1. A sarki fény
Izlandra utazni az év bármely szakában fantasztikus élmény, de télen és a karácsonyi-szilveszteri ünnepi időszakban többszörösen különleges. A legtöbben kifejezetten azért választják ezt az időszakot mert decemberben nyílik a legtöbb lehetőség arra, hogy megcsodálják a káprázatos sarki fényt. És persze ki ne szeretne magának egy ilyen ajándékot éppen karácsonykor vagy újévkor?
A sarki fény Izlandon augusztus végétől április elejéig látható, de kétségtelenül az év legsötétebb hónapjában a legjobbak az esélyeink arra, hogy ténylegesen elcsípjük. Ekkor ugyanis az éjszakák 19-21 óra hosszúak.
Míg például szeptemberben vagy márciusban késő éjszakáig ébren kell maradnunk megvárva, hogy kellően besötétedjen, addig decemberben délelőtt tíz órakor még kényelmesen kémlelhetjük a sötét eget a sarki fény után kutatva, és délután négykor pedig folytathatjuk, ahol abbahagytuk.
2. Mesés tájak, festői színek
Noha a sarki fény sajnos nem garantált, hiszen a sötétségen túl még számos más természeti faktor szerencsés együttállása is szükséges a sikerhez, az sem megy haza csalódottan az ünnepek után, aki nem látta.
A nappalok ugyan rövidek, de abban a pár órában olyan természeti szépségeket fedezhetünk fel, amelyekről álmodni se mernénk. Robusztus, 60 méteres befagyott vízesések várnak akár csak 1-2 óra autóútra a fővárostól, kicsit messzebb pedig drámai tengerpartokat, hajmeresztő gleccsereket és lagúnákban úszkáló kék jéghegyeket találhatunk.
Gejzírek és hőforrások gőzölögnek fel a hótakaró alól, vastag bundájú izlandi lovak túrják békésen a havat a farmokon, és a szerencsésebb turisták akár rénszarvas-csordákkal vagy sarki rókákkal is találkozhatnak.
December utolsó heteiben a nap még délben is éppen csak a horizont fölött pihen. Szép időben a táj egész nap a napkelte-és napnyugta fényeiben fürdik, amitől az egyébként is festői vidék már-már giccsesen gyönyörűvé válik. Izlandon nincs szükség Instagram-filterekre!
Reykjavík elbűvölően színes utcái már novembertől karácsonyi fényárban úsznak. Az éttermek, hotelek, kávézók előtt gyertyák égnek a bejáratnál és hívogatóan hangulatos, meleget árasztó dekorációval, karácsonyi zenével várják a vendégeket.
3. Hószánozás, gleccserek és jégbarlangok
Annak sem kell unatkoznia, akit az ünnepi hangulat és a szép táj nem köt le. A gleccserek és a végtelen hómezők remek terepet szolgáltatnak az izgalmasabb téli kalandokhoz. A klasszikus téli sportok mellett – úgymint síelés, snowboardozás – még annál is izgalmasabb lehetőségek várják az Izlandra utazókat.
Habár a gleccsertúrázás illetve motoros szánozás egész évben lehetséges Izlandon, a téli időszakban a gleccser felfedezésének izgalmai mellett arra is lehetőségünk nyílik, hogy meglátogassunk egy természetes jégbarlangot.
Jégbarlangok a gleccserek belsejében keletkeznek és a gleccserjég különleges fizikai tulajdonságainak köszönhetően káprázatosan kékek. A jégbarlangok fala annyira kristálytiszta és átlátszó, hogy gyakran akár több méter mélyen is bele lehet látni a tömör jég testébe. Számos izlandi gleccser belsejében megfigyelhetjük az elmúlt évszázadok vulkánkitörései során lerakódott vulkáni hamu rétegeket.
A legtöbb jégbarlang tavasszal beomlik vagy elönti a víz, azért csak télen látogathatók. A jégbarlang túrák a decemberi ünnepi időszakban sem állnak le, sőt. A túracégek fel vannak készülve a fokozott érdeklődésre.
4. A tizenhárom troll-mikulás és a gyerekevő macska
A kultúra kedvelői is bőven találnak magunknak érdekességet Izlandon karácsonykor. Az ünnepek körüli folklór elbűvölően gazdag és nagyban különbözik az európai hagyományoktól.
Izlandon például nem a Mikulás vagy a Télapó látogatja meg a gyerekeket, hanem trollok.
Egészen pontosan tizenhárom troll jön le a hegyekből, izlandi nevükön “Jólasveinar”, és nem egyetlen éjszaka, hanem december 12. és 24. között éjszakánként egy.
A bizarr karácsonyi figurák eredetileg kicsit sem hasonlítottak az általunk ismert jóságos, kedves, kövérkés télapóhoz. A rút és kifejezetten rossz természetű, bosszantó csibészek mindegyikének van egy saját csínytevése.
Egyikük edényeket lop, hogy kiegye belőlük a maradékot, másikuk fakanalakat nyalogat, de van, amelyik az ablakon leskelődik, vagy ajtókat csapkod. Az utolsó troll, aki december 24-én jön el, gyerekeket követ, hogy ellophassa a gyertyáikat.
