t és Lochgilphead faluját, szemünk elé tárul a Kilmartin Glen. Ez volt az ókori gél királyság, Dál Riata területe a 6-7. században. A látogatókat most mesés dombok, legelésző birkanyájak és hatalmas tölgyesek fogadják – írja a BBC.
A terület történelmi jelentősége hatalmas. Ez a hely ugyanis tele van ősi leletekkel: henge-emlékművek, temetkezési halmok, sírkamrák, kőkörök vannak mindenfelé, sőt, itt található Anglia legtöbb sziklarajza is.
A legutóbbi leltározáskor több mint 800 ősi relikviát számoltak.
Kis területre koncentrálódnak az emlékek
A Kilmartin falu környékén található leletek többsége egy hat mérföldes sugarú körön belül helyezkedik el, amely hihetetlen sűrűséget jelent egy ilyen régészeti kincs esetében. A mezőn öt nagy temetkezési halom alkotja az ősi temetőt, amit a régészek kitartó munkával feltártak.
“Az itt látottak többezer évnyi örökséget hordoznak, és bár most nehéz elképzelni, de ez a terület valaha temetkezési és rituális helyszín volt” – mondta Dr. Aaron Watson, a helyi múzeum régésze.
A rejtélyes skóciai Stonehenge
A terület leglátványosabb leletei a közel 3 méter magas monolittömbök. De hogy miért emelték őket ide? Ezt egyelőre a kutatók is csak találhatják.
A Kilmartin Glen-ben található monumentális kőemlékek körülbelül 5000 évesek, ezzel megelőzik Stonehenge-t és az első egyiptomi piramisokat is.
A kőszentélyek és kőkarikák több helyen is megtalálhatók, és gyakran összefüggésbe hozzák őket az ősi kelta rituálékkal, valamint a csillagászati eseményekkel. Ezek a kövek gyakran sorokban vagy körökben állnak, és egyes kutatók szerint a természetes fény különleges változásait kihasználva építették őket bizonyos rituálékhoz – írja a VisitScotland.