Füri András közölte, a Költő utca 21. szám alatt található Jókai-kert fejlesztésének fő célja, hogy ne csak a diákok, hanem a felnőttek körében is “egy nagyon kedvelt pihenő- és látógatóhely” alakuljon ki. A fejlesztés tervei elkészültek, az engedélyeztetési eljárások lezajlottak, a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárást várhatóan májusban írják ki. Füri a Steindl-villa felújítását ismertetve elmondta: az épület rekonstrukciója mellett a beruházás során verandát és rendezvényteraszt is kialakítanak, valamint megépítik a látogatóközpont fogadóterét, ahol zöld bolt, mosdók, és catering helyiség lesz. Az új épület és a villa között egy átjáró létesül, a fogadótér emeletén irodák lesznek, és építenek egy tároló épületrészt is.
Madárgyűjtemény és megújuló gyümölcsöskert
A villában az európai uniós jelentőséggel bíró, Natura 2000 hálózatba tartozó természetvédelmi területeket, valamint Magyarország madárvilágát bemutató természetismereti kiállítást, foglalkoztató- és előadótermeket alakítanak ki. A kiállítás magját az igazgatóság országos viszonylatban is egyedülálló, közel 500 tételes madárpreparátum-gyűjteményének egy része alkotja majd, erre alapozva a látogatók játékos és interaktív személtető anyagok, információs eszközök segítségével, élményszerűen ismerhetik meg Magyarország és a Kárpát-medence fészkelő madarait.
Füri András elmondta, a projekt keretében Jókai Mór egykori – ma történelmi kertként természetvédelmi oltalom alatt álló – gyümölcsöskertje is megújul. A kertben a régióra jellemző lágy és fás szárú növényeket ültetnek. Az igazgatóság irodaépülete és a Jókai présház környezetében a történeti, műemléki jelleg lesz domináns, a kert felső részében a természeti folyamatok bemutatása, valamint az ökoturisztikai funkciók lesznek hangsúlyosak.
A kerti utak felújítása mellett a kert többek között új parkbútorokkal, madáritatókkal és egy detektívüveges madárlessel is gyarapodik. A kertet jelenleg elcsúfító, leromlott fizikai állapotú és megjelenésű faépületeket lebontják.
Helyükön parkolóhelyek, fedett kerékpártároló és pavilon létesül. Megújul a kert bejárata is: a látogatókat a jövőben reprezentatív vendégbejárati kapu fogadja majd. A projekt érinti a Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtárat is, amelynek a nemzeti parki igazgatóság épülete ad otthont. A gyűjtemény egy jelentős részét digitalizálják és egyes könyvritkaságok a Natura 2000 kiállítás részeként is megismerhetőek lesznek. A fejlesztés a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió és a kormány 900 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásával valósul meg.
Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester a sajtótájékoztatón ismertette a védett és műemlék épületek felújítására vonatkozó terveket. Ezek között szerepel – a Normafa-rehabilitáció keretében – az egykori zugligeti villamos-végállomás műemlék épületének és környezetének funkcióbővítő rehabilitációja és az ahhoz kapcsolódó ingatlanok tulajdonjogának rendezése. A felújítás során az étterem funkció megmaradna annak fejlesztésével, és az étterem mellett egy hűtőtechnológiával ellátott jégpályát alakítanának ki. A tervekben szerepel az ingatlan környezetének rendezése is. Tervezik a Normafán lévő hajdani síház, az egykori Disznófő étterem, valamint az egykori Isten szeme fogadó, illetve Kossuth Gyermekotthon épületének felújítását. Továbbá a műemléki védettségű, több mint kétszáz éves Zillich-Zerkowitz major rekonstrukcióját is.