Eredetileg 2020-ra tervezték, azonban a járványhelyzet miatt idén július 23. és augusztus 8. között rendezik Tokióban a 32. nyári olimpiai játékokat – a sorszámozás értelmében az elmaradt olimpiai játékok is megrendezettnek számítanak. Ténylegesen – vagyis ha az elmaradtakat nem számoljuk bele – csak a 29. lesz. Az ötkarikás versengésben 33 sportág 339 versenyszámában mérik össze tudásukat a sportolók Japán fővárosában. A megnyitót pénteken tartják – magyar idő szerint 13 órakor kezdődik -, ennek apropóján hoztunk 10 érdekes tényt és még 10 kihagyhatatlan látnivalót Tokióból.
1. A világ legnagyobb városa
Tokióban több mint 38 millió ember él, így a világ legnépesebb és legsűrűbben lakott városa. Ugyanakkor nagyon szervezett is, egyes területeken még akkora tömeg sincs. További érdekesség, hogy az egyik legbiztonságosabb város is világszerte: a bűnözés aránya nagyon alacsony. Olyannyira biztonságos Tokióban, hogy a helyiek elalszanak a vonatokon, és nem takargatják a legújabb iPhone-jukat sem. Sőt, ha valaki elveszíti a pénztárcáját, azt nagy valószínűséggel leadják a legközelebbi kisboltban, vagy mindent megtesznek azért, hogy kapcsolatba lépjenek a tulajdonossal.
2. 23 állampolgárra 1 automata
Japánban mindenhol automaták vannak – ez alól Tokió sem kivétel. Becslések szerint sosem kell átlagosan tizenkét méternél többet gyalogolni ahhoz, hogy a városban automatát találjanak. Sőt, a számítások szerint minden városban lakó huszonhárom emberre egy automata jut.
3. Itt van a legtöbb Michelin-csillagos étterem
A neves Michelin Guide legújabb kiadásában a városban összesen kétszázhuszonhárom étterem kapott legalább egy Michelin-csillagot – több mint egy tucatnyi pedig hármat. Az ételek kedvelői számára ez talán az egyik legérdekesebb tény Tokióval kapcsolatban – írja a Swedish Nomad.
4. Eredeti neve Edo volt
Manapság nagyon nehéz elképzelni, hogy Tokió egy kis halászfaluként indult Edo néven. Ezt a falut 1603-ban alapították, és később a Tokugawa sógunátus székhelye lett. Ezt követően lakóinak száma gyorsan növekedett, és a 18. század folyamán több mint 1 millió ember élt Edóban. 1868-ban hivatalosan Tokióra nevezték át, ami szó szerint „keleti fővárost” jelent, ha angolra fordítják.
5. A világ legmagasabb épületei közt tartják számon a 634 méter magas Tokyo Skytree-t, ami Sumida kerületben található – ez Japán legmagasabb épülete.
Eközben a Shibuya Crossing a világ legforgalmasabb kereszteződése: körülbelül kétezer-ötszáz ember lépi át minden alkalommal, amikor a lámpa zöldre vált (fotó lentebb). Híres még a Tokyo Tower is a Shiba-Koen kerületben, az Eiffel-torony ihlette.
6. Milánó és Párizs mellett divatfőváros
Tokió a világ egyik legnagyobb divatfővárosa, Harajuku pedig a város ifjúsági kultúrájának és utcai divatjának epicentruma. A Rakuten Divathét a divattervezők és a divatipar egyik legfontosabb eseménye. Ha már divat, akkor jó hír, hogy Tokió ideális hely az adómentes vásárlásokhoz: a világhírű bevásárlónegyedben, a Ginzában találhatók a legnagyobb világmárkák – a Chanel, a Cartier és a Bulgari – boltjai.
7. Lakosztály aranyáron
A tokiói Ritz Carlton a világ egyik legdrágább lakosztályának ad otthont: a Frank Nicholson által tervezett szoba éjszakánként 15 500 fontba, azaz nagyjából 6 472 645 forintba kerül.
8. Gigantikus halpiac
A világ legnagyobb tengeri piaca a tokiói Tsukiji halpiac. Több mint 60 ezer embert foglalkoztat, a legtöbb árus hajnal háromkor kezd, a híres nagykereskedelmi tonhal-bizniszek öt órakor kezdődnek.
9. A várost időről időre földrengések sújtják
Japán a világ egyik leginkább földrengésre hajlamos országa, Tokió területe sem kivétel. Az épületeket úgy építik, hogy erősen ellenálljanak a földrengéseknek. Az 1923-as nagy kantói földrengés Japán történelmének legtöbb halálos áldozatot követelő földrengése volt, mely szinte teljesen elpusztította Tokiót és a közeli kikötővárost, Jokohamát is.
