1. A tihanyi kálvária, avagy a tihanyi szabadtéri kiállítás
Régi fotók alapján elmondható, hogy korábban kidolgozottabb volt a tihanyi kálvária három keresztje körüli terület, kicsit látványosabb panoráma is volt a kálváriáról, azonban néhány éve újra van tihanyi kálváriánk képzőművészeti alkotásokkal, stációk legvégén a megtalált, és visszaszállított szobrokkal, valamint csodálatos kilátással. Szóval most újra lehet mászni, lehet fentről letekinteni a Tihanyi Apátságra, hisz gyönyörű a kilátás, lehet szabadtéri kiállítás feelinget megélni: a tizennégy stáció olyan, mintha egy kiállítást néznénk végig.
2. A vöröstói kálvária tetejéről csodálatos látvány tárul eléd
Ha felsétálsz a vöröstói kálvária kápolnájához, és visszafordulsz, elámulsz a látványtól. Belesüppedsz a természet harmóniájába.
Ha tiszta a levegő, láthatod Vázsonykő várát, a Kab-hegyet és a déli Bakonyt.
Az 1700-as évek végén nagy divat lehetett a kálvária-állítás, mert a barnagihoz (következő bemutatott kálvária) hasonlóan a vöröskői kálvária, és kápolna is ekkor épült. A vöröskői kálvária 14 darab, 3 méter magas stációból áll, itt a stációkban elhelyezett alkotásokat nem kortárs művész (mint Barnagon), hanem egy 1916 körül élő művész alkothatta. Ezeket a gyönyörű, festett bádogképeket láthatod ma is/most is.
3. A barnagi kálvária, ami majdnem az enyészeté lett
Barnag Tihanytól 19 km-nyire, északra található. A barnagi kálvária pedig Veszprém megye legrégebbi, számos archaikus vonást őrző keresztútja.
A barnagi kálvária valóságos ritkaság a szakrális építmények sorában.
8 stáció, a végén áll kápolna; minden stáció egy-egy művészeti alkotás, jelen esetben Somogyi Győző Kossuth-díjas grafikus és festő munkája. A kálvária írásos feljegyzések alapján az 1700-as évek végén került ide, az 1960-as években az állagromlás miatt kezdeményezték az értékes műemlék-együttes bontását, amit akkor az Országos Műemlékügyi Felügyelőség nem engedett, így 2003 és 2012 között az egyre rosszabb állapotba került kálvária teljes felújításon esett át. Az egyedi stáció-alkotásért, és a csodálatos tájért érdemes ide kattintani.
4. Szinte megmozdulnak, olyan élethűek a tatai Kálvária-domb szobrai
Az eddigi legszebb kálvária-dombi kálvária szobrot/szoborcsoportot Tatán találtuk. Csodálatos alkotás, talán a tihanyi kálváriadomb tetején található szobrok kidolgozottsága vetekszik a tataiéval. A tatai kálvária szoborcsoport annyira, de annyira életszerű, az emberi test vonalait, arányait, mozdulatait hűen követő alkotás – valódinak láttatott még a ruhák esése is -, hogy tulajdonképpen ha ezeket a szobrokat képzeletben kifested, felruházod színekkel, mozdulatokkal, időutazol, és ott vagy Jézus keresztre feszítésének legvalószínűbb időpontjában, 33. április 3-án pénteken, Jeruzsálem határában a Kálvária-dombon papucsban, válladon átvetett vászonruhában sokad magaddal.
Ha nem akarsz annyira messzire utazni az időben, hanem csak – szintén képzeletben – bámészkodni szeretnél Schweiger Antal, az alkotó műhelyében az alkotási folyamata alkalmával, akkor is több mint 250 évet kell visszautazz az időben. Hogy a szobrász épp Jézus Krisztust, vagy a keresztje tövében látható Mária Magdolnát, a szoborcsoport oldalain található Szűz Máriát, Szent János apostolt, vagy esetleg a fatörzs jellegű keresztre feszített latrok alapját mintázta meg időutazásod alkalmával, rád bízzuk.
Tudd, hogy amikor elsétálsz a tatai Kálvária-domb tetején található kápolna mellett (az is van), és szemrevételezed a szoborcsoportot, 1958 óta országos jelentőségű természetvédelmi területen, sőt, Tata legmagasabb pontján, kilátó/kitekintő helyen (is) jársz.
5. Itt gejzírkúpon sétálhatsz fel a kálvária-domb tetejére
Budaörsön két szakrális-vallási helyre is felsétálhatsz. A egyik a budaörsi Kálvária-domb – 173 m -, a másik a Kő-hegy – 235 méter -.
Ha a Kálvária-dombot választod, szabályos alakú gejzírkúpon sétálhatsz. Tetejére babakocsival is bejárható szerpentinen vezet az út, stáció-alkotásokkal megtűzdelve. Szabadtéri kiállításban lehet részed itt is, amíg felérsz a csúcsra. A stáció alkotások jelen esetben színesek: ólomüveg alkotások. A budaörsi Kálvária-domb egyedisége még a gejzír-kúpi séta, és a nagyon színes ólomüveg stációs-alkotásokon kívül, hogy nem a dombtetőn, hanem a domb aljában, a kiindulóponton található a kápolna.
+1. Ha felsétálsz a budaörsi Kő-hegyre…
Mivel találkozhatsz, ha felsétálsz budapesti Gellért-heggyel azonos magasságú budaörsi Kő-hegyre, a 240 kényelmes lépcsőn keresztül történő „hegymászás” után? Például a a Mária (vagy Wendler) kápolnával – hisz gyakorlatilag beleütközöl -, kereszttel, Szentháromság-szoborral, lezárt barlangrésszel (Wendler Ferenc miután megépíttette a kápolnát, felköltözött ide, a barlangba és remeteséget fogadott), sírhellyel a kápolna mögött (Wendler Ferenc ide akart temetkezni sehova máshova), „dolomit-fennsíkkal”, szél, eső és jég formálta sziklákkal, papírsárkányt eregető gyerekekkel, szendvicset majszoló családokkal, hátizsákos kirándulókkal, és valami csodálatos kilátással…