A katasztrófaturisták kedvenc helyei - magyarországi úti cél is van köztük
Katasztrófaturizmus – talán többen vannak azok, akiknek először a fényképezőgépeket vadul csattogtató illetlen turisták és az érzéketlen, mosolygós Insta-posztok ugranak be a fogalom hallatán. Holott a halál, a tragédia és a katasztrófák már évszázadok óta vonzzák az embereket – gondoljunk csak a gladiátorviadalokra vagy nyilvános akasztásokra -. A kíváncsinak tűnő szemlélődőkben pedig olykor komoly lelki folyamatok is lejátszódhatnak.
Katasztrófaturizmus – mindenképp rossz?
Tulajdonképpen a katasztrófaturizmus fogalmának meghatározása sem olyan egyszerű.
Az angol ugyanis különbséget tesz aközött, ha valaki például egy természeti katasztrófa bekövetkezte után nem sokkal (disaster tourism) látogat valahova, és azok a turisták között, akik több évtizeddel korábbi mészárlás vagy kínzás helyszínére (dark tourism) utaznak el.
A magyar viszont mindkét jelenségre a katasztrófaturizmus kifejezést alkalmazza.
Sőt, mindkettőre láthattunk is már példát Magyarországon. Az előbbihez tartozott, mikor a Hableány katasztrófája és kiemelése során nagy számban jelentek meg szemlélődők a budapesti Margit hídnál és a rakpartnál. Az utóbbihoz több helyszínt is említünk majd később.
Mint a Verdict felméréséből is kiderült, rengeteg oka lehet annak, hogy valakit érdekel a katasztrófaturizmus. A megkérdezettek több mint fele tartotta tanulságosnak az ilyen úti célok meglátogatását, míg 48 százalék azt állította, hogy azért utazott el egy-egy érintett helyszínre, hogy tisztelegjen az áldozatok előtt. Az intellektuális nyitottságon túl az utazókat motiválhatja még élménykeresés, politikai véleménynyilvánítás, a halállal való szembenézés, de akár személyes okok is.
Nem a jelenség okozza a bajt, hanem a tiszteletlenség
A katasztrófaturizmus önmagában tehát nem jelent rosszat. A problémát inkább az okozza, hogy a szemlélődők olykor megfeledkeznek arról, hogy épp hol járnak. A legtöbb helyszín nagyon fájdalmas eseményről emlékszik meg, így a nem megfelelő öltözék, viselkedés – vagy akár csak egy röhögős Insta- vagy Facebook-poszt – nagyon bántó lehet.
Ez egyeseknek akár felesleges papolásnak is tűnhet, de 2019-ben például az Auschwitzba látogatókat kellett az emlékhely tiszteletben tartására felszólítani, miután tiszteletlenül viselkedtek. Shahak Shapira izraeli-német művész pedig Yolocaust címmel indított projektet 2017-ben, amely a berlini holokauszt-emlékműnél készített helytelen szelfiket dokumentálta.
Egyre nagyobb érdeklődés várható
Az internet, az okostelefonok és a közösségi média ennek ellenére egyre vonzóbbá teszi a katasztrófaturizmust. Egy kutatás szerint turisztikai piac globális értéke 2031-re elérheti a 43,5 milliárd dollárt. A népszerűség növekedéséhez pedig jelentős mértékben hozzájárul a Z generáció.
Emellett meg kell jegyezni, hogy a sikeres tévéműsorok is ráirányították a figyelmét egyes úti célokra az utóbbi időben.
Jóval nagyobb számban érkeztek turisták a csernobili atomerőmű közelébe, miután megjelent az HBO atomkatasztrófáról készült minisorozata. A Netflix Narcos című sorozatának sikerét követően pedig megnőtt a látogatók száma Pablo Escobar szülővárosában, Medellínben.
Legnépszerűbb helyszínek a közelben: Ausztria, Horvátország, Csernobil
A közeli helyszínek közt az egyik leghíresebbnek kétségtelenül az Ukrajna északi részén található Pripjaty városa számít. A helyszín évente több mint 10 000 látogatót vonz az Amateur Traveler szerint. Az 1986. április 25-én bekövetkezett csernobili atomkatasztrófa a történelem legsúlyosabb atomerőmű robbanása, amely után több tízezer embert evakuáltak a városból. Pripjatyba lépni a turisták szerint épp olyan, mintha mintha épp egy posztapokaliptikus filmbe kerültek volna.
