97 éves lenne II. Erzsébet - Mi történik most Angliában, ahol az uralkodó születésnapja nemzeti ünnep?
Április 21-én ünnepelné a kilencvenhetedik születésnapját a tavaly elhunyt II. Erzsébet, aki hetven éven keresztül volt a brit királyi család feje. Bennfentes információk szerint az uralkodó sosem szerette igazán megünnepelni a születésnapokat, ehhez képest az életében mégis arra kényszerült, hogy évente kétszer is óriási ünnepséget tartson a nagy nap alkalmával. De vajon miért volt két hivatalos születésnapja is a királynőnek és mi történik idén Angliában április 21-én? Utánajártunk!
Nem született királynőnek
Elizabeth Alexandra Mary – magyarul Erzsébet Alexandra Mária – 1926. április 21-én született London Mayfair városrészében, azon belül is a Bruton Street 17 szám alatt. Nem kórházban, nem is egy kastélyban, de még csak nem is egy fényűző házban: egy forgalmas londoni utca teljesen átlagos otthonában. Erzsébet szülei – a későbbi király, VI. György és az Anyakirálynő – alig pár héttel a születése előtt költöztek be ebbe a lakásba, amihez ráadásul szülői segítséggel jutottak hozzá.
– A későbbi VI. György király ekkor még a közelében sem volt a trónnak: senki nem gondolta volna róla, hogy egy nap uralkodó lesz belőle. Ráadásul a két világháború között a királyi család komoly anyagi gondokkal küzdött és a pénz, a spórolás központi szerepet játszott az életükben – idézi Robert Lacey történészt a BBC.
A születésekor Erzsébetről még senki nem gondolta volna, hogy királynő lesz,
azt pedig végképp nem, hogy belőle válik az Egyesült Királyság minden idők leghosszabb ideig trónon lévő uralkodója.
Könnyezve vette tudomásul, hogy királynő lesz
II. Erzsébet nem sokáig élvezhette a gondatlan, felhőtlen gyerekkort: a családja által csak Lilibeth-nek hívott kislány mindössze tíz éves volt, amikor örökre megváltozott az élete. 1936-ban ugyanis a nagybátyja, VIII. Eduárd lemondott a trónról, hogy feleségül vehesse az elvált, amerikai szerelmét, Wallis Simpsont. Ez a lépés teljesen felborította a királyi család életét, hiszen a tízéves Erzsébet édesapja, VI. György került a trónra, ő pedig az első lett az örökösödési sorrendben. Később II. Erzsébet húga, Margit úgy emlékezett vissza, hogy egy alkalommal a testvére könnyezve mondta neki: „Azt hiszem, ez azt jelenti, hogy egy nap királynő leszek.” Ezzel pedig
örökre elvették tőle annak a reményét, hogy vidéken, a szeretett kutyáival és lovaival egy nyugodt és egyszerű életet éljen
– és ettől a ponttól kezdve a születésnapjainak is különös jelentősége lett Anglia és a királyi család életében egyaránt.
A leghíresebb születésnapi beszéd
A későbbi királynő már trónörökösként is rendkívül komolyan vette a feladatait: gyakorlatilag folyamatosan utazott, beszédeket intézett a Brit Nemzetközösség tagjaihoz, miközben – különösen Fülöp herceggel az oldalán – a legnépszerűbb és a legtöbbet fotózott személy lett a világon. Hetvenhat évvel ezelőtt pedig, 1947. április 21-én a születésnapján intézte az azóta is rengetegszer idézett, talán legismertebb beszédét az emberekhez.
Ekkor Erzsébet a családjával, Fülöppel, a testvérével, Margittal és a szüleivel Dél-Afrikában, egészen pontosan Fokvárosban tartózkodott és itt ünnepelte a huszonegyedik születésnapját. A leendő királynő ezért az összes nemzethez próbált szólni, amikor azt mondta:
“Mindannyiuk előtt fogadom, hogy egész életemet, legyen bár rövid vagy hosszú, az önök szolgálatának szentelem.”
Pár évvel később azonban, amikor trónra került, II. Erzsébetnek kötelező jelleggel meg kellett változtatnia a születésnapját.
Áprilisi születésnap júniusban
Mint oly sok minden az Egyesült Királyságban, az uralkodó születésnapjának a kérdése is bonyolult, amit főleg a hagyományok határoznak meg. Ahhoz, hogy megértsük, hogy miért nem április huszonegyedikén tartotta a születésnapját a királynő, fontos hangsúlyozni, hogy az uralkodó nagy napján nem csupán ő ünnepel – sőt, ő ünnepel a legkevésbé. A mindenkori uralkodó születésnapja nemzeti ünnep, ami az egész országot, sőt, a Nemzetközösségeket is érinti: ezért fontos, hogy viszonylag jó legyen az idő, amikor megtartják, hiszen tízezren vonulnak utcára, hogy ünnepeljék a királyi család fejét.
Április huszonegyedikén pedig – tehát a királynő eredeti születésnapján – jellemzően hideg, nyirkos az idő Londonban és egész Angliában, ezért közmegegyezéssel júniusra tették a nagy napot.
A Trooping The Colour névre hallgató esemény évtizedeken óta az egyik legnagyobb népünnepély a Brit Nemzetközösség életében: ekkor a királyi család lóháton halad végig az emberek között, miután megtekintenek egy lovasbemutatót, Londonban pedig repülős felvonulás, ágyúdörgés és világsztárok koncertjei szórakoztatják a közönséget.
Ez az esemény a tavalyi évben június másodikára esett – ekkor még senki nem sejtette, hogy II. Erzsébet életében ez lesz az utolsó.
Mi várható idén?
A királynő valódi születésnapja – tehát április huszonegyedike – csak és kizárólag családi ünnep volt, ahová ráadásul még a királyi család tagjai közül sem mindenki kapott meghívást. Ennek a bennfentesek szerint az az oka, hogy
a királynő sosem szerette a nagy ünnepeket, különösen akkor nem, ha ő állt a nagy nap középpontjában.
A hivatalos ünnepség azonban már más kérdés. Először is, a királynő születésnapját át kellett nevezni a király születésnapjára, másrészt, mivel Károly novemberi születésű, ugyanúgy kénytelenek voltak júniusra tenni. A tervek szerint idén június 12-én, a koronázás után alig egy hónappal tartják majd a Trooping The Colours nevű eseményt világszerte – 1952 óta csak és kizárólag a királynőt ünnepelték ezen a napon, Károly most először tapasztalja majd meg, hogy milyen az, amikor egy egész ország köszönti a születésnapján. A hírek szerint idén 1400 katona, 200 lovas és 400 zenész vesz majd részt az esemény hivatalos programjain.