A Budapesti New York Café tulajdonosa az RTL Híradóban számolt be arról, mennyire megemelkedtek a költségeik, elkerülhetetlen a drágulás. “A következő hónapokban drámai drágulást, három-, négy- vagy ötszörös rezsiár-növekedést várunk, vagy ezt jelzik vissza a szolgáltatók felénk” – mondta Kőrössy Zoltán. Egy debreceni étteremben már háromszor annyit fizetnek az energiáért, mint tavaly, emiatt 10%-kal növelték áraikat másfél hónapja. Ez nem bizonyult elegendőnek, ugyanis további emelésre készülnek – most a munkaerőhiány miatt. A tulajdonos szerint minimum 10%-os nettó béremelésnek kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy a vendéglátósok ne hagyják el a pályát.
Akár 20%-os áremelés
A KSH friss adatai szerint már tavaly 1320 forintba került egy átlagos napi menü az országban, 20%-kal többe, mint 2019-ben, a járvány előtt. Egyetlen év leforgása alatt ugyanekkora áremelés jöhet. A Magyar Vendéglátósok Ipartestületének elnöke, Kovács László is megerősítette: kétszámjegyű áremelkedés várható, 10-15%-ot minimum meg kell lépniük, de lehet, a 15-20%-ot is ahhoz, hogy egyáltalán életben tudjanak maradni.
Ezzel párhuzamosan drágulnak a szállások is. A Szállodaszövetség szerint az jár jól, aki minél hamarabb, akár öt vagy hat hónappal az utazás előtt szobát foglal a nyaralására, ám még így is többet kell fizetnie, mint tavaly. Egy átlagos kétágyas szobáért már előző évben 18210 forintot kértek egy éjszakáért reggelivel a panziókban, amelyekben 34%-os drágulást mért a KSH két év alatt.