Nem sokaknak kell bemutatni az auschwitzi tábort sem. A tábor, ahol több mint 1,1 millió ember, többségében zsidó vesztette életét, ma a békés megemlékezés helye. Ennek ellenére még most is sok turista érez gombócot a torkában, miközben az áldozatok személyes tárgyait nézegeti vagy a fából készült barakkok közt sétálgat.
A szomszédos Horvátországban bőven lehet válogatni a helyszínek közt.
Ilyen a horvát fővárosban található Zágrábi rakétatámadások emlékközpontja, a Villa Rebar, ami Ante Pavelić, a horvát usztasák náci vezetőjének villája volt, illetve a ma elhagyatott Brestovac Szanatórium. Az épület a 20. században a tuberkulózisban szenvedők egyik legjobb ellátó intézménye volt, később pedig katonai kórházként funkcionált.
A Horvátország függetlenségéért 1991 és 1995 közt vívott háború egyik leginkább sújtott helyszínének Vukovárt tartják. A város a szerb-horvát határ közelében van, és a területén sok emlékmű és háborúval kapcsolatos helyszínre bukkanhattok. Ilyen az Ovčara tanya, ahol horvát hadifoglyokat és civileket gyilkoltak meg, vagy az ostromolt helyi kórház alagsori szobáinak rekonstrukciója.
A leghíresebbnek ugyanakkor talán mégis a „horvát Alcatraz” névre is keresztelt börtönsziget számít. Goli otok viszonylag északon, Krk és Rab szigete közt fekszik. A börtönt Jugoszlávia politikai foglyai számára hozták létre.
View this post on Instagram
Ausztriában szintén nem nehéz belekóstolni a katasztrófaturizmusba. Hallsatt a Szent Mihály kápolnai csontházáról hírhedt, míg egy középkori kastély, a Moosham boszorkánypróbák és vérfarkasvadászatok otthonaként szolgált. A legsötétebb múltú helyre mégis a Felső-Ausztria tartományban lévő Alkovennél bukkanhattok. Itt található a Hartheim, azaz a kastély, ahol a nácik fizikai és szellemi fogyatékkal élőket kínoztak és gyilkoltak meg.
View this post on Instagram
Szlovéniában a Kobarid Múzeumhoz érdemes ellátogatni. Az intézmény a véres isonzói front eseményeit mutatja be. A múzeum egyébként már több díjat is nyert.
Aztán ott van Szerbia. Belgrádban több olyan épületen is megakadhat a szemed, amelyek még most is magukon viselik a NATO 1999-es bombázásának nyomait. Az újvidéki Sajmište koncentrációs és megsemmisítő tábor a második világháború idején működött. A belgrádi Banjica negyed múzeuma pedig a banjicai koncentrációs tábor foglyainak és áldozatainak állít emléket.
Katasztrófaturizmus Magyarországon
Ha érdekel a katasztrófaturizmus, egy külön angol nyelvű blogot – a dark-tourism.com oldalt – működtetnek a jelenségről. Ha épp egy idegen országba utazol, itt többek között rákereshetsz arra, hogy mely helyszínek számítanak érdekes állomásnak a katasztrófaturizmus szempontjából, értékelik az úti célokat, emellett érdekes információkat is olvashatsz róluk.
Azonnal kíváncsiak is lettünk, hogy Magyarországot megemlítik-e az oldalon.
És igen, nálunk is van mit megszemlélniük a katasztrófaturistáknak. A budapesti Andrássy úton lévő Terror Háza Múzeumot és a szintén fővárosban található Apród utcai Semmelweis Orvostörténeti Múzeumot több forrás is említi.
View this post on Instagram
De több helyen szerepel például a XXII. kerületi Memento Park, a Budai Vár alatt található Sziklakórház Atombunker Múzeum, és Magyarország egyik leginkább meghatóbb alkotása, a Cipők a Duna-parton budapesti holokauszt-emlékmű.