A legtöbb külföldi utas számára, aki az Egyesült Államokba tart, a bevándorlási és vámvizsgálati eljárás hosszadalmas és fárasztó lépést jelent az út végén, mielőtt valóban beléphetnének az ország területére. Azok azonban, akik az írországi Dublini repülőtérről vagy a Shannoni repülőteréről érkeznek, a leszállás után rögtön áthaladhatnak a belföldi érkezési pontokon, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e amerikai útlevéllel vagy sem – írja a CNN.
A különösnek tűnő jelenség magyarázata, hogy ez a két ír repülőtér a világ néhány olyan repülőtere közé tartozik, ahol elérhető az Egyesült Államok Vám- és Határőrsége (CBP) által biztosított előzetes beléptetés (preclearance). Ezeken a reptereken a becsekkolást és a biztonsági ellenőrzést követően minden utazó átmehet az amerikai bevándorlási és vámvizsgálaton, még mielőtt felszállna az Egyesült Államokba tartó repülőgépre. Ennek köszönhető, hogy az amerikai földre lépéskor kikerülhetik a CBP és a Közlekedésbiztonsági Hivatal (TSA) ellenőrzéseit.
Az előzetes beléptetés évtizedek óta létezik, de az utazók többsége nincs tisztában a lehetőséggel. Hasonlóképpen azt sem tudják, hogy
az ellenőrzést az amerikai határőrség tisztviselői végzik, akik mind amerikai állampolgárok, vagyis gyakorlatilag amerikai határállomásokról van szó.
A CBP több mint 600 tisztviselőt és mezőgazdasági szakembert állomásoztat hat ország 15 repülőtéri csomópontján: a két írországi helyszín mellett
Arubán, Bermudán, Abu-Dzabiban, Nassauban, a Bahamákon, és Kanada kilenc városában, Calgaryban, Torontóban, Edmontonban, Halifaxban, Montrealban, Ottawában, Vancouverben, Victoriában és Winnipegben.
Az előzetes ellenőrzés nagy előnye, hogy a sorok általában jóval rövidebbek, mint az USA területén. Niall Kearns, a Shannon repülőtér igazgatója szerint “órákat lehet megtakarítani” így. Ezenkívül a CBP nemrégiben bevezetett egy mobil útlevél-ellenőrző alkalmazást is, amely lehetővé teszi az ellenőrzési folyamat megkezdését még azelőtt, hogy a reptérre érkeznénk.
A preclearance mellett további érv lehet, hogy az utasok átvilágítása a felszállást megelőzően fokozza az biztonságot. A rendszert még más néven, az 1903-ban kezdték el alkalmazni a kanadai Victoriából az amerikai Csendes-óceán északnyugati részére közlekedő utasok számára, majd az 1950-es években, a kereskedelmi repülés fellendülésével nyerte el a mai formáját.
Észak-Amerika után Írországban vezették be elsőként, az 1980-as években a Shannon repülőtéren, majd a kilencvenes években Dublinban is.
Az előzetes beléptetés olyan repülőtereken engedélyezik, ahol ez biztonsági előnnyel jár az Egyesült Államok számára. A rendszer bevezetése költséges lehet, felújítással, átépítéssel, új létesítmények telepítésével járhat. Ugyanakkor fellendítheti a repülőterek üzletmenetét: a Shannon Repülőtéren ezért kínálnak előzetes ellenőrzést magángépek számára is.