Emberi arcot ábrázoló faragványt és bronzkori leleteket tártak fel Kazahsztánban egy régészeti kutatás során. A felfedezéseket az Akmolai és a Pavlodari területen tették.
View this post on Instagram
Egy titokzatos régészeti lelet került elő Kazahsztán Akmola régiójában. A tűzoltók egy emberi arcot ábrázoló sziklába vésett történelmi leletre bukkantak – írja az Arkeo News.
A műemléket azonnal régészek kezdték el vizsgálni. A szakértők szerint nehéz megállapítani, hogy az melyik korszakhoz tartozik.
Megoszlanak a vélemények
A szakértői vélemények eléggé megosztottak az ereklye eredetét illetően. Egyesek azt állítják, hogy a kő a bornzkorból származik, mások a türk időszakra datálják a létrejöttét. Sergey Yarygin, az Alkey Margulan Intézet vezető tudósa megjegyezte, hogy hasonló faragványokat találtak közép-ázsiai és kelet-európai bronzkori településeken is, így az ereklye pontos származási kora bizonytalan marad.
Azt is kiemelte, hogy hasonló ábrázolások jelen voltak a szibériai korai vaskorban, és a középkori türk kultúrákban is, de akár a közelmúltból is származhat a lelet.
A lelet várhatóan magára irányítja majd a tudományos szféra figyelmét, és akár további régészeti kutatásokat is ösztönözhet a területen. Fontos felfedezések a bronzkorból a Pavlodar régióban.
Nem ez az egyetlen érdekesség
A Pavlodar régióban található Koktasznál is számos ritka és értékes tárgy került elő a Pavlodari Pedagógiai Egyetem kutatói által végzett régészeti ásatások során. Itt több mint 20 temetkezési halom is van, ezek közül néhány a szaka időszakból származik. Közöttük a legjelentősebb egy bronz lándzsahegy a Krisztus előtti 13. és 8. század közepéről. Ezt a lándzsahegyet egy másodéves hallgató tárta fel.
Címlapfotó: Getty Images