Utazni, felfedezni, élményeket gyűjteni mindenki szeret. Az utazás az egyik legfantasztikusabb hobbi, amely nem csak boldoggá tesz, de fel is tölt energiával. Ha azonban olyan úti célt választunk, ahol hatalmas a tömeg, akkor könnyen előfordulhat, hogy elmegy a kedvünk az egésztől.
Nyáron jellemzően mindenhol nagy a tömeg Európában. Ez nem csak annak köszönhető, hogy jó az idő és meleg van, hanem annak is, hogy a családosok is ekkor utaznak a nyári szünet miatt. Tehát bárhová is utazunk Európán belül ebben az időszakban, szinte biztos, hogy nagy lesz a tömeg. Tavaly augusztusban utaztam Albánia egyik híres tengerparti üdülőhelyére, Ksamilra, azt remélve, hogy talán nem lesz nagyon zsúfolt a kisváros, hiszen Albánia nem a legnépszerűbb európai úti cél. Nagyot tévedtem – annyira nagy volt a tömeg, hogy képtelenség volt üres napágyat találni a parton!
Egyes európai városokban még a főszezonon kívül is tömegre lehet számítani. Ilyenek értelemszerűen a nagyvárosok, mint például London, Párizs, Barcelona, Milánó, stb. Ezek a városok talán mindenki bakancslistáján előkelő helyet foglalnak el, viszont semmiképpen se érdemes a nyár kellős közepére időzíteni az utazást. Utazzunk inkább januárban, februárban, esetleg októberben vagy novemberben. Jellemzően ezek a legkevésbé turistás hónapok.
Ha igazán különleges úti célra vágyunk, ahol nem fogunk lépten-nyomon emberekbe botlani, akkor a Kaukázus országai – Grúzia, vagy Georgia, Örményország és Azerbajdzsán – tökéletes választás. Szerencsére mindegyik elérhető fapadossal akár Budapestről, akár Bécsből, így az odajutás sem bonyolult.
Ezekre az úticélokra általában a repülőjegy a legdrágább – 50 ezer forint alatt már jó árnak számít -, viszont minden máson sokat lehet spórolni. Egy egész napos vezetett túra 10-15 ezer forintba kerül, egy éjszaka szállást pedig már 10 ezer forint alatt foglalhatunk – és itt nem hálótermes hostelre gondolok. Az étkezés sem kerül sokba, jellemzően 5 ezer forintból bőven jóllakhatunk egy étteremben.
Georgia
Georgia – vagy más néven Grúzia – egy gazdag múltú dél-kaukázusi ország, mely tökéletes úti cél a természet kedvelőinek. Az ország nagy része hegyvidéki területen fekszik, így számtalan túraútvonal található errefelé. A természet szépsége lenyűgöző Georgiában: a gyönyörű hegyek mellett az országnak kijárata van a Fekete-tengerre, így nyáron akár fürdeni is tudunk a kavicsos tengerparton.
Ha pihenni és fürdeni szeretnénk, akkor Batumit érdemes meglátogatni, amely egy modern város felhőkarcolókkal. Ha természetkedvelők vagyunk, akkor a Kazbegi-hegység, Ushguli és Mestia települések, Gudauri síközpont, Martvili és Okatse kanyonok a tökéletes választás, ha pedig a történelem iránti rajongásunknak szeretnénk eleget tenni, akkor ajánlott Grúzia kolostorait és történelmi városait szemügyre venni.
Georgia nem csak a természeti látványosságairól, de a borairól és konyhájáról is méltán híres, a gasztroturizmus rajongóinak egyik kedvenc országa. A hinkali, hacsapuri, pkhali a legnépszerűbb grúz fogások közé tartoznak. A grúz borok pedig feltehetően a történelem legrégebbi borai, az ország keleti részén található a legrégebbi szőlővidék.
Tbiliszi, az ország fővárosa, igazán pozitív csalódás volt számomra: fantasztikus a város hangulata, nagyon sok a látnivaló, nincsenek elszállva az árak, és még a helyiek is vendégszeretők. Ha Tbilisziben járunk, mindenképpen érdemes kipróbálni a híres kénes fürdőket.
Georgia másik előnye a többi kaukázusi országhoz hasonlóan az, hogy nem túl drága. Budapestről közvetlen járattal juthatunk el az országba hetente háromszor.
Azerbajdzsán
Azerbajdzsán az “örök tűz országa”. Az egyik legizgalmasabb desztináció a Wizz Air hálózatában, a keleti kultúrák iránt érdeklődők számára különösen vonzó lehet. Az ország fővárosa Baku, melynek belvárosát impozáns, modern épületek, néha már-már üresnek tűnő terek alkotják.
Baku olyan, mint egy európai és ázsiai nagyváros keveréke: a belváros tiszta, rendezett, a külvárosi részein pedig inkább a káosz uralkodik – ami különösen izgalmassá teszi Bakut, mint úti célt.
Bakuban mindenképpen nézzük meg a Heydar Aliyev Kulturális Központot, amelyet a híres Zaha Hadid tervezett; a szőnyeg múzeumot, az óvárost, a tűztornyokat (“Flame Towers”) és Mini Velencét.
De persze Azerbajdzsán nem csak Bakuból áll. Ha csak pár napra utazunk az országba, akkor érdemes időt szánni a fővárostól nem messze található látnivalókra. Ilyen például a több ezer éves sziklarajzokat rejtő Gobusztán nemzeti park, amely Világörökség védelmét élvezi 2007 óta; a Yanar Dag, azaz “égő hegy”, ahol a tűz sosem alszik ki a hegy alatt található olajmezőknek köszönhetően; vagy a híres iszapvulkánok – és ez csak néhány említésre méltó látnivaló a sok közül.
Örményország
Örményország fővárosa, Jereván Bécsből érhető el közvetlen járattal, de ez ne gátoljon meg senkit abban, hogy felfedezze ezt a fantasztikus országot. Örményország igazi kultúrsokkot tud okozni. Az ország fővárosában, Jerevánben sétálni felér egy időutazással: sok a Szovjetunióból megmaradt metróállomás, lépten-nyomon Ladákba botlunk, a belvároson kívül pedig rengeteg a lepukkant épület. A belváros ezzel szemben nyüzsgő, modern és izgalmas.
Sehol nem láttam még annyi kolostort, mint Örményországban, melyet nevezhetnénk a kolostorok országának is. Híres kolostorai jellemzően természethez közeli, idilli, egyben vadregényes környezetben helyezkednek el. Leghíresebbek közé tartozik a Geghard, Khor Virap, Noravank, Sevanavank.
Örményország emellett fantasztikus természeti kincsekkel rendelkezik: itt található az 1900 méteres magasságban fekvő Szeván-tó, mely az egyik legjelentősebb a világ magasan fekvő nagy tavai között; az Örményország Svájcának nevezett Dilijan kisváros, amely egyedi ökoszisztémával rendelkezik; a “Kövek Szimfóniájának” (Symphony of the Stones) nevezett egyedülálló természeti képződmények, a bazaltorgonák – hogy csak néhányan említsünk. A Bibliából ismert Ararát-hegy csúcsa ugyan Törökország területén fekszik, viszont a hófödte hegycsúcsok fantasztikus látványt nyújtanak Örményország területéről.
Az örmény konyha jellegzetes ízvilágában érződik az asszír, perzsa és görög hatás is. A legnépszerűbb ételek közé tartozik a dolma (szőlőlevélbe tekert rizs/hús), a gata édeskenyér, lavash kenyér, joghurt leves, garni yarakh (töltött padlizsán).