Mecsetté alakították át Isztambul egyik ikonikus épületét, az ősi Hagia Sophiát. Az épületet 1934 óta múzeumként, turistalátványosságként tartják számon, ám ez Recep Tayyip Erdoğan a közelmúltban hozott rendeletével valamelyest megváltozott.
Kérdéses a látogatás
A bizánci építészet mesterművének tekintett épület eredetileg székesegyházként funkcionált, 537-ben a római császár, Justinianus építtette, majd öt évszázadon keresztül mecset volt, mikor az oszmánok meghódították Isztambult, amit abban az időben Konstantinápolynak neveztek. A Hagia Sophiát átalakították és a muszlim vallás gyakorlásának színterévé vált – mígnem az 1934-es minisztertanácsi döntés értelmében múzeummá, turistalátványossággá alakult.
Most, hogy Aya Sofyát ismét aktív istentiszteleti helyként fogják használni, nem világos, mi vár a látogatókra. A tőle néhány lépésre lévő Kék mecsetben például lehetővé teszik a látogatást abban az időben, amikor nincs imádság az épületben, ám a látogatóknak visszafogottan kell öltözniük, a nőknek el kell fedniük magukat – persze a nem megfelelően öltözötteknek fejfedőket és hosszú köpenyszerű ruhákat kínálnak a helyszínen. Vajon ez lesz a helyzet a Hagia Sophiával is?
Az MTI híre szerint jövő pénteken tartják az első nagy közös imát, melyre a vírushelyzet ellenére is 500 hívőt várnak. Az is kiderült, hogy a mecsetté átalakított bazilikában a szertartások idejére eltüntetik a keresztény jelképeket, valamint a Hagia Szophia a muszlim vallási szertartások alatt nem lesz látogatható, de az épület mindenki, keresztények és muzulmánok előtt is nyitva marad.
Váratlan döntés
1985 óta az UNESCO Világörökség része, ám az állapot megváltozásáról előzetesen nem beszéltek a szervezettel. “Az Hagia Sophia egy építészeti remekmű és tanúja Európa és Ázsia közötti kölcsönhatásoknak, melyek az évszázadok során történtek. Múzeumi státusza tükrözi örökségének univerzális természetét, és erőteljes szimbólummá teszi a párbeszédet” – idézi az Unesco igazgatója, Audrey Azoulay szavait a Lonely Planet.
“Sajnálatos, hogy a török döntést bármiféle párbeszéd vagy előzetes értesítés nélkül hozták meg. Az Unesco felszólítja a török hatóságokat, hogy haladéktalanul kezdeményezzenek párbeszédet annak érdekében, hogy elkerüljék az örökség egyetemes értékeire gyakorolt káros hatásokat…” – folytatta Azoulay.