Bár kétségtelen, hogy nincs még egy olyan hely, mint Magyarország: az otthonunk, a Kárpát-medence kincsesládája bővelkedik a kulturális felfedeznivalókban, a lenyűgöző és látványos természeti csodákban. Ennek ellenére, sokak fejében megfordul a külföldre költözés gondolata, ami azonban első pillantásra – főleg az anyagiakat tekintve – ijesztőnek, sőt, talán megvalósíthatatlannak tűnik. Holott több olyan ország is akad, ahol kevésbé kell aggódni a pénztárcánk miatt, hiszen még fizetnek is azért, hogy odaköltözzünk. Ezeket gyűjtöttük most össze!
Spanyolország
A déli ország a gazdag kultúrája, a tökéletes klímája, a tengerpartja miatt évente többmillió turistát fogad, de ez főleg a pezsgő nagyvárosokat, Madridot, Barcelonát, Sevillát és ezek környékét érinti. Még ennek ellenére is bőven akad olyan része Spanyolországnak, ahol a helyieknek egyszerűen szükségük van újabb és újabb külföldiekre, akik letelepednének – olyannyira, hogy ezért még fizetni is hajlandóak. Az országban ráadásul demográfiai krízis van: a nyugdíjas korúak száma folyamatosan és megállíthatatlanul nő, miközben a születések száma csökken. Ez a tendencia különösen igaz a kisebb autonóm közösségekben, mint Asztúria vagy Aragónia. Az észak-spanyolországi
Ponga városában például 3000 eurót, vagyis valamivel több, mint egymillió forintot fizetnek azoknak, akik gyerekkel költöznének ide
– de a szingliknek sem kell megijedniük: nekik 750 ezer forinttal segítenék a beilleszkedést a városba. Ráadásul, ha valaki itt szüli meg a gyermekét – és közvetetten növeli a népességszámot – plusz egymillió forintot kap.
Az Aragónia tartományban található Griegos városában ugyan nem fizetnek azért, hogy odaköltözzünk, de elképesztő kedvezményeket kínálnak: azoknak, akik itt tervezik az életüket,
az első három hónapban teljesen ingyenes lakhatást biztosítanak, utána pedig rendkívül kedvező, nyolcvanezer forintos áron lehet lakást bérelni.
Görögország
Az európai kultúra bölcsőjeként is emlegetik Görögországot, ami az utóbbi években sok nehézségen ment keresztül. Az országot megtépázta a gazdasági válság, de nem kíméli a népességcsökkenés sem:
2010 óta folyamatosan csökken a születések száma és a szakértők szerint a tendencia 2050-ig biztosan nem változik meg.
Épp ezért döntöttek úgy a görögök, hogy akár fizetni is hajlandóak a külföldi állampolgároknak azért, hogy odaköltözzenek – és úgy tűnik, sikerrel is járnak, hiszen Görögország lenyűgöző természeti adottságokkal rendelkezik.
Antikythera szigetén például nagyon szembetűnő a népességfogyás: 2018-ban mindössze huszonnégy lakosa volt a szigetnek, amit a teljes elnéptelenedés fenyegetett. Ezért döntöttek úgy az ortodox egyház helyi képviselői, hogy pénzzel csábítják ide a lakosokat. Azért, hogy az Égei-tenger partján ébredjünk minden reggel és gyönyörködjünk a szinte teljesen érintetlen természet szépségében
a letelepedést követő első három évben havi 190 ezer forintot fizetnek
– ez azt jelenti, hogy harminchat hónap alatt közel hétmillió forinttal támogatják az ide költöző külföldieket.
Olaszország
Évente megközelítőleg hatvanötmillió turista látogat el Olaszországba, ami ezzel a számmal Európa egyik legnépszerűbb úti céljának számít – bár az ideérkező turisták jelentős részét tengerentúliak teszik ki. Az olasz helyzet alapjaiban nagyon hasonlít a spanyolokéra: öregszik a társadalom, csökken a születések száma, ráadásul a fiatalok nagy számban hagyják el a vidéki kisvárosokat, hogy Rómába, Milánóba vagy Nápolyba költözzenek.
A Salentói-félsziget déli részén fekvő Presicce vezetői épp ezért rendkívül komolyan veszik, hogy fellendítsék a helyi gazdaságot. A 2018-as népszámlálás szerint alig hatezer lakosa van a városnak, holott középkori, festői épületek, templomok és paloták szegélyezik az apró, szűk utcákat, amitől olyan, mintha egy film díszletei között lépkednénk. A város elképesztő,
30000 eurós, vagyis 11 millió forintos támogatást ad azoknak, akik hajlandók megvásárolni az itt található, 1991 előtt épült házak valamelyikét.
Ezen felül plusz, ezer eurós juttatás jár azoknak, akik gyermeket vállalnak a városban és egyértelművé teszi, hogy nem terveznek elköltözni.
Új-Zéland
Eddig ugyan csak európai országokban található városokat említettünk, de a módszer, miszerint pénzt kapnak azok, akik beköltöznek egy-egy városkába nem csak a mi kontinensünkön népszerű. Az egyik legmeglepőbb és európai szemmel nézve talán az egyik legegzotikusabb ezek közül nem más, mint Új-Zéland, ami olyan természeti csodákkal várja az ide költözőket, amiket még elképzelni is nehéz. Az ország azonban nem csupán emiatt lóg ki a lista többi szereplője közül:
náluk ugyanis folyamatosan nő a népességszám és nem is ez az oka, hogy megkönnyítik azoknak a letelepedést, akik ideérkeznek.
Egész egyszerűen arról van szó, hogy akadnak az országnak olyan elhagyott területei, ahol kevesen laknak és ebből fakadóan kevés a munkaerő is.
Ilyen például Kaitangata is, ahol mindössze hétszázan laknak. Az úgynevezett Déli-szigeten található kis városkában ugyanis a számítások szerint legalább ezerötszáz főre lenne szükség, hogy megfelelő módon fenn tudják tartani a gazdaságukat. A mesebeli tájak, az elképesztő ételek és a nyilvánvalóan felejthetetlen élmény mellett az új-zélandi kormány még fizetni is hajlandó azért, hogy odaköltözzünk. Bár az eddig említettekkel ellentétben itt
nem arról van szó, hogy készpénzt kapunk az államtól, hanem földterületet és szállást adnak, elképesztő 55 millió forintos értékben.