A karácsonyi csibészek Grýla és Leppalúði, az emberevő hegyi óriás trollok gyermekei. A család a hegyekben lakik egy hatalmas barlangban. A csibészek minden télen meglátogatják az izlandi gyerekeket, hogy elcsenjenek tőlük dolgokat és jól rájuk ijesszenek.
A családnak van még egy fekete óriás-macskája, “Jólakötturinn”, aki december 24-én éjjel szintén lejön a hegyekből, hogy a házak között ólálkodva
levadássza és felfalja vacsorára azokat az ember gyerekeket, akik nem kaptak valamilyen ruhadarabot karácsonyra.
Mára természetesen az izlandi népi hagyomány összefonódott a modern európai hagyományokkal.
A trollokat gyakran mikulássapkában ábrázolják és a csínytevések mellett minden este ajándékokat is hoznak a gyerekeknek, amit az előre kikészített cipőkben helyeznek el. A rossz gyerekek ajándék és édességek helyett csak krumplit kapnak. A karácsonyi rém-macska alakja azonban semmit sem változott.
The Yule Cat is a monster from Icelandic folklore, a huge and vicious cat said to lurk about the snowy countryside during Christmas time and eat people who have not received any new clothes to wear before Christmas Eve pic.twitter.com/QXueVz8BXc
— 41 Strange (@41Strange) November 21, 2019
Szenteste után, január 6-ig a macska és a trollok érkezési sorrendben egyesével visszatérnek a hegyekbe. A tizenharmadik éjjelen a régi hagyományokat követve országszerte hatalmas máglyákat raknak, és a gyerekek énekkel, mondókákkal tessékelik vissza a lényeket a barlangjukba.
Az első troll-mikulás érkezésétől kezdve Reykjavíkban megjelennek a házak oldalára vetített, hatalmas, mozgó trollfigurák, akik szórakoztatják a járókelőket egészen karácsonyig. A belváros egyik főterén pedig egy öt méter magas, karácsonyi égőkkel felfuttatott macska alakkal fotózkodhatunk egész decemberben.
+1: A kihagyhatatlan Szilveszter
Talán nehéz elhinni, de a 200 ezres lakosságú Reykjavík legendás buliváros. Az izlandiak kétségtelenül tudnak mulatni – és ez nem az elfogyasztott alkohol mennyiségére értendő. Az önfeledt ünneplés rendkívül látványos szilveszteri buliban nyilvánul meg: a modern hagyományok szerint az izlandiak egészen komoly vagyonokat költenek el tűzijátékokra. Vannak családok, akik – forintban értve – milliókat szánnak a nagy szilveszteri durrantásra.
Ennek az egyik oka az, hogy a pirotechnikai eszközök megvásárlásával a helyi kereső- és mentőcsapatokat lehet támogatni.
Izlandon az eltűnt, bajba jutott embereket ingyen mentik, a mentőcsapatok pedig adományokból tartják fenn magukat.
A mentőcsapatoknak nagyon nagy presztízse van. A helyiek aktívan segítik a munkájukat és anyagilag támogatják őket. Az kereső- és mentőcsapatok teljes éves költségvetésének nagy részét a tűzijáték-eladásokból fedezik: egy-egy szilveszter alkalmával több az izlandiak több, mint ötszáz tonna tűzijátékot égetnek el, ennek túlnyomó részét Reykjavíkban. (Összehasonlításképpen: Budapest városa kb. 2,5 tonna tűzijátékot lőtt fel 2019 augusztus 20-án).
A Szilveszter közeledtével egyre sűrűsödnek a durrogtatások, december 31-én éjjel pedig az ország egyetlen hatalmas, többórás tűzijáték-orgiával lép át az újévbe.
A gyerekekre védőszemüveget és esetenként fülvédőt adnak, hogy óvják őket a sérülésektől. A kezükben csillagszórókat szorongatva, tisztes távolból nézik, ahogy a szülők begyújtják a tűzijáték dobozt a kertkapuban, majd a család együtt gyönyörködik néhány perctől akár fél óra hosszúra is nyúló tűzijáték-showban. Ezt az utcában szinte minden család megteszi és egymás után gyújtják be az újabb és újabb dobozokat.
Ehhez még hozzájönnek a városszerte hivatalosan kijelölt tűzijáték-fellövő helyszínek, ahol hatalmas, 10-20 méter magas, égő máglyák mellől lehet gyönyörködni a tűzijátékban.
A város központjában, a Hallgrímskirkja templomnál lövik rendszerint a nagy állami tűzijátékot. Mindez együtt, egy alkalmas kilátóról vagy magaslatról nézve lélegzetelállító látványt nyújt!
Izlandon ünnepelni a karácsonyt illetve a szilvesztert egészen kivételes élmény! Csakis ajánlani tudjuk. Ha Izlandra szeretnétek utazni, látogassatok el a Hello Izland weboldalra, ahol sok hasznos információt találtok.