Hatalmas, gyorsan terjedő erdőtüzek tarolták le a kanadai Jasper történelmi város felét, és a lángokat még mindig nem sikerült megfékezni, miközben a tűzoltók próbálnak minél több épületet megmenteni – számolt be a BBC a helyi hatóságok közlése alapján.
A nyugat-kanadai Jasper Nemzeti Parkban található városban teljes utcákat tett a földdel egyenlővé a tűz. A pusztításról készült felvételeken látható, hogy az egykori házak helyén parázsló törmelék és elszenesedett autók maradványai hevernek.
Halálesetekről nem érkezett jelentés, ugyanakkor mintegy 20 000 turista és 5000 lakos menekült el az Alberta tartományban található hegyvidéki területről, amely évtizedek óta rendkívül népszerű a turisták körében. Csütörtöki sajtótájékoztatóján a könnyeivel küszködő Danielle Smith albertai kormányzó azt mondta, hogy az épületek „potenciálisan 30-50 százaléka” megsemmisült. A település megélhetése főként a turizmusra támaszkodik, évente mintegy 2,5 millió ember látogat el a parkba és a közeli Banff Nemzeti Parkba.
A BBC újságírója a helyszínen tartózkodott, amikor felcsapott a tűz hétfőn. “A vihar kegyetlen volt, az ég sötétvörösre változott, korbácsoló szél, heves eső és villámlás volt” – fogalmazott. “Mi vagyunk az utolsó utazók, akik Jaspert teljes szépségében láthatták” – tette hozzá.
A világ minden tájáról több száz tűzoltót vezényeltek ki, hogy segítsenek az oltásban, de a károk mértéke továbbra sem ismert pontosan. A tüzet egy villámcsapás okozta, majd szerdán késő este erős széllökések hatására fokozódott.
Mike Ellis, Alberta közbiztonsági minisztere elmondta, hogy a tűz 5 km-re volt Jasper városától, amikor a szél “kevesebb mint 30 perc alatt” a városba fújta.
Senki sem számított arra, hogy a tűz ilyen gyorsan, ekkora méretben és ilyen gyorsan fog támadni
– nyilatkozta a miniszter.
Az előrejelzések szerint csütörtökön késő estére eső várható.
Tavaly rekord nagyságú, 2,2 millió hektárnyi terület égett le Albertában március 1. és október 31. között.
Albertán kívül több mint 45 aktív tűz van Brit Kolumbiában, és tüzek égnek az Egyesült Államokban Kaliforniában, Oregonban, Washingtonban, Montanában és Utahban.
Az elmúlt két évtizedben valójában világszerte csökkent a tüzek száma. A kutatók szerint azonban az éghajlatváltozás miatt a Föld északi részein több villámlás érheti az erdőket, ami növeli az erdőtüzek kockázatát.