A rózsaszín tündérek megjelenése az időjárási viszonyoktól függ, idén azonban a szokásosnál korábban borultak virágba Kiotó városának fái. A virágzás március 26-án érte el a csúcspontját, ez a legkorábbi dátum az elmúlt sokszáz év alatt, egészen pontosan Krisztus után 812 óta. A Japán Meteorológiai Társaság évente frissíti cseresznyevirág-előrejelzését, amelyben körülbelül 1000 megtekintési helyen becsüli meg a Somei Yoshino fák virágzási (kaika) és teljes virágzási dátumát – ez a kettő az előző év őszi hőmérsékleti mintázatából adódik – írja a Lonely Planet.
Ez a korai virágzás két hatásnak tudható be: az egyik a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből adódó éghajlatváltozás, ami hozzájárul a felmelegedéshez. A másik a fokozott városi hősziget-hatás, amely a kiotói fokozott urbanizációval társul, így a helyi hőmérséklet is melegebb.
A cseresznyevirágzás rendkívül népszerű, embertömegeket csalogat, a hatóságok pedig aggodalmukat fejezték ki a népszerű lelőhelyeken gyülekező tömegek miatt. Felszólították a lakosokat, hogy legyenek óvatosak.
Mivel a világ nagy részében még mindig érvényben vannak az utazási korlátozások, a turisták is elmaradoztak az eseményről.