Az év vége, a karácsony és a szilveszter körüli időszakban a főszerep a pihenésé – legalábbis ideális esetben. Sokan ugyanis úgy élik meg az év utolsó hónapját, mint egy őrült, véget nem érő rohanást, amit körülleng a stressz, a feszültség. Ez persze bizonyos szempontból érthető is, hiszen ilyenkor mindannyian egy kicsit maximalistábbak vagyunk:
azt szeretnénk, hogy a rokonaink, a szeretteink boldogan mosolyogjanak a tökéletesen feldíszített karácsonyfa alatt, miközben édesen bekúszik a levegőbe a bejgli illata.
Ilyen jelenet azonban sajnos jellemzően csak a hollywoodi filmekben van. Épp ezért, hogy elkerüljék a csalódást, egyre többen döntenek úgy, hogy az ünnepek során elutaznak és távol az otthonuktól töltik ezt az időszakot. Devajon miért fontos, hogy néha elszökjünk a hétköznapok problémái elől és milyen jótékony hatása van annak, ha tudatosan távol tartjuk magunkat a karácsonyi stressztől?
Ünnepek = stressz
Nehéz lenne megmondani, hogy pontosan milyen összefüggés van a karácsonyi időszak és a feszült hangulat között, de az biztos, hogy decemberben az emberek nagy többsége sokkal stresszesebb, mint az év más szakaszában. Egy amerikai kutatás szerint az emberek 89 százaléka érzi azt, hogy ilyenkor nagyobb rajta a nyomás, amit két okra vezetnek vissza: az anyagi helyzetükre és az attól való félelemre, hogy összevesznek a családtagjaikkal.
-Évtizedeken keresztül visszük tovább azt a beidegződött szokást, hogy az ünnepet az jelenti, hogy együtt a család, közösen főzünk, díszítjük a fát, dekoráljuk az otthonunkat és ajándékokkal lepjük meg a másikat.
Ez egy nyomás, egy teher, ami azt üzeni: “szedd össze magad, kell a nagy fa, kell a hatfogásos menü, kellenek a tökéletes ajándékok”.
Túl sok a “kell” az ünneppel kapcsolatban és ez olyan szorongást, olyan stresszt szül az emberben, ami képes maga alá gyűrni – mondta lapunknak dr. Makai Gábor, klinikai szakpszichológus.
Másképp gondolkodunk az ünnepről
Épp ezért döntenek úgy sokan, hogy egyszerűen elmenekülnek ez elől a nem kívánatos stressz elől – és emiatt van az is, hogy évről-évre már december elején megtelnek a szállodák, apartmanok az ünnepi időszakra.
-Szerencsére egyre többen mernek szakítani ezzel a hagyománnyal, egyre többen fordítanak hátat ezeknek az elvárásoknak – folytatta a szakember. – Az ünnep jelentőségéről kezdünk el másképp gondolkodni, hiszen
végső soron az lenne a lényeg, hogy mi jól érezzük magunkat.
Egyáltalán nem negatív az, ha megtörjük ezeket a kötelezőnek hitt tradíciókat és élünk azzal a lehetőséggel, hogy máshol, másmilyen körülmények között töltjük az ünnepet. Az ünnepet egyébként is mindenkinek úgy kéne tölteni, ahogy neki kényelmes: erre nincs egyféle, mindenkire ráhúzható norma.
Van, aki nagy családi körben, főzéssel és készülődéssel lesz elégedett, más pedig azzal, ha ezekkel a dolgokkal egyáltalán nem kell foglalkoznia.
Tegyünk a lelki egészségünkért az ünnepek alatt is!
A szakpszichológus szerint egy utazás az ünnepek alatt egyfajta ajándék önmagunknak, amire akár egész évben is spórolnak az emberek.
-Akárhogy is nézzük, az infláció, gazdasági bizonytalanság jelen van és nehezebben élünk, mint eddig. Matekozni kell, hogy kijöjjenek a számlák, hogy fenntartsuk azt az életszínvonalat, amit megszoktunk. Mégis,
sokan összehúzzák a nadrágszíjat, spórolnak és azt tűzik ki célul, hogy saját magukat ajándékozzák meg
– részletezte a szakember.
– Ez pedig nagyon sokat hozzá tud tenni az önbecsüléshez: én dolgoztam meg érte, én értem ezt el és én is élvezem a munkám gyümölcsét. Ráadásul az ünnepi időszakban a feszültség, a stressz sokakat tényleg annyira legyűr, hogy képesek akár hitelt is felvenni, például azért, hogy megvegyenek valamilyen ajándékot és ezzel megfeleljenek az elvásároknak. Épp ezért, ha az év végén magunkat lepjük meg egy utazással és ezzel még a felesleges szorongástól is megóvjuk magunkat, akkor biztosan jót tettünk a lelki egészségünk megőrzéséért.