Olcsó, megfizethető – nincs és nem is lehet egységesen, pontosan meghatározni, hogy kinek mit jelentenek ezek a szavak. Sokak pénztárcájának egy kéthetes nyaralás a Maldív-szigeteken sem számít megterhelőnek, másoknak pedig – különös tekintettel a jelenlegi gazdasági helyzetre – még egy pár napos balatoni kiruccanást is át kell gondolniuk. A Mercer nevű, hetvenöt éve pénzügyi tanácsadással és kutatásokkal foglalkozó cég évről-évre összeállítja a világ legolcsóbb és a legdrágább országainak és városainak listáját, mi pedig most megmutatjuk, hogy ez alapján melyek Európa leginkább pénztárcabarát helyei, ahová érdemes ellátogatni. Az összesen kétszázhuszonhét várost monitorozó felmérés során a Mercer megközelítőleg kétszáz különböző termék, szolgáltatás és mindennapi élethez elengedhetetlen áru árát veszi figyelembe: ezek közé tartozik
a szállás, az egészségügyi költségek, az utazás, az étkezés, a szabadidős tevékenységek, valamit az alkohol és a dohánytermékek ára is.
Fontos megjegyeznünk, hogy nem a Mercer listáján utolsó három helyet, tehát a minden szempontból legolcsóbb városokat soroljuk fel – azokra a helyekre koncentrálunk, ahol nem csak az árak, de az élmények miatt is sem kell aggódnia annak, aki utazást tervez.
Isztambul, Törökország – Kelet és Nyugat találkozása
A lista 222. helyén Törökország talán leginkább európai, de mindenképpen a legnépszerűbb turistacélpontja áll. Az agglomerációval együtt nagyjából tizenötmilliós Isztambult gyakran nevezik a nyugat és a kelet találkozási helyének és ebben van is némi igazság. Az árak a magyar viszonylathoz képest alacsonyabbak, a nyugat-európai vagy skandináv országoktól pedig végképp elmaradnak. A championtraveler.com összeállítása szerint egyedül egy hétnapos utazás Isztambulba, szállással, étkezéssel és minden egyéb költséggel együtt nagyjából háromszázezer forintba kerül, egy négyfős családnak pedig körülbelül egymillió forintot kell fizetnie. Egy hotelszoba ára egy éjszakára körülbelül húsz-huszonötezer forintnak megfelelő török líra, ami egyébként még mindig olcsóbb, mint amennyit a legtöbb budapesti hotelben kéne fizetnünk.
Emellett rengeteg az utcai árus, ahol az alkudozás teljesen hétköznapi dolognak számít, a bazárokban, kisebb, szuveníreket áruló boltokban szégyenérzet nélkül lehet olcsóbb összeget ajánlani az egyes termékekre.
Az utcai étkezdék – ahol főleg a nálunk is ismert dönert és kebabot lehet megvásárolni – sem drágábbak, mint ugyanezek a helyek Magyarországon, de egy étteremben sem kell az embernek mélyen a zsebébe nyúlnia. Az európai viszonylatokhoz képest alacsony árak mellett azonban garantáltan olyan egzotikus élményben lesz része a turistáknak, ahol megtapasztalhatják a kelet misztikumát a nyugatról átemelt modernizmussal.
Tbiliszi, Grúzia – Ahol a múlt ráköszön a látogatóra
Öt hellyel Isztambul előtt, a 217. helyen áll a grúz főváros, Tbiliszi a legolcsóbb városok listáján – és talán ez az egyik oka annak, hogy az elmúlt években alaposan megnőtt a turizmus az országban és persze a fővárosban is. Tbiliszit sokan a digitális nomádok egyik európai központjának is nevezik, hiszen európai és világviszonylatban is rendkívül olcsó itt az élet, különösen akkor, ha a kontinens többi fővárosával, így akár Budapesttel hasonlítjuk össze az árakat. Hotelt egy hétre akár már kilencvenezer forintért is lehet foglalni két főre, de még a drágább és exkluzívabb szállások is nagyjából százötvenezer forintba kerülnek – ez messze alatta marad az általunk megszokott áraknak, miközben a szolgáltatáson semmi nem érződik abból, hogy kevesebbet fizetünk.
A grúz konyha pedig olyan különlegesség, amit mindenképp érdemes kipróbálni, amit könnyű szívvel meg is tehetünk, hiszen
még egy kiadós vacsoráért egy teljesen felszerelt, már-már exkluzívnak mondható helyen sem kell tíz-tizenöt ezer forintnál többet fizetni
– ami a közelébe sincs mondjuk egy közepesen trendi Andrássy úti étteremben eltöltött többfogásos vacsorának. És hogy miért érdemes a kevéssé népszerű és ismert Tbiliszit választani?
Nem csak az árak, de az elképesztő tájak, természeti csodák miatt is – a város emellett tele van gyógyfürdőkkel, múzeumokkal, a középkorból fennmaradt templomokkal. Tbiliszben több bazár, hosszan elnyúló piacok és felejthetetlen éttermek is várják az ide látogatókat, akiket anyagilag sem fog megviselni a látogatás.
Krakkó, Lengyelország – Megfizethető szomszédolás
A 227 helyből a 190. jutott a lengyel kultúra fővárosának, amit egyébként a külföldi utazási portálok gyakran össze is hasonlítanak Budapesttel – a végeredmény pedig sok szempontból a magyar fővárosnak, sok szempontból pedig Krakkónak kedvez. Budapestről repülővel sem számít túl drágának az utazás, de FlixBus-szal – igaz nyolc-kilenc órás utazás során – alig tízezer forintos áron elérhető Krakkó. A városban egy hétre már akár kilencven – százezer forintért lehetséges két fő részére szállást foglalni, ami a jelenlegi lehetőségeket elnézve a legtöbb európai nagyvárosnál, beleértve Budapestet is, jóval kevésbé megterhelő a pénztárcánknak. Krakkó óvárosában pedig szinte egy helyen minden megtalálható, amire egy vérbeli turistának szüksége lehet:
szuvenírboltok, régiségkereskedések, nyüzsgő éttermek, a történelem pedig árad a régi épületek falaiból.
A külföldi oldalak általában épp ezeket emelik, amikor a lengyel városról van szó és ez nem is meglepő, hiszen mindezeket meglehetősen olcsón élvezhetjük, sok helyen egy korsó sör például nem kerül többe hat-hétszáz forintnál. A második világháborútól sújtott Lengyelország a mai napig viseli a vérengzés nyomait, így aki a történelem ezen sötét korszakában szeretne jobban elmélyedni, az rengeteg múzeum és kiállítás közül választhat – általában három-négy eurós belépőért cserébe.