10. Kulturális tények
- Tokióban több mint 150 múzeum található
- Tokióban több mint 4000 szentély és templom van
- A Tokyo Metropolis 882 összekapcsolt vasútállomással rendelkezik
- Több mint 100 egyetem és főiskola működik, a japán egyetemi hallgatók több mint 30% -a Tokióban jár iskolába
- A Tokyo Marathon a világ egyik legnagyobb maratonja
- Asakusa Tokió kulturális és történelmi központjának számít
- Akihabara a manga / anime és az elektronika központja
- Sok macskás kávézó található a városban, ráadásul robothotelbe és robotétterembe is botlani
- A macskás mellett sok egyéb tematikus kávézó található Tokióban: Vámpír kávézók, Alice Csodaországban, Szobalány kávézók, Macska kávézók, Totoro kávézó, Moomin kávézó, PomPomPurin Cafe
TOP 10 látnivaló Tokióban
Az érdekességek után jöjjön a top 10 látnivaló, ami kihagyhatatlan Tokióban. Szó, mi szó, nehéz volt kimazsolázni a temérdek izgalmas nevezetesség közül kevesebb mint egy tucatot.
1. Múzeumok: Ahogy az fentebb kiderült, számtalan múzeum van a városban, ezek közül kiemelnénk az Ueno Parkban található a Tokiói Nemzeti Múzeumot, amely Japán legnagyobb múzeuma, az ország legjelentősebb művészeti gyűjteményével; a Nyugati Művészetek Nemzeti Múzeumát és a Tokiói Fővárosi Múzeumot, amely nagy mennyiségű japán, modern művészeti alkotást és csaknem 10 ezer japán és külföldi filmet tartalmaz.
2. Ueno Park: Az Ueno Park Tokió Taito kerületének Ueno körzetében található, híres szobrok, három múzeum (Tokiói Nemzeti Múzeum, Japán Nemzeti Tudományos Múzeum és a Nemzeti Nyugati Művészetek Múzeum) egy hangversenyterem, egy Tósógú szentély, a Sinobazu-tó a Benzaiten szentéllyel, és az Ueno állatkert vonzza oda a helyieket és a turistákat. Pihenésre, feltöltődésre ideális helyszín.
3. Szenszódzsi: Tokió egyik legrégebbi és legnépszerűbb buddhista temploma, mely Aszakuszában található – békeidőben évente körülbelül 30 millió látogatója van. A legenda szerint 628-ban egy testvérpár, Hinokuma Hanamari és Hinokuma Takenari halászás közben bukkant rá Kannon bodhiszattva, az Irgalom Istennőjének szobrára – noha a szobrot visszadobták a folyóba, az újra és újra visszatért hozzájuk. A falu vezetője döbbent rá, milyen nagy jelentőségű az alkotás, így a buddhizmusnak szentelte az életét. Otthonát templommá alakította, az Irgalom Istennőjének szentélyt emelt – ebből lett a Szenszódzsi.
4. A kulturális utazást megtörve a Tokyo Disneylandben vagy a tengeri ihletésű Tokyo DisneySea-ben is lehet múlatni az időt.
5. Sindzsuku Gjoen: Egykor a a Naitó daimjó család rezidenciája volt, napjainkban már óriási, mesébe illő park kertekkel és üvegházzal – több, mint 20 ezer fa található, ebből 1500 cseresznyefa. A 58,3 hektáros csodahely három stílust ötvöz: a franciakertet, az angolkertet és a hagyományos japánkertet, ráadásul egy hagyományos teaház is található a területén.
6. Meidzsi-szentély: a sintó szentélyt az 1912-ben elhunyt Meidzsi császár és 1914-ben elhunyt felesége, Sóken császárné tiszteletére emelték, helyszínnek a császár és a császárné egyik kedvelt sibujai, kertjét választották
7. Mount Takao: A festői kis hegy 599 méter magas, Tokió belvárosától egy órányi útra fekszik. Népszerű túrahely nyolc túraútvonal, libegővel és több mint 2,5 millió éves látogatóval a Meijinomori Takao Nemzeti Parkban.
8. Yoyogi Park: A város otthont adott az 1964-es nyári ötkarikás játékoknak, az akkori olimpiai falu helyén most a Yoyogi Park kapott helyet. A park népszerű célpont egy kis víz melletti ejtőzésre, szomszédságában pedig a fentebb említett Meidzsi-szentély található.
9. Rainbow Bridge: A Szivárvány híd egy függőhíd, amely a Tokió-öböl északi részén halad át a Shibaura móló és az Odaiba mesterséges szigete között (ide is érdemes ellátogatni). A Kawasaki Heavy Industries építette 1987. és 1993. között, hossza 798 méter. Szürkülettől színes, fényben pompázik – innen a név.
10.Császári palota: A város szívében helyezkedik el a lenyűgöző kertekkel, parkokkal és vizesárokkal körülölelt épület, közvetlen közelében a Seimon kőhíd. Noha maga a palota nem sokszor látogatható, a távolból érdemes vetni rá egy pillantást.