Amint azt a Startlap is megírta, algásodik a Balaton vize. A tó nyugati részén már tömegesen megjelentek a cianobaktériumok (kékalgák) a vízfelszínen, sok bejelentés érkezett többek között Alsóbélatelep, Fonyód, Balatonmáriafürdő, Balatongyörök, Vonyarcvashegy, Balatonfenyves, Balatonszárszó, Balatonszemes, Balatonboglár térségéből az Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetéhez (BLI) arról, hogy szabad szemmel jól látható algavirágzást észleltek a partok mentén. Mit lehet tenni és mennyire veszélyes a Balatonban elszaporodott kékalga? A tihanyi intézet munkatársa, Dr. Somogyi Boglárka az RTL Reggeliben adott választ a kérdésekre.
Méreganyagot termelhetnek
– Kezdjük azzal, hogy algák minden egyes víztérben vannak, ez teljesen természetes jelenség, fontosak is, hiszen ők alkotják a vízi élet alapját. Ugyanakkor ha nagy mértékben elszaporodnak, akkor okozhatnak vízminőség-problémát. Közülük is van egy csoport, a kékalgák vagy más néven cianobaktériumok, amelyek képesek olyan méreganyagok, toxinok termelésére, amelyek problémát okozhatnak – kezdte a Reggeliben Dr. Somogyi Boglárka, hozzátéve: alkalmanként figyelhető meg a jelenség, elsősorban a part közeli régiókban, lokálisan nagyobb tömegben jelennek meg ezek az algák.
– Jelen pillanatban azt mondhatjuk a Balatonra, hogy a nyugati területen sincs jelen olyan nagy algatömeg, amely veszélyeztetné a fürdést, ugyanakkor nagyon sok bejelentést kaptunk. Ezek a cianobaktériumok képesek felúszni a víz tetejére és ott összegyűlni nagy tömegben, a parti régióban összesodródnak és tényleg a víz felszínén látható egy ilyen zöldes-kékes színű réteg.
A Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa azt is elmondta, mi okozza az algák szaporodását.
– Az algák szaporodásához elsősorban tápelemekre, a Balaton esetében foszforra van szükség. Ez történt régen, 4 évtizeddel ezelőtt is, amikor nagy tömegben voltak jelen a tóban, a külső terhelés történt abban az időben – például a szennyvízből kerülhet a vízbe foszfor. Az elmúlt években nem ez történt – bátran kijelenthetjük, hogy nem kapott semmiféle terhelést a Balaton. Valószínűleg az történik, hogy a 4 évtizeddel ezelőtt felhalmozódott tápanyagok kerülnek most vagy az elmúlt évekből újra elő, mégpedig az üledékből. Az algák nagyon picik, egy fonal egy ezred milliméter vastagságú, arra nincs lehetőség, hogy megtisztítsuk a tavat. Arra van lehetőség, hogy azt a tápanyagmennyiséget, amely az ő szaporodásukhoz szükséges, ezt visszafogjuk valamilyen módon. Most a vízügy azzal próbálkozik, hogy az üledékfelszínt kotorják, mert azt gondoljuk, onnan szabadul fel.
– Mind fürdés és ivóvíz szempontjából veszélyes, ha ezekkel a toxinokkal, méreganyagokkal találkozunk. Fürdésnél bőrirritációt, érzékenyebbeknél szemgyulladást okozhat, gyerekeknél vigyázni kell, hogy ne igyanak túl sok vizet…
A szakértő azt is elmondta, hogy még el sem kezdődött az “algainvázió”, az időjárás fogja megmutatni, hogy elszaporodnak-e olyan mértékben, hogy veszélyes lehen a fürdés. Az eddigi csapadékos időjárás nem kedvezett az algáknak, azonban a szélcsendes, meleg időszak elősegíti az elszaporodásukat.